۰
جنگ سرد نفتی چین و هند

اختلاف هم اکنون در آبراه ها

نیروی دریایی هند مصمم است که امنیت منطقه وسیع اقیانوس هند که حدود دوسوم نفت و نیمی از محموله های باری جهان از آن عبور می کند را به تنهایی تامین کند.
اختلاف هم اکنون در آبراه ها
به گزارش «ميزنفت»، هند این منطقه را حیاط خلوت خود می داند و در نظر دارد به هر قیمتی که شده تسلط خود را به این منطقه وسیع به کشورهای دیگر بویژه رقیب منطقه ای خود - چین - بقبولاند.

برخی از کارشناسان منطقه ای معتقدند کلید تسلط بر اقیانوس هند نه در روی آب بلکه در زیر آب و توسط زیردریایی ها تامین می شود.

هند از افزایش تعداد و قدرت زیردریایی های چین و به ویژه زیردریایی های هسته ای این کشور و جولان آنها در آب های منطقه و به خصوص اقیانوس هند به عنوان حیاط خلوت این کشور نگران است.

با افزایش نشانه هایی از حضور روبه گسترش چین در منطقه ، رقابت بزرگ زیردریایی ها میان هند و چین در اقیانوس هند درحال شگل گیری است.

در دوسال گذشته حضور زیردریایی های چینی در اقیانوس هند و بویژه زیردریایی جنگی هسته ای در این منطقه بر نگرانی های دهلی نو افزوده است.

هرچند مقامات چینی اعزام این زیردریایی را برای حفاظت از کشتی های چینی در مبارزه با دزدان دریایی در خلیج عدن اعلام کرده اند ولی مقامات امنیتی هند به خوبی می دانند که برای مقابله با چند قایق کوچک دزدان دریایی نیازی به اعزام زیردریایی هسته ای جنگی نیست.

پهلوگرفتن یک زیردریایی چینی در کراچی در اوایل سال جاری زنگ خطر دیگر برای هند به صدا درآورد. این زیردریایی دارای ساختاری مشابه با هشت زیردریایی دیگر است که پاکستان از چین سفارش داده است.

این تحولات درحالی صورت می گیرد که نیروی دریایی هند آمادگی کافی برای مقابله با این بازی پنهان را ندارد زیرا در طول دو دهه گذشته هند ضعف نیروی دریایی خود را نادیده گرفته است و ناوگان قدیمی خود را به موقع نوسازی نکرده است.

کارشناسان دفاعی معتقدند که ناوگان دریایی هند از رسیدن به آرزوی خود برای تسلط بر منطقه بسیار دور است. درحالی که تصمیم ها برای به روز رسانی و نوسازی گسترده ناوگان دریایی هند گرفته شده است، هیچ جایگزینی برای یک زیردریایی جدید و مدرن وجود ندارد و این امر به نقطه ضعفی آشکار در طرح های نیروی دریایی هند تبدیل شده است.

اولین تجربه نیروی دریایی هند در ساخت زیردریایی های بومی با موانع بسیاری روبرو شده است. نیروی دریایی هند در سال 2004 اقدام به ساخت چند زیردریایی بومی کرد که قرار بود تا پایان سال 2012 آماده شوند اما بی تجربگی شرکت های هندی سبب تاخیر چهار ساله در تحویل این زیردریایی ها شد.

درحالی که دولت پیشین هند توجه زیادی به کهنه بودن ناوگان زیردریایی خود نکرد، دولت 'مودی' عملی ساختن بسیاری از طرح های نیروی دریایی را آغاز کرده است.


یکی از تصمیم های مهم دولت مودی، طرح ساخت شش زیردریایی جنگی در هند است. این طرح اگرچه بسیار بزرگ است و قدرت لازم را به نیروی دریایی هند می دهد اما به زمان بسیاری برای اجرایی شدن و اتمام ان نیاز است.

*برتری آشکار نیروی دریایی چین نسبت به هند
در حال حاضر هند 14 فروند زیردریایی از جمله یک زیردریایی تهاجمی هسته ای INS چاکرا در اختیار دارد که در سال 2012 به مدت 12 سال از روسیه اجاره کرده است. در مقابل چین 68 زیردریایی و پاکستان 5 زیردریایی دارد.

با توجه به گزارش کمیته دائمی امور دفاعی پارلمان هند در سال 2014 – 2015، عمر بیشتر زیردریایی های هند بیش از 20 سال است که بیانگر به پایان رسیدن عمر مفید آنها می باشد.
کارشناسان هندی با انتقاد از رشد کند تقویت نیروی دریایی این کشور ضمن اظهار تاسف می گویند که سرعت رشد تقویت نیروی دریایی هند مانند حلزون، آرام می باشد.

وزیر دفاع هند در پاسخ به سوال مجلس علیای پارلمان هند - راجیا سابها - گفت: نیروی دریایی هند در 15 سال گذشته 5 زیردریایی را از رده خارج کرده و 2 زیردریایی را به ناوگانش اضافه کرده است.

چین در سال 2014 بیش از 60 کشتی به همراه دیگر تجهیزات نظامی را به ناوگان خود اضافه کرده است و انتظار می رود همین تعداد را نیز تا پایان سال جاری میلادی به ناوگان خود اضافه کند.

نیروی دریایی هند 141 فروند تجهیزات نظامی دریایی در اختیار دارد که 127 فروند از آنها روی سطح آب و 14 فروند نیز زیرسطج آب است این درحالیست که کشور چین بیش از 300 فروند تجهیزات نظامی دریایی شامل شناورهای رزمی، زیردریایی، کشتی آبی خاکی ؛ قایق و کشتی های مسلح دارد.

* برتری چین در صنعت زیردریایی
براساس گزارش روزنامه تایمز او ایندیا ، درحال حاضر چین دارای 59 فروند زیردریایی معمولی و یا زیردریایی تهاجمی دیزلی - برقی است و در کنار آن نیز دارای 9 فروند زیردریایی هسته ای می باشد.

از این 9 فروند زیردریایی، 5 فروند از آنها زیردریایی جنگنده هسته ای و 4 فروند دیگر حامل موشک های بالستیک می باشند.

زیردریایی های هسته ای به دو دسته زیردریایی های جنگنده (تهاجمی) و زیردریایی های حامل موشک های بالستیک تقسیم می شوند.

زیردریایی های تهاجمی در مقایسه با نوع حامل موشک های بالستیک، هم کوچکتر و هم سریعتر هستند. طراحی این نوع زیردریایی ها به گونه ای می باشد که زیردریایی قادر است تا به کشتی ها و زیردریایی های دشمن حمله کرده و همچنین قادر است موشک های کروز با کلاهک های متعارف انفجاری با قدرت انفجار بالا را به سوی اهدافش در ساحل شلیک کند.

این درحالیست که زیردریایی های حامل موشک های بالستیک قادر است این موشکها را با داشتن کلاهک های هسته ای حمل کند.

هند در سال 1988 اولین زیردریایی هسته ای را از نیروی دریایی روسیه اجاره کرد و در سال 1991 آن را بازگرداند. زیردریایی هسته ای هند INS چاکرا به عنوان یکی از کشنده ترین زیردریایی های غیرآمریکایی در جهان شناخته شده است.

درحال حاضر هند دارای 9 زیردریایی سیندوگوش و کیلو از نوع دیزل - برقی می باشد که براساس قرارداد وزارت دفاع هند با کمپانی روسی روسوروژینی ساخته شده اند و 4 زیر دریایی دیگر به نام شیشومار از نوع دیزل - برقی 1500 نیز ساخت کشور آلمان می باشند.

* هند در تلاش برای گسترش ناوگان زیردریایی
هند تصمیم دارد تا شش زیردریایی معمولی ساخت فرانسه، شش قایق تهاجمی هسته ای و سه زیردریایی هسته ای حامل موشک های بالستیک به ناوگان خود اضافه کند.
همچنین این کشور تصمیم به ساخت زیردریایی از نوع اسکورپین طرح فرانسه دارد که از ان با نام پروژه 75 یاد می شود.

اولین زیردریایی دیزلی - برقی از نوع INS کلیاری در ششم اوریل 2015 راه اندازی شد و انتظار می رود تا در سال 2016 در ناوگان دریایی هند بکار گرفته شود و پنج فروند باقیمانده نیز قرار است در سال 2020 راه اندازی شوند.

زیردریایی اسکورپین که از نوع معمولی می باشد طوری طراحی شده است که ردگیری آن بسیار دشوار بوده و ویژگی قابلیت حمل اژدرهای پیشرفته و موشک های ضد کشتی را نیز داراست.
اولین زیردریایی استراتژیک هسته ای ساخت هند با نام INS آریهانت (نابود کننده دشمن) در سال 2009 ساخته شد و درحال حاضر فعالیت های آزمایشی خود را سپری می کند.
تکنولوژی ساخت زیردریایی هسته ای حامل موشک های بالستیک به هند قدرت سه گانه می دهد و می تواند از هوا، خشکی (زمین) و زیردریا موشک شلیک کند.

یکی دیگر از دستاوردهای تکنولوژی بومی برای ساخت زیردریایی هسته ای حامل موشک های بالستیک، زیردریایی بومی INS اریدهامان است که اکنون در حال ساخت بوده و به زودی کار روی سومین فروند نیز آغاز خواهد شد.

درحال حاضر هند 3 زیردریایی هسته ای قابل حمل موشک های بالستیک به خدمت دارد و قرار است تا سال 2020 تعداد آنها را به هشت فروند افزایش دهد.

*گزینه ارزانتر و سریعتر: رشد قابلیت های ضد زیردریایی
وزارت دفاع هند برای مقابله با رشد روزافزون قدرت ناوگان زیردریایی چین در تاریخ 14جولای 2015 پیشنهاد خرید چهار فروند سامانه دوربرد ضد زیردریایی ساخت آمریکا مدل P-8I و هواپیمای گشت دریایی پرده برداشت. 

براساس همین گزارش درحال حاضر هند شش فروند از این هواپیماها را در اختیار دارد.
در ماه می 2015 هند چهارمین ناوچه ساخت این کشور را به کار گرفت . این ناوچه دارای سلاح و حسگرهایی از جمله سلاح های میان برد، لوله شلیک اژدر، موشک انداز و باند فرود بالگرد است .
هند همچنین درحال نهایی سازی قرارداد با کمپانی آمریکایی هواپیماسازی سیکورسکی برای ساخت 16 فروند هواپیمای S-70 می باشد، قراردادی که 15 سال است نهایی شدن آن به طول انجامیده است.

بیش تر کشتی های هند فاقد پد فرود هلیکوپتر می باشند و این درحالیست که چین در حال رشد تسلطش در زیر دریا می باشد.

به نظر می رسد هند راه درازی برای برتری بر رقیب دیرینه خود - چین - در اقیانوس هند که به عنوان حیاط خلوت این کشور محسوب می شود در پیش دارد.

منبع: ایرنا
يکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب: 7893
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *