۰
جنگ بایدن و ترامپ آغاز می شود

نقش نفت در انتخابات آمریکا

میز نفت - با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، باز هم نقش نفت پر رنگ تر شده است؛ جمهوری خواهان و دمکرات ها می گویند ما بهتر می توانیم به انرژی سامان دهیم.
جنگ نفتی ترامپ و بایدن | میز نفت
جنگ نفتی ترامپ و بایدن | میز نفت
به گزارش میز نفت، ایالات متحده با یک انتخابات ریاست جمهوری بسیار غیرقابل پیش بینی و دارای ظرفیت ایجاد شكاف اجتماعی روبرو است.
 
 دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری، درگیر کوهی از مشکلات حقوقی از جمله 91 مورد جنایت در دو دادگاه ایالتی و دو ناحیه فدرال مختلف و همچنین دعاوی در چندین ایالت برای رد صلاحیت او برای شركت در كارزار ریاست جمهوری است.
 
 با وجود چالش های قانونی که احتمالاً کارزار انتخاباتی او را با موانعی روبرو می‌کند، ترامپ در اكثر نظرسنجی‌ها از رئیس‌جمهور جو بایدن به ویژه در هفت ایالت کلیدی جلوتر است و تنها زمان نشان خواهد داد که آیا او به عنوان چهل و هفتمین رئیس‌جمهور کشور آمریكا معرفی خواهد شد یا خیر.
 
*بازار انرژی در دوران ترامپ

همانطور که پایگاه انرژی اینتل اشاره کرده است، پیروزی ترامپ سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده را دگركون خواهد كرد.
 
 ترامپ و جمهوری‌خواهان همیشه طرفدار سوخت‌های فسیلی بوده‌اند و او به احتمال زیاد در صورت پیروزی به دنبال تقویت صنایع داخلی نفت و گاز، گسترش دسترسی به زمین‌های فدرال و کاهش مالیات‌های این حوزه است.
 
در این مسیر، ترامپ هرگز نفرت خود را نسبت به انرژی پاک (به ویژه مزرعه های بادی) پنهان نکرده است. او قانون تاریخی کاهش تورم دولت بایدن را مورد انتقاد قرار داده و آن را بزرگترین افزایش مالیات در تاریخ به دلیل 369 میلیارد دلار معافیت های مالیاتی و یارانه های انرژی پاک توصیف کرد.
 
او بارها از سیاست‌های اقلیمی جو بایدن انتقاد کرده و دولت وی را به دلیل افزایش قیمت سوخت و به خطر انداختن استقلال انرژی ایالات متحده مقصر دانسته است.
 
قانون کاهش تورم تاکنون به دلیل تلاش‌های جمهوری‌خواهان برای لغو بخش‌های اصلی آن، آسیب چندانی ندیده است، اما در دوران ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور ممکن است در معرض تهدید جدی قرار گیرد.

*اختلاف نفتی در سیاست
 
شانون راینهارت، مدیر سبد سهام در Threadneedle می گوید: ترامپ ممکن است قدرت لغو یکجانبه این قانون را نداشته باشد، اما قطعاً می‌تواند اجرای آن را دشوارتر کند. دولت او می‌تواند با بازنگری در قوانین وزارت خزانه‌داری که هنوز نهایی نشده‌اند، مانع از برخی وام‌ها و کمک‌های مالی و یا تشدید محدودیت‌های اعتبارات مالیاتی، قانون آب‌وهوا را از طریق اقدامات اجرایی متوقف کند.
 
شانون راینهارت افزود: اگرچه سیاستمداران حامی ترامپ در مورد لغو این قانون صحبت می کنند، اما واقعیت اینست که برای انجام این کار باید تصمیم گیری کنگره انجام شود.
 
کریس برکوور، كارشناس انرژی می گوید: سرمایه‌گذاری‌ با هدف بهبود زیرساخت‌های شبکه انرژی، احتمالاً از حمایت دو حزبی برخوردار خواهند شد. با این حال، در حالی که دموکرات‌ها ممکن است خواهان تقویت شبکه برای تامین انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر باشند، جمهوری‌خواهان احتمالاً از زیرساخت‌های جدید برای تولید برق با سوخت های زغال سنگ و گاز حمایت می‌کنند.

