۰
کرونا از قیمت قربانی می‌گیرد

شوک ویروسی به نفت

​ویروسی که چالش اقتصادی وحشتناکی را برای چین بوجود آورد؛ همه چیز در چین قفل شده است و بازارهای چهانی بویژه بازار نفت را نیز با چالش مواجه کرده است.
کرونا در چین | میز نفت
کرونا در چین | میز نفت
به گزارش میز نفت، به دنبال شیوع ویورس کرونا در چین، معادلات اقتصادی این کشور دچار تغییراتی شده است، از تاثیرگذاری بر قیمت جهانی نفت گرفته تا تعطیلی برخی پروازهای بین‌المللی به شهرهای چین و البته کاهش درآمدهای این کشور از صنعت توریسم.

شمار افرادی که به این ویروس آلوده شده اند در چین از ۷۷۰۰ نفر گذشت و کشورهایی متعددی که شهروندانشان را از ووهان تخلیه کرده اند، ایزوله کردن آنها را آغاز کرده اند تا از شیوع این اپیدمی جلوگیری کنند. شمار تلفات این ویروس در چین به ۱۷۰ نفر افزایش پیدا کرده است.

در ادامه واکنش‌های بارارهای جهانی به ویروس چینی، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۶۲ سنت معادل یک درصد کاهش، به ۵۹ دلار و ۱۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز چهارشنبه ۰.۵ درصد رشد قیمت داشت.

قیمتهای نفت پس از ریزش سنگین که آنها را به پایین‌ترین رکوردشان در سه ماه گذشته رساند با اقدام سرمایه گذاران در ارزیابی خسارات شیوع ویروس کرونای جدید به رشد اقتصادی و تقاضا برای نفت در روزهای اخیر کم و بیش ثابت بودند. اما اکنون افزایش تلفات این ویروس و گسترش آن در سراسر جهان دوباره اوضاع را هشداردهنده کرده و در نتیجه باعث سقوط شدید بورسهای آسیایی شده است.

قیمت نفت اما در روز جمعه که آخرین روز کاری بازار نفت بود، پس از این که سازمان جهانی بهداشت در واکنش به شیوع ویروس مرگبار در چین، وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد افزایش یافت.

بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار و ۱۶ سنت افزایش یافت وبه ۵۹ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار و شش سنت افزایش یافت و به ۵۳ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید. شاخص قیمت نفت آمریکا روز پنج شنبه ۲.۲ درصد کاهش داشت و از ابتدای هفته جاری تاکنون ۱.۸ درصد افت پیدا کرده است.
 
شرکت مشاوره وود مک کنزی به دلیل افت فعالیت حمل‌ونقل بین‌المللی و داخلی چین، برآوردش از تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد.
 
تلاش برای جلوگیری از ریزش قیمت
قیمتها همچنین از این خبر که عربستان مذاکرات برای جلو انداختن زمان برگزاری نشست اوپک از اوایل مارس به اوایل فوریه را آغاز کرده است، حمایت شدند. منابع آگاه در اوپک پلاس اظهار کردند هیچ تصمیم نهایی درباره تاریخ جدید دیدار رسمی اوپک گرفته نشده است و همه اعضای اوپک هنوز با این تصمیم موافق نیستند. روسیه تمایلی به جلو انداختن زمان نشست به اوایل فوریه ندارد با این حال هنوز معلوم نیست مسکو رسما موضع نهایی خود را اعلام نکرده است.

منابع آگاه روسی اظهار کرده‌اند که مسکو ممکن است بخواهد بازار را درباره جلو افتادن زمان نشست مطمئن کند تا از ریزش بیشتر قیمتها جلوگیری کند.مقامات و سرمایه‌گذاران اوپک تلاش می‌کنند آسیب اقتصادی این ویروس و تاثیر منفی آن روی تقاضا برای نفت و فرآورده‌های نفتی را ارزیابی کنند.

طبق یادداشت تحقیقاتی "بارکلیز کپیتال"، اگر ترافیک هوایی چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ نصف شود، معادل از دست رفتن ۳۰۰ هزار بشکه در روز تقاضا برای نفت در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ است.

بر اساس گزارش بلومبرگ،این اپیدمی تنها روی بازار سوخت هواپیما تاثیر نداشته است. دو معیار تقاضا برای دیزل شامل نرخ پریمیوم سوخت جت نسبت به نفت خام و معیار عرضه و تقاضا که مورد توجه معامله‌گران قرار دارند  امسال که هراس از ویروس کرونا بیم ضعیف شدن بیشتر تقاضا را تشدید کرده است، ریزش کرده‌اند. پالایشگاههای نفت از پالایش هر بشکه نفت خام و تولید دیزل تا دوشنبه هفته جاری ۹ دلار و ۸۳ سنت سود کردند که پایین‌ترین میزان در دو سال گذشته بوده است.
 
کاهش واردات نفت چین
اویل پرایس هم در گزارشی نوشت: جریان نفت از آمریکای لاتین به چین در پی شیوع ویروس کرونای جدید که قیمت‌های نفت را به شدت پایین برده، متوقف شده و از هفته گذشته هیچ محموله نفتی از برزیل یا کلمبیا به چین صادر نشده است.

پالایشگاههای چینی یک سوم از نفت برزیل، کلمبیا و سایر کشورهای آمریکای لاتین را خریداری می‌کنند.در آمریکای لاتین، برزیل تامین کننده اصلی نفت برای پالایشگاههای مستقل چینی است که بیش از پالایشگاههای دولتی در برابر تاثیر تقاضای کمتر آسیب پذیر هستند.شرکت نفتی دولتی پتروبراس برزیل اعلام کرده که سفر همه کارمندانش به چین را به دلیل شیوع این ویروس متوقف کرده اما ارسال نفت به چین ادامه خواهد داشت.

اگر تقاضا برای نفت ضعیف شود، برزیل در میان صادرکنندگان نفت به چین بیشترین آسیب را خواهد داد. عمده صادرات نفت پتروبراس در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹ به مقصد چین بوده و ۷۲ درصد از نیم میلیون بشکه در روز تولید این شرکت صادر شده است. خرید نفت سبک و مدیوم که در میدان لولا تولید می‌شود برای ژانویه و فوریه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.
 
 
قرمز شدن بورس‌ها
اما در بورس‌های جهان، ، شاخص MSCI که در 49 کشور جهان عرضه می‌شود 0.5درصد کاهش یافت. چرا که سهام‌های اروپایی دنباله‌رو شاخص‌های آسیایی شدند و سرمایه‌گذاران را به سمت بازارهای امن‌تر مانند طلا و اوراق قرضه هدایت کرد. شاخص استاکس 600، اروپا نیز 0.9 درصد در اوایل وقت روز جمعه کاهش یافت و دیگر شاخص‌های FTSE نیز حدود 7درصد کاهش داشتند.

سایه تاریکی از وضعیت امن بازارهای بورس و ناامیدی سرمایه‌گذاران باعث شد حتی ارزش سهام‌های طلایی موسوم به بلوچیپ با افت همراه باشد. شاخص رویال داچ شل پس از اینکه سود سه ماهه آخرش به نصف رسید امروز نیز با 4.8درصد کاهش همراه شد و کمترین ارزش را در سه سال گذشته ثبت کرد. در آمریکا نیز معاملات آتی در بازارهای وال‌استریت منفی بودند.

خبرگزاری رویترز هم در گزارشی پیرامون وضعیت بازار فلزها نوشت:‌ روز جمعه قیمت طلا تحت تأثیر نگرانی از شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهان رشد کرد.

سرمایه‌گذاران نگران هستندکه تضعیف اقتصاد جهانی سرمایه‌های آنها را به خطر بیندازد. بنابراین آنها سرمایه‌های‌شان را به سمت فلز گران‌بهای طلا می‌برند تا حریم امنی برای سرمایه‌های‌شان ایجاد شود. افزایش تقاضا موجب بالا رفتن قیمت شده است.

اس‌پی‌انگل تحلیلگر ارشد اعلام کرد: هجوم به طرف خرید طلا و همچنین اوراق قرضه به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا باعث بالا رفتن قیمت شده است.

یک اقتصاددان دولتی چین روز پنج شنبه اعلام کرد: رشد اقتصادی چین احتمالاً به 5درصد برسد.  در این میان جرومی‌پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا هم تأیید کرده خطر کاهش کوتاه مدت رشد اقتصادی در چین وجود دارد.
 
 
نگرانی بزرگترین عرضه کننده قطعات یدکی
بزرگترین عرضه کننده قطعات خودرو در جهان هم درباره تداوم وضعیت موجوددر چین هشدار داد. ولکمار دمر، مدیرعامل  شرکت رابرت بوش در نشستی با روزنامه نگاران در اشتوتگارت گفت:« ما طبیعتاً نگران هستیم ولی در حال حاضر هیچ اختلالی در تجارت و زنجیره عرضه ما به وجود نیامده است».

 بوش به چین به عنوان یک پایگاه جهانی تولید برای صادرات موتورهای الکتریکی و قطعات الکترونیکی خودروهای برقی نیازمند است.لازم است منتظر بمانیم و ببینیم اوضاع چگونه تغییر می کند. اگر این شرایط ادامه داشته باشد، زنجیره عرضه مختل خواهد شد.

پیش بینی های وجود دارد که اوج ابتلا به این بیماری تا فوریه یا مارس ادامه خواهد داشت».

بوش از سال 1909 در چین حضور داشته و23 تاسیسات تولید خودرو در بیش از 60 منطقه از چین، بزرگترین بازار خودروی جهان دارد. چین  بیشترین نیروی کار بوش را در خارج از آلمان در اختیار دارد.

 403 هزار نفر در کل جهان برای بوش کار میکنند.بوش سیستم های سرگرمی اطلاعاتی چند رسانه ای را در ووهو، سیستم های تقویت کننده ترمز را در نانجینگ، قطعات الکترونیکی خودرو را در ووجین، سیستم های باتری 48 ولتی را در ووکسی و موتور های خودروهای الکتریکی را در تایسانگ می‌سازد.
 
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: 26023
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *