۰

بیست و پنجم مهر در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز شنبه بیست و پنجم مهر 1394 هجری خورشیدی، سوم محرم 1437 هجری قمری و هفدهم اکتبر 2015 میلادی است.
بیست و پنجم مهر در آینه تاریخ معاصر ایران
به گزارش ميزنفت ،66 سال پیش در چنین روزی، بانک اقتصادی ایران به صورت بانکی ایرانی و بدون حضور سهامداران بیگانه تشکیل شد.مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

25 مهر 1365
سیدحسین خدیو جم مترجم و محقق در 59 سالگی درگذشت.30 جلد کتاب در زمینه های تحقیق، تصحیح و ترجمه از وی به یادگار مانده است که از آن جمله می توان «تصحیح و ترجمه احیاء علوم‏الدین غزالی در هشت جلد، تصحیح کیمیای سعادت در دو جلد، جواهر القرآن، وجد و سماع» را نام برد.

25 مهر 1359
رژیم بعث عراق شهر کرمانشاه را برای نخستین بار مورد تهاجم هوایی قرار داد. در نتیجه این حمله شماری از هموطنانمان به شهادت رسیدند.

25 مهر 1357
امام خمینی در گفت و گو با روزنامه لوموند تاکید کردند، برای برقراری حکومت اسلامی در ایران، ابتدا باید رژیم پهلوی برچیده شود.

25 مهر 1356
منهتن دیوید راکفلر رییس کل بانک منهتن آمریکا در تهران گفت: کمک به ایران، کمک به منافع آمریکاست.

25 مهر 1343
بنیاد فرهنگ ایران، نهادی تحقیقاتی و انتشاراتی با هدف خدمت به فرهنگ، حفظ و ترویج میراث معنوی ایران و کوشش در راه اصلاح، تکمیل و ترویج زبان فارسی و شناساندن فرهنگ ایران به ملت های دیگر بنیان نهاده شد.

25 مهر 1342
ژنرال دوگل رئیس جمهور فرانسه که روز گذشته برای یک دیدار چهار روزه به تهران آمده بود در سخنرانی خود در جلسه مشترک مجلس سنا و شورای ملی در کاخ سنا گفت: سرنوشت ایران از شرایط تعادل جهان است و اطمینان داریم که کمک به پیشرفت ایران در نهایت به سود خود ما خواهد بود!

25 مهر 1332
هربرت هوور مشاور وزارت امور خارجه آمریکا در امور نفت به منظور گفت و گو با مسوولان ایران درباره تشکیل کنسرسیوم بین المللی نفت وارد تهران شد.

25 مهر 1328
بانک اقتصادی ایران به صورت بانکی ایرانی و بدون حضور سهامداران بیگانه، با 100 میلیون ریال سرمایه تشکیل شد. این بانک با وجود اینکه در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی کارگزارانی داشت، در 1341 هجری خورشیدی منحل شد.

25 مهر 1318
محمد فرخی یزدی شاعر و روزنامه‏نگار مخالف استبداد در دوره رضاخان در 51 سالگی در زندان حکومت پهلوی به قتل رسید.

25 مهر 1306
امتیاز انحصاری باستان شناسی فرانسوی ها در ایران که در دوره مظفرالدین شاه منعقد شده بود، به وسیله مجلس شورای ملی لغو شد، این امتیاز شامل صدور اشیاء نقره و طلا به خارج و کشف اشیای عتیقه بود.

25 مهر 1286
با رای نمایندگان مجلس به بی کفایتی مشیرالسلطنه و سقوط دولت وی، میرزاابوالقاسم خان ناصرالملک از طرف محمد علی شاه قاجار به رییس الوزرایی منصوب شد.منبع:ایرنا
شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۹
کد مطلب: 9703
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *