۰
چه سرنوشتی در انتظار پرزیدنت است؟

بن سلمان؛ دشمن نفتی بایدن

میز نفت - آیا محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در تلاش برای خرابکاری در مسیر انتخاب دوباره جو بایدن به عنوان رئیس جمهور امریکا در انتخابات پیش رو است؟ این کاملا امکان پذیر است.
بایدن و بن سلمان | میز نفت
بایدن و بن سلمان | میز نفت
به گزارش میز نفت،  محمد بن سلمان آشکارا نفرت خود از بایدن و خشم اش نسبت به توهین‌هایی که بایدن علیه او مطرح کرده را نشان داده است. ولیعهد نیرو قدرتمندی پشت افزایش کنونی قیمت نفت است که می‌تواند در صورت تداوم به شکست بایدن بیانجامد.

قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی ۱۹ درصد افزایش یافته است. قیمت بنزین نیز ۱۴ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، باید اشاره کرد که به طور معمول بهای بنزین به طور پیوسته در فصل رانندگی در تابستان افزایش می‌یابد و این موضوع قطعا به کاهش محبوبیت بایدن خواهد انجامید.

 این اتفاق دو سال پیش رخ داد. از آنجایی که قیمت بنزین در ژوئن(خرداد) ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود یعنی ۵ دلار به ازای هر گالن رسید محبوبیت بایدن کاهش یافت. او آن سال را با محبوبیت عمومی ۴۳.۲ درصدی آغاز کرد و تا تعطیلات ۴ ژوئیه(۱۴ تیر) زمانی که میلیون‌ها امریکایی در جاده‌ها رانندگی کردند محبوبیت بایدن به ۳۸.۱ درصد کاهش یافت.


چرا قیمت نفت در حال افزایش است؟

عوامل متعددی از جمله جنگ روسیه و اوکراین، آشفتگی و ترس از تشدید تنش در خاورمیانه و هم چنین احیای رشد و تقاضای چین برای انرژی در این باره دخیل هستند. با این وجود، کاهش مداوم تولید با توافق اوپک پلاس که عمدتا توسط عربستان سعودی مهندسی شده دلیل اصلی و تاثیرگذار در افزایش قیمت نفت است.

اوپک پلاس در روزهای اخیر نشستی را با حضور وزرای کشورهای عضو برگزار کرد که در آن اعضا متعهد شدند کاهش تولید داوطلبانه ۲.۲ میلیون بشکه در روز را ادامه دهند. از پیش از برگزاری جلسه نیز انتظار می‌رفت چنین تصمیمی اتخاذ شود.

با این وجود، روند رویدادها نشان داد که عربستان سعودی و روسیه صادر کنندگان پیشرو نفت در جهان مصمم هستند قیمت‌ها را بالا نگه دارند. محمد بن سلمان تصمیم گیرنده کلیدی برای عربستان سعودی است. به دلیل موقعیت منحصر به فرد پادشاهی سعودی به عنوان تولید کننده نفت او صدای غالب در اوپک پلاس است.

برگ برنده برای روسیه

برای روسیه، قیمت بالای نفت برای پیروزی در نبرد با اوکراین امری حیاتی است. بایدن پس از حمله پوتین به اوکراین کشور همسایه روسیه به خود می‌بالید که ایالات متحده و متحدان اش مجازات‌های سختی را برای مسکو اعمال خواهند کرد. بایدن گفته بود: «مجموع تحریم‌ و کنترل‌های صادراتی ما اقتصاد روسیه را درهم می‌کوبد. او به کاهش شدید روبل اشاره کرد و پیش بینی کرده بود که بورس مسکو "احتمالاً سقوط خواهد کرد.»

از آن روز که یک ماه پس از آغاز درگیری بود ارزش روبل ۴۷ درصد افزایش یافته و شاخص اصلی سهام روسیه ۳۷ درصد رشد کرده که تنها ۲۵ درصد کمتر از بالاترین رکورد خود است. روسیه چگونه وضعیت را مدیریت کرده است؟ با همکاری با سعودی‌ها برای کاهش تولید و افزایش قیمت نفت.

هدف مشترک روسیه و عربستان

برای روس‌ها قیمت بالای نفت موضوعی حیاتی و مرتبط با بقاست. برای سعودی‌ها افزایش سرسام آور قیمت نفت برای تحقق چشم انداز اقتصادی بزرگ محمد بن سلمان امری ضروری محسوب می‌شود.

این موضوع هم چنین نکته‌ای کلیدی برای انتقام گیری از بایدن است که در اوایل راه خود برای کسب مقام ریاست جمهوری امریکا به محمد بن سلمان توهین کرده بود.کاخ سفید نشان داده بود که قصد دارد در روابط گرم دوره ترامپ با محمد بن سلمان تجدیدنظر کند.

بایدن که در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۹ متعهد شد عربستان سعودی را کشوری «یاغی» قلمداد کند در ابتدا ایده ملاقات با ولیعهد سعودی را رد کرد و پذیرفت که صرفا با ملک سلمان پدر بیمار او صحبت کند. علاوه بر این، کاخ سفید گزارشی را منتشر کرد که در آن محمد بن سلمان مسئولیت قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار را برعهده داشته است.

تصمیم ضد عربستانی آمریکا

امریکا هم چنین فروش تسلیحات تهاجمی مورد نیاز ریاض برای ادامه جنگ در یمن را متوقف کرد. علاوه بر آن، بایدن با وجود حمله انصارالله به زیرساخت‌های نفتی عربستان سعودی نام انصارالله را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کرد. ترامپ نام انصارالله را در فهرست تروریستی قرار داده بود.

تیم بایدن هم چنین تلاش کرد تا توافق هسته‌ای با ایران دشمن سرسخت عربستان سعودی را احیا کند.

در اوایل دوره ریاست‌جمهوری بایدن سعودی‌ها با هدایت اوپک به سوی عدم افزایش تولید نفت علیرغم افزایش تقاضا فعالان عرصه نفتی را شگفت زده ساختند. قیمت نفت ۴ درصد افزایش یافت. این اولین حمله محمد بن سلمان بود. او قصد داشت با این کار اهمیت اتحاد ایالات متحده و عربستان را که از سال ۱۹۴۵ میلادی برقرار بود به بایدن یادآوری کند.

هنگامی که قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ افزایش یافت بایدن برای دیدار محمد بن سلمان رفت و التماس کرد که او تولید نفت را افزایش دهد. با این وجود، بایدن با ولیعهد عربستان سعودی دست نداد و به جای آن با مشتی آرام که به طور گسترده مورد تمسخر قرار گرفت با او احوالپرسی کرد. بایدن به این شکل احمقانه رابطه حساس امریکا با عربستان سعودی را مدیریت کرده است.

ماه های سرنوشت ساز برای بایدن

در ماه‌های آینده خواهیم فهمید که این رابطه تا چه اندازه حیاتی است. اگر قیمت نفت به روند صعودی خود ادامه دهد بایدن بدون شک تمام موانع دیپلماتیک را کنار گذاشته و تلاش می‌کند اوپک پلاس را وادار به تجدیدنظر در تصمیم خود سازد.

پیش از این او با تخلیه ذخایر استراتژیک نفت روند افزایش قیمت‌ها را کاهش داد. ذخیره اضطراری نفت امریکا به ۳۶۲۰۰۰ بشکه کاهش یافته که پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۸۳ میلادی به این سو بوده است. در نتیجه، بایدن دیگر نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهد.

عوامل دیگری مطمئنا بر جایگاه بایدن در ماه‌های آتی تاثیر خواهند گذشت. با این وجود، قیمت نفت می‌تواند کلیدی باشد، زیرا باعث افزایش تورم می‌شود. طبق نتیجه نظرسنجی‌ای تازه ۲۲ درصد از رای دهندگان امریکایی تورم را دغدغه اصلی خود معرفی کرده بودند.

بنزین؛ مهم ترین دغدغه در آمریکا

افزایش قیمت در پمپ بنزین‌ها یک دغدغه ذهنی برای شهروندان امریکایی است حتی اگر سطح تورم کلی کماکان روند تعدیلی را ادامه دهد. در همان نظرسنجی مشخص شده که تنها ۳۸ درصد از رای دهندگان اقتصاد در دوران بایدن را خوب توصیف می‌کنند در حالی که ۶۵ درصد باور داشتند وضعیت اقتصادی در دوران ترامپ بهتر بوده است.

افزایش قیمت نفت احتمالا چرخش مورد انتظار «جی پاول» رئیس فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره را پیچیده خواهد کرد. فدرال رزرو یکی از تهاجمی‌ترین چرخه‌های افزایش نرخ بهره را طراحی کرده و زمانی که تورم به هدف ۲ درصدی خود کاهش پیدا کند آماده است مسیر خود را معکوس کند. با پیش بینی این کاهش سهام به شدت افزایش یافته است. افزایش قیمت نفت می‌تواند به مثابه یک سرعت گیر باشد.

قیمت حامل‌های انرژی همراه با نوسان است بنابراین، از داده‌هایی که فدرال رزرو برای یافتن نشانه‌هایی مبنی بر کنترل تورم مطالعه می‌کند حذف می‌شود. با این وجود، اگر قیمت نفت برای چندین ماه بالا باقی بماند بر هزینه‌های مرتبط با حمل و نقل، بلیت هواپیما، پلاستیک و اقلام بی شمار دیگر تاثیرگذار خواهد بود.

پاول به وضوح قصد دارد کاهش‌های پیش بینی شده خود را دنبال کند، اما هم چنین گفته که فدرال رزرو "وابسته به داده ها" خواهد بود. در این میان قیمت نفت بخش مهمی از داده‌ها خواهد بود. محمد بن سلمان می‌تواند اطمینان کسب کند که این قیمت‌ها و نرخ‌های بهره برای مدت طولانی تری بالاتر می‌مانند. این موضوع به جو بایدن کمکی نمی‌کند.

منبع: فرارو
يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۳۳
کد مطلب: 37470
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *