۰
تفاهم نامه نفتی چین و قزاقستان

نگاه چین و قزاقستان به تولید نفت و گاز

میز نفت - شرکت ملی نفت قراقستان و شرکت ملی نفت چین توافق‌نامه‌ای در چارچوب تعمیق همکاری در صنعت نفت و گاز امضا کردند.
چین و قزاقستان | میز نفت
چین و قزاقستان | میز نفت
به گزارش میز نفت ، امضای این تفاهم نامه در حاشیه هفتمین نشست شورای تجاری قزاقستان-چین صورت گرفته است.

خبرگزاری ترند نوشت: در این توافق‌نامه، مقرر شده است که طرفین امکانات فرآوری هیدروکربن‌ها را از میدان اوریختائو مرکزی در مجتمع فرآوری نفت و گاز ژانازول قزاقستان بررسی کنند.

دو طرف قصد دارند چشم‌اندازهای همکاری در پروژه‌های پتروشیمی، اکتشاف و تولید نفت و گاز در حوزه رسوبی دریای خزر، و کاوش‌های زمین‌شناسی در مناطق جدید زیرزمینی را بررسی کنند.

طرفین همچنین قصد دارند سمینارهای سالانه بین آستانه و پکن را برای تبادل فناوری‌ها در زمینه اکتشاف و توسعه حوزه‌های نفت و گاز، تقویت همکاری در آموزش کارکنان و تبادل تجربیات برگزار کنند.

بر اساس این گزارش، قزاقستان در سال ۲۰۲۳ میلادی ۹۰ میلیون تن نفت تولید کرده است که ۶.۹ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ است. صادرات نفت نیز با ۹.۶ درصد افزایش به ۷۰.۵ میلیون تن رسیده است. همچنین، قزاقستان قصد دارد تولید نفت خود را در سال ۲۰۲۴ به ۹۰.۳ میلیون تن برساند.

در سال ۲۰۲۳، تولید گاز در قزاقستان به ۵۹ میلیارد و ۶۳ میلیون متر مکعب رسید که شامل میدان‌های بزرگی مانند تنگیز (بیش از ۱۶ میلیارد متر مکعب)، کاراچاگاناک (بیش از ۲۳ میلیارد متر مکعب)، کاشاگان (بیش از ۲۲ میلیارد متر مکعب) و سایر میادین گازی و نفتی می‌شود.قزاقستان قرار است در سال ۲۰۲۴، بالای ۶۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی خام تولید کند.
منبع : اقتصادآنلاین
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب: 38461
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *