۰
گزارشی آماری از غول نفتی جهان

از آرامکو بیشتر بدانیم

خوریس نیز در ۲۵۰ کیلومتری ظهران قرار دارد و دومین میدان بزرگ نفتی آرامکو محسوب می‌شود. در این مجتمع روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت سبک عربی برای صادرات پمپاژ می‌شود.
نقشه نفت عربستان| میز نفت
نقشه نفت عربستان| میز نفت
میز نفت| پس از حملات پهپادی یمنی‌ها به خوریس و عبقیق، تولید روزانه نفت عربستان سعودی ۵.۷ میلیون کاهش یافته است. اتفاقی که در تاریخ صنعت نفت، یک رویداد تاریخی محسوب می‌شود. در ادامه با اطلاعات کلیدی در مورد زیرساخت‌های آرامکو، جریان تجاری عرضه نفت خام و تحلیل پیامدهای این حملات بر قیمت نفت آشنا می‌شویم.


*زیرساخت ها
عربستان سعودی، بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین عضو اوپک است و تولید روزانه نفت این کشور در آگوست ۹.۷۷ میلیون بشکه بوده است. همچنین عربستان روزانه ۷ میلیون بشکه صادرات داشته است.
 
تاسیسات عبقیق شرکت آرامکو، بزرگترین تاسیسات فرآورش این شرکت بوده که نیمی از نفت تولیدی ریاض را در سال گذشته، فرآورش کرده است. 

خوریس نیز در ۲۵۰ کیلومتری ظهران قرار دارد و دومین میدان بزرگ نفتی آرامکو محسوب می‌شود. در این مجتمع روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت سبک عربی برای صادرات پمپاژ می‌شود. 

تا هفته گذشته، روزانه ۵ میلیون بشکه نفت تولیدی میادین قوار، شیبه و خوریس در تاسیسات عبقیق فرآورش می‌شد. خط لوله شرقی_غربی عربستان که به سواحل دریای سرخ منتهی می‌شود، از ظرفیت انتقال روزانه ۵ میلیون بشکه طلای سیاه برخوردار است. اما ظرفیت کنونی انتقال نفت این پروژه کمتر از ۲ میلیون بشکه در روز است. این خط لوله از عبقیق شروع شده و تا بندر ینبوع در سواحل دریای سرخ امتداد دارد.

۱۰ درصد نفت صادراتی عربستان از طریق دریای سرخ روانه اروپا می‌شود. خوراک پالایشگاه‌های غرب عربستان نیز از طریق این خط لوله و عمدتا از میادین حوزه خلیج فارس تامین می‌شود.
 
 نفت صادراتی عربستان ترکیبی از نفت‌های ترش سنگین تا متوسط است که معمولا دارای گوگرد زیادی است. لذا می‌توان از آن گازوییل و نفت کوره زیادی به دست آورد.

تعداد زیادی از پالایشگاه‌های بزرگ آسیایی، ایالات متحده و اروپا بر اساس این نفت ترش و سنگین فعالیت می‌کنند. همچنین از برش‌های این خوراک می‌توان در واحدهای پالایشگاهی محصولات مختلفی به دست آورد.

مهمترین نفت‌های صادراتی عربستان عبارتند از: نفت سنگین عربی، نفت متوسط عربی، نفت سبک عربی و نفت بسیار سبک عربی.

در ماه های اخیر، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی بین ۵۵ تا ۶۵ دلار در نوسان بوده است. اما پس از حملات اخیر، قیمت نفت در آستانه عدد ۷۰ دلار قرار گرفته است. پیش بینی‌های کارشناسان پلاتس نشان می‌دهد با افزایش ریسک ژئوپلیتیک، قیمت نفت ممکن است از مرز ۸۰ دلار عبور کند. 

مجموع نفت ذخیره شده عربستان سعودی ۱۸۷.۹ میلیون بشکه در ماه ژوئن امسال بوده است. با این ذخایر می‌توان در دوره توقف کامل تولید طلای سیاه در این کشور پادشاهی تا ۲۶.۸ روز تقاضای مشتریان را تامین کرد. شیوخ ریاض علاوه بر ده‌ها مخزن در نزدیکی پایانه‌های صادراتی کشورشان در کشورهای مصر، ژاپن و هلند نیز مخازنی دارند.

بزرگ‌ترین پایانه صادرات نفت عربستان در بندر راس التنوره قرار دارد. ظرفیت صادرات روزانه این پایانه براساس اعلام اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده ۶.۵ میلیون بشکه در روز است. 

در این پایانه علاوه بر نفت خام، میعانات و فرآورده‌های نفتی نیز صادر می‌شود. در این بندر سه پایانه راس التنوره، جعیمه و ترمینال صدور ال پی جی قرار دارد. همچنین در مخازن این پایانه امکان ذخیره کردن ۳۳ میلیون بشکه نفت خام وجود دارد.

پایانه دیگر صادراتی عربستان، بندر ینبوع در سواحل دریای سرخ است. ظرفیت بارگیری این پایانه ۶.۶ میلیون بشکه در روز است. مجموع ظرفیت صادرات نفت آرامکو ۱۲.۵ میلیون بشکه در روز است. هرچند برای صدور نفت سبک عربی فقط از پایانه ینبوع استفاده می شود. 

در حال حاضر، ظرفیت تولید مازاد نفت دنیا ۲.۳ میلیون بشکه در روز اعلام شده، اما ۱.۶ میلیون بشکه از این ظرفیت متعلق به عربستان سعودی است. بدین ترتیب می‌توان دریافت عرضه نفت دنیا تا چه میزان شکننده است. آمریکایی‌ها در روزهای اخیر از سرازیر کردن ذخایر راهبردی نفت خود به بازار سخن می گویند. اما به دلیل محدودیت‌های تجاری و فنی، برای ورود این ذخایر به بازار چند هفته دیگر صبر کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که ذخایر نفت دنیا می‌تواند تا ۹۰ روز تقاضای جهانی طلای سیاه را تامین کند، اما با افزایش ریسک ژئوپلیتیک، قیمت نفت، رفتارهایی منطقی نخواهد داشت. 


نویسنده: پل هیکین
منبع: اس اند پی گلوبال پلاتس

 
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب: 24766
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *