۰
تبعات افزایش قیمت نفت چیست؟

برندگان نفتی جنگ ایران و اسرائیل

میز نفت - در ادامه تنش های ایران و رژیم صهیونیستی، علاوه بر ترامپ، پوتین رئیس جمهور روسیه و بنیامین نتانایهو نخست وزیر اسرائیل جزو برندگان نفتی این درگیری ها خواهند بود.
پوتین و ترامپ | میز نفت
پوتین و ترامپ | میز نفت
وحید حاجی پور | افزایش تنش های خاورمیانه با دفاع مشروع جمهوری اسلامی ایران از خود، وارد مرحله جدیدتری شده است؛ مرحله ای که دیر یا زود عملیاتی می شد و این روزها، به سرخط خبرهای جهان تبدیل شده است.

حمله موشکی تهران به مواضع رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی، نه یک زد و خورد ساده بلکه یک اتفاق مهم و استراتژیک در منطقه ای است که همواره آبستن اتفاقات تاثیرگذار جهان بوده است. برای منطقه ای که بیشترین ذخایر و تولید نفت جهان را به نام خود ثبت کرده، هر اتفاق کوچک و بزرگی روی بهای نفت تاثیر دارد.

در انتظار یک شوک نفتی


در دو هفته گذشته تحلیلگران و معامله گران نفت خام و فرآورده های نفتی در بازارهای مالی، منتظر مشخص شدن تکلیف تنش ایران و اسرائیل بودند که با سرانجام با حمله موشکی، قیمت نفت هم دچار شوک شد و افزایش پیدا کرد هرچند که با در صورت فروکش کردن این تنش ها، قیمت نفت دوباره به دوران گذشته بر می گردد.

در این میان اما آمریکا به هیچ عنوان علاقه ای ندارد شاهد افزایش زد و خوردها باشد؛ جو بایدن رئیس جمهور آمریکا چند ماه دیگر باید به سراغ انتخابات ریاست جمهوری کشورش برود که دونالد ترامپ را به عنوان رقیب خود، مقابلش می بینید.

خطر ترامپ


ترامپ طی چند ماه اخیر روی نقطه ضعف مردم آمریکا دست گذاشته و با تحریک آنها می گوید در زمان ریاست جمهوری اش، قیمت بنزین کمتر از قیمت فعلی بنزین است.

او به خوبی می داند بنزین به عنوان اصلی ترین کالای مصرفی مردم آمریکا، چه اهمیتی برای آنها دارد پس طبیعی است با مانور روی قیمت فعلی بنزین که نزدیک 4 دلار در هر گالن است، به جنگ بایدن برود.
بنزین به حدی برای بایدن اهمیت دارد که در جریان حملات پهبادی اوکراین به پالایشگاه های روسیه، از زلنسکی خواست بمباران پالایشگاه های روسی را متوقف کند.

گرچه زلسنکی این درخواست را رد کرده است اما به عقیده کاخ سفید، توقف بخشی از ظرفیت تولید سوخت در پالایشگاه های روسیه موجب می شود قیمت بنزین در جهان افزایش پیدا کند که تبعات آن را باید در نارضایتی مردم آمریکا دید.
 

برندگان تنش ایران و اسرائیل


به همین دلیل است که بایدن، روی بنزین قمار بزرگی کرده و سعی دارد اسرائیل را متقاعد کند تا به درگیری های خود با ایران ادامه ندهد؛ تل آویو گرچه طی چند ماه گذشته به کار خود مشغول بوده است اما قطعا، در آرزوی پیروزی ترامپ نشسته است و به همین دلیل، چندان هم از ادامه جنگ با ایران فراری نیست.

هر چه هست، ادامه این تنش کاملا به سود بایدن و به سود ترامپ و ولادیمیر پوتین است، و البته سود نتانیاهو.
دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: 37539
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *