۰
احتمال افزایش قیمت اوره

خبر بد پتروشیمی برای کشاورزان | عکس

میز نفت - دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی از احتمال بازنگری قیمت اوره خبر داد و گفت: هم اکنون طلب اوره سازان از جهاد کشاورزی بابت مابه التفاوت قیمت فروش و قیمت یارانه ای اوره به حدود ۵۰ همت رسیده
اوره | میز نفت
اوره | میز نفت
به گزارش میز نفت، به گفته مهدوی ابهری در نشست هایی که در این خصوص با مسئولان مربوطه برگزار شده قرار شده که نرخ اوره مورد بازنگری قرار گیرد. چرا که در حال حاضر تنها قیمت اوره است که در ۵ سال گذشته هیچ تغییری نداشته و ثابت باقی مانده است.

دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی ادامه داد: هم اکنون هر کیلو اوره از اوره ساز حدود ۸۰۰ تومان خریداری شده و به کشاورز حدود ۳ هزارتومان فروخته می شود این در حالی است که قیمت تمام شده هر کیلو اوره برای خود واحدهای پتروشیمی حدود ۱۰ هزار تومان است.در نشست ها قرار بر این شده که طلب اوره سازان با سهام شرکت های دولتی تهاتر شود و خبری از پرداخت نقدی نیست.

تهاتر با مالیات؟

مهدوی ابهری در پاسخ به این سوال که امکان تهاتر طلب اوره سازان با بدهی های مالیاتی آنها نیز وجود دارد، گفت: فعلا هیچ برنامه ای وجود ندارد.

خبر بد پتروشیمی بری کشاورزان - میز نفت

۳۰ درصد اوره تولیدشده در ایران به طور تکلیفی تحویل وزارت کشاورزی می شود. حدود ۷۰ درصد باقی مانده تقریبا در بازارهای صادراتی به فروش می رسد.

میانگین قیمت تمام شده جهانی در سال ۱۴۰۲، میانگین حدود ۳۴۰ دلار بوده است. در واقع اگر قیمت دلار را حدود ۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم می توان ادعا کرد که فروش هر کیلو از این محصول پتروشیمیایی در بازارهای صادراتی چیزی حدود ۱۷ هزار تومان درآمد ایجاد می کند این در حالی است که همین محصول در بازار داخلی از اوره سازان حدود ۸۰۰ تومان خریداری می شود

جالب است که بدانید میانگین قیمت تمام شده جهانی در سال ۱۴۰۲، میانگین حدود ۳۴۰ دلار بوده است. در واقع اگر قیمت دلار را حدود ۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم می توان ادعا کرد که فروش هر کیلو از این محصول پتروشیمیایی در بازارهای صادراتی چیزی حدود ۱۷ هزار تومان درآمد ایجاد می کند این در حالی است که همین محصول در بازار داخلی از اوره سازان حدود ۸۰۰ تومان خریداری می شود.

اوره هایی که به جای زمین کشاورزی از بازار سیاه سر درمی آورند

کارشناسان بر این باورند که تفاوت بین قیمت اوره ای که به بخش کشاورزی تحویل داده می‌شود با نرخ حدود ۱۴ هزار تومانی اوره در بورس کالا، رانتی است که به بخش کشاورزی هم آسیب می زند. بر اساس آنچه فریبرز کریمایی قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی به بازار گفته، هم اکنون شاهد شکل گیری نوعی بازار سیاه در این محصول یارانه ای هستیم. ضمن اینکه اوره ایران به هم اکنون در بازار افغانستان و عراق به وفور یافت می شود.

کریمایی: اوره مثل سایر محصولات و کالاهای گرفتار آفت قیمت گذاری دستوری شده و به همین دلیل به جای زمین کشاورزی از بازار سیاه سر در آورده است. همچنین با شرایط تورمی، مطالبات سهامداران اوره ای در حال تبخیر شدن است

او می گوید: اوره مثل سایر محصولات و کالاهای گرفتار آفت قیمت گذاری دستوری شده و به همین دلیل به جای زمین کشاورزی از بازار سیاه سر در آورده است

به گفته کریمایی، با شرایط تورمی، مطالبات سهامداران اوره ای در حال تبخیر شدن است. ضمن اینکه این شرکت ها برای دفاع از حقوق سهامداران خود، فاکتورهای فروش را با احتساب مابه‌التفاوت ثبت کرده و مالیات آن را نیز پرداخت کرده اند.

منبع: خبرگزاری بازار
سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۳۹
کد مطلب: 37416
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *