۰
آمار جالب بانک مرکزی

کاهش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت

بر اساس نماگرهای فصلی شاخص‌های اقتصادی کشور که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود، تولید نفت کشور بنابر آمارهای اعلامی وزارت نفت در زمستان سال گذشته به ۳ میلیون و ۱۵ هزار بشکه رسید.
کاهش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت
به گزارش «ميزنفت»، مشرق نوشت: بر اساس نماگرهای فصلی شاخص‌های اقتصادی کشور که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود، تولید نفت کشور بنابر آمارهای اعلامی وزارت نفت در زمستان سال گذشته به 3 میلیون و 15 هزار بشکه رسید.

این در حالی است که در بهار 1392 یعنی در انتهای دولت قبل، تولید نفت کشور بیش از 3 میلیون و 700 هزار بشکه بود.
 
کاهش 700 هزار بشکه‌ای تولید نفت کشور در دولت یازدهم

نزول شاخص‌های نفتی کشور فقط مربوط به تولید نفت نیست، بلکه صادرات نفت خام و خالص صادرات فرآورده های نفتی کشور نیز در 2 سال اخیر با افت فاحش مواجه شده است.

مطابق این گزارش، در حالی که در بهار 1392 مجموع صادرات نفت خام و خالص صادرات فرآورده های نفتی کشور بیش از یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز بود، آمارهای جدید نشان می‌دهد در زمستان سال گذشته صادرات نفت خام و خالص صادرات فرآورده های نفتی کشور حدود یک میلیون و 428 هزار بشکه در روز بوده است که نسبت به اواخر دولت قبل، نزدیک به 400 هزار بشکه کمتر است.
 
کاهش 700 هزار بشکه‌ای تولید نفت کشور در دولت یازدهم

کاهش چشمگیر دو شاخص اصلی نفتی کشور (تولید و صادرات نفت) در 2 سال گذشته در حالی رخ داده که بیژن زنگنه وزیر نفت دولت و حامیان وی، همواره مسئولان نفتی دولت قبل را به سوءمدیریت متهم کرده و آنها را مورد هجمه رسانه‌ای قرار می‌دادند.
 
کاهش 700 هزار بشکه‌ای تولید نفت کشور در دولت یازدهم
 
به عنوان مثال، زنگنه قبل از تشکیل کابینه دولت یازدهم، با حالتی تمسخرگونه نسبت به وزرای نفت پیشین گفته بود: باید گروهبان‌ها جای خود را به ژنرال ها دهند.

وی 5 تیرماه 1392 در حالی که خودش مهمترین گزینه وزارت نفت دولت یازدهم بود، در مورد ویژگی های وزیر نفت دولت یازدهم اظهار داشت: فردی که قرار است به عنوان وزیر نفت انتخاب شود باید بتواند مشکلات بیرونی نفت را برای توسعه این صنعت به ویژه در بخش بالادستی نفت و گاز برطرف کند.
 
کاهش 700 هزار بشکه‌ای تولید نفت کشور در دولت یازدهم

او با تاکید بر این که "افرادی باید وارد وزارت نفت شوند که حرفه‌ای و کار بلد باشند" تصریح کرد: "باید گروهبان‌هایی که الان سر کار هستند بروند کار گروهبانی کنند تا ژنرال‌ها کارها را انجام دهند."

زنگنه در پاسخ به این سوال که این گفته شما به معنی انتخاب وزیر نفت از بدنه صنعت نفت است؟ گفت: نه، الان از بدنه کسی باقی نمانده است.

وی ادامه داد: فردی که قرار است برای سمت وزارت نفت انتخاب شود باید مدیر ارشدی باشد که بتواند علاوه بر داشتن فهم و توان اجرایی خوب، فهم سیاسی هم داشته باشد.

زنگنه در مورد این که کمتر مدیری در کشور وجود دارد که علاوه بر داشتن توان اجرای و فهم سیاسی با صنعت نفت آشنا باشد تاکید کرد: "اصل مدیریت از شناخت صنعت نفت مهم‌تر است."

وی با اشاره به این که "در حال حاضر برخی از افرادی که برای سمت وزارت نفت مطرح می‌شوند به درد این کار نمی‌خورند" گفت: تعداد خیلی خیلی اندکی هستند که می توانند این کار را انجام دهند.

اما اینک با افت فاحش تولید و صادرات نفت، بهتر می‌توان قضاوت کرد که عملکرد گروهبان‌ها در نفت بهتر بوده یا ژنرال‌ها؟

مطمئنا اگر زنگنه در یک سال اول دولت به جای آن که توان اصلی خود را صرف همراهی با خانم ابتکار در هجمه به بنزین تولید صنایع پتروشیمی و باز کردن دوباره راه واردات انبوه بنزین خارجی به کشور کند، به وضعیت تولید و صادرات نفت کشور در شرایط ادامه تحریم‌ها متمرکز می‌شد، امروز وضعیت آمارها تا بدین حد به ضرر او نبود.
دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۷
کد مطلب: 8113
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *