۰

ظریف: ايران بدنبال حذف عربستان از مسائل منطقه نيست

اشتاین مایر: فردا به مرحله اجرای واقعی برجام می رسیم.نشست خبری وزرای خارجه ایران و آلمان برگزار شد.آلمان نقش خوبی در امنیت منطقه خواهد داشت.
ظریف: ايران بدنبال حذف عربستان از مسائل منطقه نيست - میز نفت
ظریف: ايران بدنبال حذف عربستان از مسائل منطقه نيست - میز نفت
وزیر خارجه کشورمان در دیدار با فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در تهران ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر خارحه المان در تهران گفت: روابط ایران و آلمان، روابط دیرینه‌ای است و منافع مشترک برای دو دولت و روش‌های گسترده این دولت را بررسی کردیم و زمینه خوبی برای روابط بین دو کشور فراهم است.

وی افزود: ایران و آلمان می‌توانند به عنوان موتور گسترش روابط باشند و موضوع گفتگوی ما مسائل سیاسی، افراطی‌گری، تروریسم، خلع سلاح، حقوق بشر و مواد مخدر می‌باشد و گفته‌های خوبی در این زمینه داشتیم و در زمینه اقتصادی نیز همکاری‌های مناسبی خواهیم کرد.وی ادامه داد: ما از گسترش نقش آلمان در این منطقه استقبال می‌کنیم و مطمئن هستیم که آلمان می‌تواند نقش مهمی را در منطقه خلیج فارس به وجود آورد.

ظریف ادامه داد: برنامه‌های بسیار فشرده‌ای داریم و در کنار یکدیگر فعالیت‌های دوجانبه‌ای را خواهیم داشت و شاهد اولین کنفرانس هسته‌ مرکزی کنفرانس مونیخ در تهران هستیم و بنده و وزیر خارجه آلمان در این کنفرانس سخنرانی خواهیم کرد. هم در رابطه با موضوعات دوجانبه و هم منطقه‌ای.

ظریف گفت: ما اعتقاد داریم که چه در سوریه، یمن و بحرین و چه در کشورهای دیگر این منطقه تنها می‌توان راه حل سیاسی از طریق مراجعه به نظرات مردم و احترام به نظرات مردم فهمید و پیدا کرد.وی ادامه داد: نمی‌توان در این منطقه راه حل را از طریق اقدامات نظامی تحمیل کرد. ما اعتقاد داریم که در همه بحران‌های این منطقه ضرورت دارد هر چه سریع‌تر به تفاهم ملی به دولت‌های وحدت ملی به پایان درگیری‌ها به کاهش آلام انسانی،‌ به گفت‌وگوهای ملی برای رسیدن به راه حل‌های درازمدت فکر کرد و برای آن طراحی کرد.

وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی در همه این موارد فعال بوده، در یمن برای درگیری‌ها، پایان بمباران‌های غیرانسانی مردم یمن و وضعیت بسیار وخیم انسان دوستانه تلاش کردیم و همچنین در سوریه برای رسیدن به راه حل سیاسی بر اساس خواست مردم سوریه تلاش فراوان خواهیم کرد.

ظریف تصریح کرد: ما از همسایگانمان توقع داریم که واقعیات منطقه را درک کنند، ما به دنبال حذف عربستان سعودی از این منطقه نیستیم ولی هیچ گاه اجازه نخواهیم داد که دولت عربستان تلاش کند جمهوری اسلامی را از منطقه حذف کند.

وی اظهار داشت: تلاش عربستان برای حذف ایران از منطقه باعث خونریزی، دامن زدن به درگیری در این منطقه شده است که این تلاش باید متوقف گردد و دولت عربستان باید واقعیت منطقه را به رسمیت بشناسد.

وزیر امور خارجه کشور با اشاره به فاجعه منا افزود: فاجعه‌ای در منا اتفاق افتاد و تعداد قابل توجهی از مردم ایران و سایر کشورهای اسلامی قربانی شدند، ما از دولت عربستان توقع داریم که وضعیت مفقودین ما را هر چه سریع‌تر روشن کند و آن‌ها را به سلامت به خانواده‌هایشان برگرداند و اگر آن‌ها در این فاجعه جان خودشان را از دست داده‌اند، پیکرهای مطهرشان را به خانواده‌هایشان برگرداند.

ظریف ادامه داد: متأسفانه در این زمینه ما شاهد تأخیر بودیم و توقع داریم اقداماتی انجام دهند که هم عدالت در مورد این افراد جاری شود و هم از تکرار این فجایع در آینده جلوگیری گردد.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی به دنبال روابط دوستانه با همه همسایگانش است، گفت: ما دنبال حسن همجواری هستیم و معتقدیم در این منطقه یا همه ما امنیت خواهیم داشت و یا هیچ کس امنیت نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه با بیان این که ما خیال‌پردازی نمی‌کنیم که می‌توان امنیت را در سایه ناامنی دیگران در این منطقه جستجو کرد، ادامه داد: از همسایگانمان می‌خواهیم که خیال‌پردازی را کنار بگذارند و بپذیرند که باید همه ما با هم در امنیت و آرامش زندگی کنیم.
شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب: 9707
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *