۰
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران گفت:

روزانه چقدر گاز در ایران منتقل می شود؟

میز نفت - سال گذشته ۲۷۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به مبادی مصرف منتقل شد و اکنون ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به ۹۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران - میز نفت
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران - میز نفت
به گزارش میز نفت غلامعباس حسینی امروز در حاشیه بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری با تاکید بر اینکه سال گذشته ۲۷۵ میلیارد مترمکعب گاز و ۱.۵ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۱ گاز طبیعی تحویل مبادی مصرف شد، البته با وجود این افزایش حجم انتقال گاز، شاهد سه میلیارد مترمکعب کاهش مصرف بخش خانگی بودیم که به‌دلیل اقدام‌های بهینه‌سازی مصرف و توجه مردم محقق شد، گفت: در دو سال گذشته حدود ۲۶۰۰ کیلومتر پیگرانی و ۳۹ هزار و ۵۰۰ کیلومتر هم نشت‌یابی خطوط انتقال گاز انجام شده است.

وی درباره ظرفیت انتقال گاز کشور و بیشترین حجم انتقال در سال ۱۴۰۲ گفت: ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور با بهره‌برداری ۶ ایستگاه تقویت فشار و حدود هزار کیلومتر خطوط جدید در سال ۱۴۰۲، به روزانه ۹۵۰ رسید؛ ۹ بهمن هم با انتقال ۸۵۵ میلیون مترمکعب بیشترین حجم انتقال گاز پارسال ثبت شد.
 

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران


مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به وقوع عملیات تروریستی در سال ۱۴۰۲ گفت: آن عملیات طوری برنامه‌ریزی شده بود که بتوانند شریان‌های اصلی گاز را از کار بیندازند و جریان گاز استان‌های تهران، اصفهان و بخشی از غرب کشور قطع شود اما همکاران من در مناطق عملیاتی توانستند به‌سرعت این توطئه دشمن را خنثی کنند و کمتر از ۳۲ ساعت خطوط آسیب‌دیده، عملیاتی شدند به‌طوری که بسیاری از مردم حتی متوجه وقوع این حادثه نشدند.

حسینی با اشاره به حمایت شرکت انتقال گاز ایران از دانش‌بنیان‌ها و ساخت بار اول گفت: تعمیر و ساخت قطعات مورد نیاز از سوی شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود و اکنون نیازی به واردات توربین از خارج کشور نداریم، در حالی که تعمیر توربین‌ها تا چند سال پیش خارج از کشور انجام می‌شد.
 

اهمیت توجه به شرکت های دانش بنیان


وی با اشاره به اهمیت توجه به شرکت های دانش بنیان، اظهار کرد: درهای شرکت انتقال گاز بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان باز است و ما آماده همکاری همه‌جانبه با این شرکت‌ها و بخش خصوصی هستیم.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با بیان اینکه شرکت انتقال گاز ایران یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز با دارا بودن ۱۰ منطقه عملیاتی است که ۱۱ هزار نفر در این مجموعه مشغول کار هستند، گفت: مأموریت اصلی این شرکت پس از بخش بالادست و پالایشگاه‌ها، انتقال گاز به ورودی شهرها، صنایع و مصرف‌کنندگان کل کشور است.

حسینی با بیان اینکه گاز طبیعی را از ۲۲ پالایشگاه گازی، مناطق نفت‌خیز و دو مخزن ذخیره‌سازی تحویل می‌گیریم و از طریق بیش از ۳۹ هزار کیلومتر خط  فشار قوی و ۹۱ ایستگاه تقویت فشار به ۲ هزار و ۲۰۰ نقطه ورودی تحویل میدهیم، گفت: ماموریت اصلی این شرکت رساندن پایدار، ایمن و بهره‌ور گاز به مبادی تحویل است، لذا تعمیرات اساسی ایستگاه‌ها و خطوط انتقال در فصل گرم سال انجام می‌شود تا ظرفیت کاملی برای گازرسانی در روزهای سرد سال داشته باشیم.
منبع:ایسنا
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۱۲
کد مطلب: 37930
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *