۰
۱
اوپک به معاونت بین الملل رسید

باج بزرگ اوجی به اسدزاده

میز نفت - ​پس از دو سال تلاش بی وقفه معاون بین الملل وزارت نفت، برای الصاق کل اوپک و روابط با مجامع انرژی به معاونت بین الملل، سرانجام وزیر نفت با آن موافقت کرد؛ اشتباهی که جواد اوجی هنوز به عمقش پی نبرده است.
جواد اوجی و اسدزاده | میز نفت
جواد اوجی و اسدزاده | میز نفت
به گارش میز نفت، مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی یکی از مدیریت های کلیدی بود که سالها زیر نظر مستقیم وزیر نفت به فعالیت مشغول بود؛ افرادی که در چنین سمتی قرار می گرفتند اصولا سالها در حوزه دیپلماسی انرژی مشغول به کار بودند و وزرای نفت با حساسیت بسیاری، مدیران این مدیریت را انتخاب می کردند.

مرحوم کاظم پور اردبیلی یکی از همین افراد بود که گاورنر ایران در اوپک نیز بود و بیژن زنگنه همواره با مشورت وی در اوپک حضور می یافت. این مدیریت از آن جهت حائز اهمیت است که تصمیم درست و منطقی را برای وزیر نفت آماده کرده و مواضع وی را در اوپک مشخص می کند.

به همین دلیل، وزرای نفت در انتخاب خود دقت بسیاری می کردند اما امروز، در یک اتفاق نادر و عجیب وزیر نفت اختیار این مدیریت را به معاونت بین الملل وزارت نفت یا همان احمد اسدزاده سپرده است!

میز نفت برای نخستین بار در آبان 1400 در خبری پرده از تلاش های اسدزاده و تبعات موافقت وزیر نفت برداشت؛ اوجی تصمیم گرفت فعلا این موضوع را مسکوت بگذارد اما نامه شرکت ملی گاز به وزیر نفت برای واگذاری امور مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) به این شرکت، باعث شد تا دوباره اسدزاده تلاش های خود را برای مدیریت امور اوپک آغاز کند.

در نهایت اوجی اوپک را به همراه متعلقاتش به اسدزاده سپرد تا یکی از بزرگترین اشتباهات وزارت خود را به ثبت برساند؛ نکته قابل تامل در این باره اینجاست که اسدزاده سابقه کار روشنی در این حوزه ندارد و خروجی کارش در معاونت بین الملل، کاملا مشخص است اما با این وجود، اوجی یکی دیگر از مدیریت های خود را به معاون دیگرش واگذار کرد تا هر روز، نقشش در اداره صنعت نفت کمتر شود.

رسش مهمتر این است که اسدزاده برای اوپک و تعیین گاورنر ایران در وین، چه نقشه ای بر سر دارد که وزیر نفت اینگونه خود را کنار کشیده است!
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۰۷
کد مطلب: 35866
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
سلام لطفا دو نحليل جداگانه كنيد 1-آيا اين ادعام خوبست 2- ايا اسدزادذه شايسته و مناسب اين جايگاه است