*سرمایه گذاری سنگین در انرژی
 
سرمایه‌گذاری‌های اختصاص داده شده به بخش جذاب خودروهای برقی نیز ممکن است در دوره ترامپ با عقب‌نشینی مواجه شود. سال گذشته در یک گردهمایی شهر دیترویت، ترامپ به این بخش حمله کرد:خودروهای الکتریکی بسیار گران بوده و به اندازه کافی مسافت طی نمی كنند. این صنعت با خطرهایی روبرو است. صنعت خودرو در حال حاضر بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری در خودروهای برقی اعلام کرده که بیش از 100 هزار شغل در آمریکا ایجاد کرده است.
 
در نوامبر 2021 میلادی، دولت بایدن قانون سرمایه گذاری زیرساخت و مشاغل را امضا کرد كه 1.2 تریلیون دلار برای هزینه های حمل و نقل و زیرساخت اختصاص می دهد.
 
43 میلیارد دلار (بدون احتساب وام و مشوق‌های مالیاتی) از این مبلغ می‌تواند برای تولید باتری، تجهیزات مجدد تجهیزات صنعت خودرو، بازآموزی و استخدام مجدد کارگران موجود خودرو و به‌روزرسانی‌های شبکه استفاده شود، در حالی که بیش از 7.5 میلیارد دلار از ایجاد زیرساخت‌های خودروی برقی پشتیبانی می‌کند.
 
*تصمیم ترامپ چیست؟

در جبهه بین المللی، ریاست جمهوری ترامپ دیگر به دلیل مخالفت وی با ناتو و حمایت از پوتین، رئیس جمهور روسیه، احتمالاً منجر به تشدید تنش میان واشنگتن و چین، ایران، ونزوئلا و حتی متحدان غربی ایالات متحده خواهد شد.

با سیاست قرار گرفتن آمریکا در جایگاه نخست، ایالات متحده می تواند شاهد دور جدیدی از جنگ های تجاری بی پایان با چین و مکزیک باشد. انتخابات آتی در استان های مهم دارای ذخایر نفت و گاز - مکزیک، بریتانیا، ونزوئلا و نامیبیا - نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.
 
*انرژی در دوره بایدن

سرمایه‌گذاران می‌تواند انتظار داشته باشند که بایدن برای دور دوم ریاست‌جمهوری، سیاست‌های طرفدار انرژی پاک خود را کاهش دهد، اما اگر جمهوری‌خواهان کنترل مجلس کنگره را حفظ کنند، با بن‌بست قانونی حتی گسترده‌تر روبرو خواهد شد. بایدن در دوره آخر ریاست جمهوری خود می تواند سیاست های اقلیمی را با شدت بیشتری دنبال کند.

*قانون جدید نفتی
 
در ماه اکتبر، بایدن موقعیت هفت مرکز منطقه ای تولید هیدروژن را اعلام کرد که قرار است 7 میلیارد دلار از دولت دریافت کنند. این هاب ها، هیدروژن سبز و همچنین هیدروژن از گاز طبیعی و انرژی هسته ای تولید خواهند کرد.
 
این قانون که در سال 2021 میلادی توسط کنگره تصویب شد، تا سقف 7 میلیارد دلار را برای راه اندازی برنامه هاب های هیدروژن پاک منطقه ای و جهت تامین مالی 6 تا 10 هاب هیدروژن پاک منطقه ای در سراسر کشور اختصاص داد. پروژه هیدروژن بخشی از اهداف بلندپروازانه آب و هوایی بایدن است که براساس آن، او متعهد شده است تا سال 2030 میلادی انتشار گازهای گلخانه ای کشور را 50 تا 52 درصد کمتر از میزان انتشار سال 2005 میلادی کاهش دهد.

در این شرایط، صرف نظر از اینكه چه كسی رییس جمهور ایالات متحده خواهد شد، شركت ها باید به گونه ای برنامه ریزی كنند كه در هر سناریویی سودآوری خود را حفظ نمایند.
 
 
نویسنده: الکس کیمانی
 منبع: www.oilprice.com
مترجم: محسن داوری
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۲۵
کد مطلب: 37063
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *