۰
آمارها سخن می گویند:

پایان توهم زمستان سخت اروپا

میز نفت - به گفته تحلیلگران، اروپا با سطح بی سابقه دیگری از ذخایر گاز طبیعی از فصل گرمایش زمستانی خارج خواهد شد که می‌تواند این بلوک را از افزایش قیمت و وقوع یک بحران انرژی دیگر در زمستان آینده در امان نگه دارد. این یعنی پایان توهم زمستان سخت گازی در اروپا.
صنعت گاز | میز نفت
صنعت گاز | میز نفت
به گزارش میز نفت، بر اساس داده‌های شرکت زیرساخت گاز اروپا، از ۲۵ مارس، یک هفته قبل از پایان فصل برداشت بزرگ از ذخایر گاز در ۳۱ مارس، پایگاه‌های ذخیره‌سازی گاز اتحادیه اروپا ۵۹ درصد پر بودند.

اگرچه حجم ۱۰۰ درصد کامل پایگاه‌های ذخیره‌سازی گاز، تنها حدود یک چهارم مصرف اتحادیه اروپا در طول زمستان را تشکیل می‌دهد، سطوح بالای ذخایر در شروع فصل پر کردن مجدد در آوریل، باعث می‌شود اروپا زودتر از موعد، به هدف خود دست یابد و تا اول نوامبر، ۹۰ درصد ظرفیت ذخایرش تکمیل شود.

پایان گاز روسیه در اروپا؟

امسال ممکن است آخرین سال واردات گاز روسیه از طریق اوکراین باشد زیرا قرارداد ترانزیت چند ساله، در ۳۱ دسامبر به پایان می‌رسد و اوکراین و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند توافق ترانزیت را تمدید نخواهند کرد و این موضوع، اعضای اتحادیه اروپا در اروپای مرکزی مانند اتریش و اسلواکی را در آسیب پذیرترین موقعیت برای تامین گاز قرار می‌دهد.

لئونور گیوسلر، وزیر انرژی اتریش ماه گذشته گفت: کشورش به دنبال کاهش وابستگی خود به مسکو و خاتمه دادن به قرارداد بلندمدتی است که غول انرژی OMV در اتریش با گازپروم منعقد کرده است.

 وزیر انرژی اتریش اظهار کرد: هدف ما این است که گاز طبیعی روسیه را حذف کنیم. به عنوان یک کشور مستقل، نمی توانیم این وابستگی را بپذیریم. سهم واردات گاز از روسیه به جای کاهش، در حال افزایش است.

روزهای آرام گازی در اروپا

به لطف ذخیره کامل قبل از زمستان ۲۰۲۴-۲۰۲۳، آب و هوای معتدل‌تر و واردات پیوسته ال‌ان‌جی، شاخص قیمت گاز طبیعی در بازار اروپا، در فوریه به پایین‌ترین سطح سه سال اخیر کاهش یافت و پایین‌تر از سطح قبل از حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ شد.

شرکت تحقیقاتی وود مکنزی در گزارشی در اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرد: به مدد زمستان معتدل و ذخایر فراوان گاز، قیمت گاز در اروپا ممکن است تا ۶.۷۰ دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا (MMBtu) در تابستان امسال، کاهش یابد.

پیش‌بینی ۶ تحلیلگر گردآوری‌شده توسط رویترز نشان می‌دهد قیمت معاملات آتی گاز تی تی اف هلند که شاخص قیمت معاملات گاز اروپاست، در محدوده ۳۱ تا ۴۰ دلار (۲۹ تا ۳۷.۵۰ یورو) در هر مگاوات ساعت برای زمستان آینده است که با قیمت حدود ۲۹ دلار (۲۶.۸۷ یورو) در هر مگاوات ساعت برای معاملات آتی آوریل در چهارشنبه گذشته و ۳۳.۸۷ دلار (۳۱.۳۲ یورو) در هر مگاوات ساعت برای زمستان ۲۰۲۵ -۲۰۲۴ قابل مقایسه است.

منبع: اویل پرایس
سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۰۴
کد مطلب: 37412
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *