۰
دردسرهای یک مطالبه عمومی در انگلستان

غول های نفتی در برزخ مالیات

میز نفت - مردم انگلستان که با افزایش شدید هزینه های انرژی به دلیل افزایش بهای سوخت مواجه شده اند، یک مطالبه عمومی مطرح کرده اند؛ مطالبه ای به ام افزایش اخذ مالیات از شرکت های نفتی. آنها می گویند چرا غول های نفتی در مسیر صعودی شدن قیمت انرژی باید سود کنند و ما ضرر؟!
مالیات | میز نفت
مالیات | میز نفت
به گزارش میز نفت، بی بی سی نوشت:

گزارش های می گوید شرکت های بزرگ نفتی از بریتیش پترولیوم و شل مستقر در بریتانیا گرفته تا شرکت های بین المللی مثل اکسون موبیل و اکوینور نروژ اخیرا سودهای شگفت انگیزی را اعلام کرده اند که خشم مردم را در پی داشته است.

هنگامی که قیمت نفت پس از حمله به اوکراین افزایش یافت، پولی که این شرکت‌ها از فروش نفت و گاز به دست آوردند نیز با رشد فزاینده ای روبرو شد. روز سه‌شنبه، بریتیش پترولیوم سود سالانه 27.7 میلیارد دلاری (23 میلیارد پوند) را برای سال 2022 گزارش کرد، آن هم در شرایطی که در برنامه‌هایش برای کاهش نفت و گاز تولیدی خود تا سال 2030 عقب نشینی کرد. این سودها دو برابر سال قبل بود.

در ماه فوریه، شل بیشترین سود خود را در 115 سال گذشته اعلام کرد. سود این شرکت در سال 2022 به بیش از 39.9 میلیارد دلار (32.2 میلیارد پوند) رسید که دو برابر کل سال قبل است.

شرکت‌های بزرگ نفتی حتی پس از پرداخت میلیاردها دلار مالیات به دولت‌های سراسر جهان، سودهای بی‌سابقه خود را به دست آورده اند. بریتیش پترولیوم و شل در موقعیت پیچیده ای قرار دارند زیرا مقر آنها در بریتانیا است اما مقدار نسبتاً کمی نفت و گاز در آب های بریتانیا تولید می کنند. آنها بیشتر سود خود را از فعالیت های خود در سراسر جهان به دست می آورند.

شل 134 میلیون دلار (110 میلیون پوند) مالیات بابت فعالیت های خود در بریتانیا در سال 2022 پرداخت کرد که از مجموع 13 میلیارد دلار صورت حساب مالیاتی در سراسر جهان بوده است.

بریتیش پترولیوم نیز 2.2 میلیارد دلار (1.8 میلیارد پوند) مالیات بابت فعالیت های خود در بریتانیا پرداخت کرد در حالی که کل صورتحساب مالیاتی جهانی این شرکت 15 میلیارد دلار بود.

شرکت های نفتی در حال حاضر 40 درصد مالیات بر سود خود حاصل از تولید نفت و گاز در بریتانیا پرداخت می کنند - که بالاتر از مالیات سایر شرکت ها است.اما شرکت های نفتی می توانند با کسر هزینه تعطیلی سکوهای نفتی قدیمی، یا جبران سرمایه گذاری های آتی و زیان های سال های قبل، این صورت حساب مالیاتی را کاهش دهند.

در برخی سال‌ها، بریتیش پترولیوم و شل هیچ مالیاتی بابت فعالیت در بریتانیا پرداخت نکرده‌اند و در عوض از دولت لندن مبالغی نیز دریافت کرده‌اند.

به دنبال مالیات
بی بی سی نوشته است: پس از حمله به اوکراین، دولت لندن با درخواست هایی مبنی بر وضع «مالیات بادآورده» اضافی بر سود شرکت های انرژی برای کمک به پرداخت قبوض فزاینده انرژی مواجه شد. 
این طرح در ماه می 2022 اعلام شد و نرخ مالیاتی از 25 درصد به 35 درصد در نوامبر افزایش یافت. اکنون انتظار می رود که حدود 40 میلیارد پوند مالیات بیشتر از تمام شرکت هایی که در آب های بریتانیا بین سال های 2022 تا 2028 فعالیت می کنند، دریافت شود. 
با این حال، مالیات بادآورده فقط بر سود حاصل از تولید نفت و گاز در بریتانیا اعمال می شود که تنها سهم کمی از سود برخی از این شرکت ها را تشکیل می دهد. شرکت‌های نفتی می‌توانند بیش از 90 درصد از هزینه اکتشاف و تولید جدید را از صورت‌حساب‌های مالیاتی بادآورده خود کسر کنند و به میزان قابل توجهی میزان مالیات پرداختی را کاهش دهند.
سیاستمداران، فعالان محیط زیست، اتحادیه‌های کارگری و فعالان فقر به سودهای بی سابقه شرکت‌های نفتی حمله کرده‌اند و برای افزایش مالیات‌های بادآورده بحث های زیادی را مطرح کرده‌اند.
آنها بر این باورند که قیمت های بالا نتیجه چیزی است که خارج از کنترل شرکت های نفت است – یعنی جنگ، و منصفانه نیست که شرکت های نفتی از رنج مردم سود ببرند. برخی معتقدند که مالیات‌های بادآورده بالاتر راه خوبی برای دولت‌ها برای کسب پول بیشتر است، زیرا جمع‌آوری آن‌ها آسان است. 
اما شرکت‌های نفتی استدلال می‌کنند که افزایش مالیات بادآورده باعث می‌شود که آنها تمایل کمتری برای سرمایه‌گذاری در تولید در بریتانیا داشته باشند و در جاهایی که مالیات کمتر است به دنبال تولید نفت خواهند بود.

vahid Hajipour, [02/12/1401 01:08 PM]
باکس
تهدید غیرمستقیم
هاربور انرژی که بیش از هر شرکت دیگری نفت و گاز در بریتانیا تولید می کند، به دلیل مالیات بادآورده، مشاغل خود را کاهش داده و در سرمایه گذاری های خود در بریتانیا تجدید نظر می کند. اگر دولت بریتانیا تصمیم بگیرد که بر سودهای جهانی بریتیش پترولیوم و شل مالیات سنگین تری بگیرد، آنها به طور بالقوه می توانند دفتر مرکزی خود را به خارج از کشور منتقل کنند – که این مساله منجر به فرار از مالیات جدید و محروم کردن بریتانیا از بسیاری از درآمدهایی خواهد شد که در حال حاضر پرداخت می کنند.
برنارد لونی، رئیس شرکت بی پی در این باره گفت این شرکت بریتانیایی "به تامین انرژی مورد نیاز جهان کمک می کند" در حالی که در انتقال به انرژی سبز سرمایه گذاری می کند. 
وائل ساوان، مدیر اجرایی شل، هم گفته : این روزها زمان‌های فوق‌العاده سختی است - ما شاهد تورم افسارگسیخته در سراسر جهان هستیم اما شل نقش خود را با سرمایه‌گذاری در فناوری‌های تجدیدپذیر ایفا می‌کند. شل در سال  2022 میلادی 13 میلیارد دلار مالیات در سطح جهان پرداخت کرده است.
چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۹
کد مطلب: 35013
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *