۰
توافق دو جانبه روسیه و ترکیه

100 میلیارد دلار تجارت اردوغان با روسیه

میز نفت - رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی اعلام کرد که آنکارا و مسکو به تقویت روابط اقتصادی خود با هدف افزایش گردش مالی سالانه به ۱۰۰ میلیارد دلار ادامه خواهند داد.
100 میلیارد دلار تجارت اردوغان با روسیه - میز نفت
100 میلیارد دلار تجارت اردوغان با روسیه - میز نفت
به گزارش میز نفت به نقل از راشاتودی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه طی اظهاراتی اعلام کرد که آنکارا و مسکو به تقویت روابط اقتصادی خود با هدف افزایش گردش مالی سالانه به 100 میلیارد دلار ادامه خواهند داد.

وی این اظهارات را در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جریان نشست سران سازمان همکاری شانگهای (SCO) در آستانه، پایتخت قزاقستان، بیان کرد.

اردوغان گفت: در حال حاضر حجم (تجارت روسیه و ترکیه) 55 میلیارد دلار است. پوتین نیز اعلام کرد که روابط بین دو کشور با وجود شرایط پیچیده جهانی به طور مداوم در حال توسعه بوده است. وی گفت که مسکو و آنکارا پروژه های مشترک بزرگی را طبق برنامه دنبال می‌کنند و افزود که در این رابطه "هیچ مشکلی وجود ندارد."
 

توافق دو جانبه روسیه و ترکیه در سرمایه گذاری متقابل


در سال 2023، این دو رئیس جمهور توافق کردند که سرمایه‌گذاری متقابل را تشویق کنند و به تجارت روسیه و ترکیه کمک کنند تا وارد بازارهای یکدیگر شوند. همچنین توافق شد که روبل روسیه به عنوان ارز تسویه حساب در تجارت دوجانبه، از جمله پرداخت برای تامین گاز طبیعی روسیه، معرفی شود.

در پی اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو، گردش تجاری بین این دو کشور در سال 2022 افزایش یافت و به بیش از 62 میلیارد دلار رسید. بر اساس این گزارش، حجم تجارت ترکیه و روسیه به دلیل تهدید ناشی از تحریم‌های ثانویه از سوی ایالات متحده که به دنبال توقف جریان محصولاتی مانند ماشین‌آلات صنعتی و قطعات یدکی رخ داد، اندکی کاهش یافته است.
منبع:تسنیم
 
شنبه ۱۶ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: 38414
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *