۰
کاهش ۷ درصدی واردات گاز ترکیه در 2023

سهم ایران از بازار گاز ترکیه

میز نفت - دیدبان انرزی ترکیه از کاهش ۷.۶۴ درصدی واردات گاز این کشور در سال ۲۰۲۳ به نسبت سال پیش از آن خبر داد.
سهم ایران از بازار گاز ترکیه - میز نفت
سهم ایران از بازار گاز ترکیه - میز نفت
به گزارش میز نفت دیدبان انرزی ترکیه از کاهش ۷.۶۴ درصدی واردات گاز این کشور در سال ۲۰۲۳ به نسبت سال پیش از آن خبر داد.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی دیدبان انرژی ترکیه، میزان واردات گاز ترکیه در سال ۲۰۲۳ حدود ۵۰.۴۸ میلیون متر مکعب بوده که این رقم به نسبت سال ۲۰۲۲ یعنی حدود ۵۴.۶۶ میلیون متر مکعب، دچار افت محسوس شده است.

همچنین، حدود ۷۱ درصد از گار وارداتی ترکیه از طریق خطوط لوله انتقال گاز انجام شده و این در حالیست که گاز وارداتی LNG نیز ۲۸ درصد از سبد واردات گاز ترکیه در سال گذشته را تشکیل داده است.
 

سهم ایران از بازار گاز ترکیه در سال ۲۰۲۳


در بخش دیگر این گزارش آمده است که بیش از ۶۶ درصد گاز وارداتی ترکیه از طریق قراردادهای بلند مدت و مابقی آن نیز از طریق معاملات اسپات خریداری و تامین شده است.

این در حالیست که به گفته دولت ترکیه، با توجه به وابستگی مستقیم این کشور به منابع نفت وارداتی، صعودی شدن شیب قیمت حامل های انرژی در پس ایجاد بحران اوکراین از دلایل اصلی ایجاد تورم بالای این کشور طی دو سال گذشته بوده است.

اما در مهمترین بخش از گزارش اعلام شده از سوی آنکارا، سهم ایران از بازار گاز ترکیه در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۰.۷۱ درصد بوده و این در حالیست که علیرغم تحریم های اعمال شده نفتی علیه مسکو، روسیه همچنان با سهم ۴۲.۲۷ درصدی، رتبه اول صادرات گاز این کشور را در اختیار دارد. همچنین، ۲۰.۳۲ درصد از گاز وارداتی ترکیه از طریق جمهوری آذربایجان تامین می شود.
منبع:بازار
 
سه شنبه ۵ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب: 38331
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *