۰
پای 116 همت در میان است

جزئیات معافیت‌ مالیاتی ۵ پتروشیمی‌ بورسی

میز نفت - بررسی آمارهای مقدماتی مربوط به معافیت شرکت‌های بورسی در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که ۴۰ شرکت بزرگ فعال در بورس ایران مشمول ۱۱۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان معافیت مالیاتی شده‌اند.
صنعت پتروشیمی | میز نفت
صنعت پتروشیمی | میز نفت
به گزارش میز نفت، گزارشات متعدد برخی شرکت‌های بزرگ بورسی حاکی از معافیت‌های مالیاتی گسترده این شرکت‌ها است. این مسئله‌ای است که چندی قبل مورد اشاره رئیس سازمان امور مالیاتی نیز قرار گرفت.

سیدهادی سبحانیان در این خصوص گفت که در سال 1400 فقط 40 شرکت از 150 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی استفاده کردند. وی همچنین در اظهار نظر دیگری گفت که دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه معافیت‌های مالیاتی شرکت های بزرگ را حذف کرده است.

لازم به ذکر است، با توجه شرایط و قوانین موجود در حال حاضر شاهد معافیت‌های مالیاتی گسترده‌ای در اقتصاد ایران هستیم به طوری که به گفته مدیر کل دفتر حسابرسی‌های معافیت‌های مالیاتی رقمی در حدود 460 هزار میلیارد تومان و تقریبا برابر همان میزان مالیاتی است که در حال وصول می‌شود.

نمونه‌هایی از معافیت‌های چند هزار میلیارد تومانی چند پتروشیمی بورسی

بررسی‌های مقدماتی که به طور مشخص بر روی برخی شرکت‌های پتروشیمی فعال در بورس انجام شده نشان می‌دهد که آنها از معافیت‌های مالیاتی چند هزار میلیارد تومانی استفاده کرده‌اند.

براین اساس شرکت پتروشیمی جم مشمول 1606 میلیارد تومان معافیت مالیاتی شده و به این ترتیب مجموع مالیات و معافیت این شرکت برابر 2 هزار و 198 میلیارد تومان بوده است. این میزان مالیات پرداختی به معنای پرداخت مالیات 5 درصدی به نسبت سود ناخالص است.

در کنار این شرکت، پتروشیمی پردیس تنها مشمول 18 میلیارد تومان مالیات و معافیت 4 هزار و 608 میلیارد تومانی شده است. به این ترتیب این شرکت درصد بسیار کمی از سود ناخالص خود را به عنوان مالیات پرداخت می‌کند.

در نمونه‌ای دیگر، شرکت آریا ساسول مشمول 502 میلیارد تومان مالیات شده و هزار و 573 میلیارد تومان معافیت دریافت کرده است. به این ترتیب مجموع مالیات و معافیت این شرکت برابر 2 هزار و 75 میلیارد تومان است. نسبت مالیات به سود ناخالص این شرکت نیز 4 درصد است.

در مثالی دیگر پتروشیمی نوری مشمول 132 میلیارد تومان مالیات و 2 هزار و 8 میلیارد تومان معافیت شده است. به این ترتیب مجموع مالیات و معافیت این شرکت برابر با 2 هزار و 140 میلیارد تومان است.

همچنین پتروشیمی مارون معافیت مالیاتی 2 هزار و 92 میلیارد تومانی دریافت کرده و مالیات بر درآمد آن صفر است. در کنار این شرکت، پتروشیمی کرمانشاه نیز 874 میلیارد تومان معافیت مالیاتی دریافت کرده و مالیات بر درآمد این شرکت نیز صفر است.

معافیت 116 هزار میلیارد تومانی 40 شرکت بورسی در سال 1401

گفتنی است، براساس پیگیری‌های انجام شده بر روی آمارهای مقدماتی مربوط به شرکت‌های بورسی، 40 شرکت بزرگ فعال در بورس ایران مشمول 115 هزار و 800 میلیارد تومان معافیت مالیاتی شده‌اند و تنها قرار است 56 هزار و 446 میلیارد تومان مالیات پرداخت کنند.

نمودار میزان معافیت مالیاتی 38 شرکت بورسی در سال 1401 در مقایسه با مالیات بر درآمد آنها به شرح زیر است:


منبع: تسنیم
 
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: 35989
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *