۰
افزایش تنش‌های گازی در قاره سبز

اتهام گازی اروپا به روسیه

میز نفت - بحران انرژی در اروپا روزهای سیاهی را رقم زده است؛ روزهایی که موجب شده تا برخی سیاستمداران قازه سبز با متهم کردن روسیه به دستکاری بازار گاز، مسکو را عامل اصلی بحران به وحو امده بدانند.
خط لوله گازی - میز نفت
خط لوله گازی - میز نفت
به گزارش میز نفت، از ماه گذشته بود که قیمت گاز در اروپا بشدت افزایش یافت؛ نیروگاه های تولید برق که با گاز کار می‌کردند به دلیل افزایش بهای گاز مجبور شدند قیمت فروش برق خود را افزایش دهند تا اعتراضات در این قاره شنیده شود. هفته گذشته بود که قیمت گاز در بازار انرژی اتحادیه اروپا برای نخستین بار در تاریخ این قاره از مرز 1200 دلار عبور کرد.

معادلات روی کاغذ می‌گوید مهم ترین دلیل این اتفاق، فروکش کردن بحران کرونا در غرب و افزایش فعالیت‌های اقتصادی است که موجب شده تا مصرف انرژی افزایش یابد. از سوی دیگر حجم ذخایر گاز ذخیره شده در اروپا نسبت به متوسط 5 سال گذشته بسیار پایین‌تر بوده و در کنار آن پیش‌بینی می‌شود که این قاره باوجود پایین بودن دسترسی به گاز اما زمستان سردی را پیش‌ِ رو داشته باشند.

در این بین، برخی سیاستمداران اروپایی روی روسیه متمرکز شدند؛ کشوری که بیش از 30 درصد نیاز گاز اروپا را تامین می‌کند و حالا از نگاه برخی رهبران غربی، کم‌کاری این کشور دلیل اصلی بروز شرایط بحرانی در اقتصاد غرب است.

برخی تحلیلگران و اعضای پارلمان اروپا روسیه را متهم کرده‌اند عمدا عرضه گاز به بازار اروپا را در هفته‌های اخیر محدود کرده تا بحران گاز در این منطقه تشدید شود و قیمت گاز افزایش یابد. هدف روسیه از این اقدام فشار بر اتحادیه اروپا برای قبول نیاز این اتحادیه به خط لوله نورد استریم 2 است. بیش‌از 40 عضو از پارلمان اروپا از تمام گروه‌های سیاسی، از کمیسیون اروپا خواسته‌اند اقدامات شرکت گازپروم برای دستکاری بازار گاز را بررسی کند.
 
*واکنش روسیه
متهم کردن کرملین به دستکاری بازار گاز اروپا اما با واکنش روسیه مواجه شد؛ الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد هیچ درخواست رسمی از سوی اروپا برای تامین گاز بیشتر به دولت روسیه مطرح نشده است.

معاون نخست وزیر روسیه اظهار کرد: به طور رسمی هیچکس نه وزارت انرژی نه دولتی برای تامین گاز بیشتر درخواست نکرده است. گازپروم تنها صادرکننده گاز از طریق خط لوله بوده و تا این تاریخ به طور کامل به همه تعهداتی که تحت همه قراردادهایش داشته، عمل کرده است. اگر نیازی از سوی خریداران قراردادهای بلندمدت برای افزایش حجم عرضه گاز وجود داشته باشد، در آن صورت گازپروم عرضه را مطابق با درخواست افزایش می‌دهد. اگر کسی گاز بیشتری بخواهد گازپروم آماده خواهد بود تامین آن را بر اساس ظرفیتهای تولیدی که دارد بررسی کند.

نواک از اروپا برای مدیریت ضعیف بازار گاز خود و تغییر استراتژیک هدفمند از قراردادهای بلند مدت به تامین لحظه ای انتقاد کرد و گفت: در اروپا تصمیمات ضعیفی گرفته شد. هیچ‌کس تقاضا برای گاز را برنامه ریزی نکرد و کسی فکر نکرد که در خصوص تامین چه اتفاقی خواهد افتاد. انگار امید وجود داشت که یک نیروی نامرئی به مسئله تامین گاز رسیدگی خواهد کرد. شما نمی‌توانید بازارهای دیگر را برای این مسئله مقصر بدانید.
معاون وزیر امور خارجه روسیه هم اعلام کرده است شرکت بزرگ گازپروم برداشت از ذخایر خود برای تثبیت بازار گاز اروپا را آغاز کرده‌است.

همچنین پوتین رئیس جمهور این کشور هم گفته است: افزایش عرضه گاز به کشورهای اروپایی برای جلوگیری از آشوب در این کشورها باید انجام شود.
 
 
*نورد استریم 2
با این وجود، هنوز هم تعدادی از کارشناسان بر این باورند که روسیه در حال ادب کردن غرب در پی تحریم‌هایی است که موجب شد تا خط لوله نورد استریم 2 تحریم شود. خط لوله ای که گاز روسیه را به آلمان می‌رساند و نفوذ گازی مسکو را افزایش می‌داد. آمریکا و برخی اروپایی‌ها این خط لوله را تحریم کردند تا گاز آمریکا جایگزین گاز روسیه در بازار اروپا شود ولی با این وجودف روسها توانستند این خط لوله را اجرایی کنند و آماده صادرات گاز شود.

خط لوله نورد استریم 2 - میز نفت
*خط لوله نورد استریم 2

هم اکنون برای تامین گاز اروپا و البته کاهش قیمت  گاز، این خط لوله در کانون توجهات قرار گرفته است و روسیه دوست دارد در موضع برتر، عملیات صادرات گاز را انجام دهد. به بیان ساده‌تر، روسیه علاقه بسیاری دارد که عبارت «اشتباه کردیم» را از سوی مقامان اتحادیه اروپا بشنود. علاقه‌ای که به نظر می رسد حیثیتی شده و شرایط را بگونه‌ای پیش برده که تنها راه برون رفت از این وضعیت برای اروپایی‌ها، دلجویی از پوتین و دوستان گازی‌اش است.

روسیه مکررا اعلام کرده که راه اندازی خط لوله نورد استریم ۲ به آلمان، کمک خواهد کرد بازار گاز اروپا آرام شود و نواک در پاسخ به اینکه انتظار دارد چه زمانی فعالیت تجاری این خط لوله آغاز شود، گفت این به فرآیند تایید از سوی رگولاتورهای اروپایی بستگی خواهد داشت.
 
 
 
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۰
کد مطلب: 31297
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *