۰
نگاهی به چند آمار مهم

چرا بنزین پتروشیمی تولید می شود؟

میز نفت - با توجه به افزایش مصرف بنزین حدود ۲.۷ میلیارد دلار با پتروشیمی‌ها قرارداد بسته شده که در سال جاری بخشی از ظرفیت خود را به حوزه تولید بنزین اختصاص دهند.
پتروشیمی | میز نفت
پتروشیمی | میز نفت
به گزارش میز نفت، بررسی ها نشان می دهد در محاسبات اولیه تبصره هدفمندی یارانه ها کم براوردی صورت گرفته است، در حال حاضر پیش بینی می شود در یک سناریو بدبینانه دولت حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد که در طول سال منابع مربوط به تبصره ۸ یا جدول ۱۴ مرتبط با هدفمندی یارانه ها را ترمیم کند.

با توجه به درآمدها و هزینه‌هایی که وجود دارد اگر دولت این جبران هزینه را انجام ندهد ممکن است دچار کسری بشود، یکی از دلایل عمده آن هم این است که طبق اعلام نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال گذشته به جای صادرات بنزین، حدود دو میلیارد دلار بنزین وارد کردیم و در منابع و مصارف تبصره هدفمندی یارانه ها ناترازی ایجاد شده و امسال نیز ادامه خواهد یافت.

در همین خصوص حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ با اشاره به اینکه، تبصره هدفمندی یارانه ها مرتبط با منابع درامدی ناشی از بنزین و گازوئیل و نفت کوره و نفت خام و این‌ها است، گفت: چون ۱۲۳-۱۲۴ میلیون لیتر در داخل مصرف می‌کنیم آن میزانی که باید صادر می‌کردیم دیگر نمی‌توانیم صادر بکنیم.

به گفته حاجی بابایی بر این اساس در بعضی از مصارف تعریف شده هدفمندی یارانه ها دچار مشکل می‌شویم، سال گذشته دو میلیارد دلار بنزین وارد کردیم، امسال هم دو میلیارد دلار باید وارد کنیم.

رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ اعلام کرد، امسال ۲.۷ میلیارد دلار با پتروشیمی‌ها قرارداد بسته شده که بتوانند بنزین تولید کنند. این‌ها یک سری موارد است که تبصره ۱۴ هدفمندی یارانه ها یا تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۳ یا جدول شماره ۱۴ را با مشکل جدی روبرو کرد.
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب: 37830
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *