۰

اختلالات کشتیرانی به نفع نفت شد

میز نفت - آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با اعلام این که اختلالات حمل‌ونقل، باعث تقویت بازار نفت در کوتاه‌مدت می‌شود، برآوردش از رشد تقاضا برای نفت را اندکی بالا برد.
نفتکش | میز نفت
نفتکش | میز نفت
به گزارش میز نفت ، آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود، با اشاره به افزایش نیاز به سوخت کشتی‌هایی که مسیر خود را از دریای سرخ تغییر می دهند و چشم‌انداز اقتصادی روشن‌تر آمریکا، پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت، بیش از حد انتظار رشد می‌کند.

این آژانس مستقر در پاریس، با توجه به این که عملیات دریایی یمن در دریای سرخ، عرضه را به تاخیر می‌اندازد، در پیش‌بینی قبلی خود تجدید نظر کرد و برآوردش از تقاضای جهانی برای نفت را ۱۱۰ هزار بشکه در روز بالا برد. آژانس بین‌المللی انرژی اکنون انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری، ۱.۳ میلیون بشکه در روز رشد کند.

آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به سوخت مورد نیاز کشتی‌ها گفت: اختلال در مسیرهای تجاری بین‌المللی در پی تحولات دریای سرخ، مسافت کشتی‌ها را طولانی‌تر می‌کند و منجر به سرعت بیشتر کشتی‌ها و افزایش تقاضا برای سوخت بانکر می‌شود.

نیروهای مسلح یمن در همبستگی با مردم فلسطین در جنگ غزه، از اواسط نوامبر، کشتی‌های مرتبط با شرکت‌های اسرائیلی، آمریکایی و انگلیسی را هدف حمله قرار داده اند. تحولات مذکور، تجارت جهانی را در این مسیر که حدود ۱۵ درصد از ترافیک کشتیرانی جهان را تشکیل می‌دهد، مختل کرده است و شرکت‌ها را مجبور به حرکت از سمت جنوب آفریقا کرده و باعث شده سفرهای طولانی‌تر و گران‌تری داشته باشند.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، این اختلالات به معنای آن است که در پایان ماه میلادی گذشته، نزدیک به ۱.۹ میلیارد بشکه نفت در دریا بوده که تقریبا بالاترین میزان از زمان پاندمی کرونا است.

مسیرهای طولانی‌تر، تقاضا برای سوخت را افزایش داد و بارگیری کشتی‌ها با سوخت در سنگاپور، به بالاترین حد خود رسید. اما این آژانس هشدار داد با فرونشستن تلاطم پس از پاندمی کرونا و چشم‌انداز اقتصادی ابری، بر تقاضا تاثیر می‌گذارد، حتی اگر اختلالات حمل‌ونقل باعث تقویت تقاضا در کوتاه‌مدت شود.

رشد سالانه تقاضا، به دلیل افزایش بهره وری انرژی و استفاده از وسایل نقلیه برقی، به میزان چشمگیری کمتر از سال ۲۰۲۳ خواهد بود که به ۲.۳ میلیون بشکه در روز رسید. پیش‌بینی می‌شود کل تقاضا در سال ۲۰۲۴، به ۱۰۳.۲ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۱۰۱.۸ میلیون بشکه در روز در سال گذشته می‌رسد.

بر اساس گزارش شبکه الجزیره، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد اگر اوپک پلاس کاهش داوطلبانه خود را تا پایان سال ۲۰۲۴ حفظ کند، بازار به جای مازاد عرضه، با کسری خفیف روبرو می‌شود و اضافه کرد قیمت نفت در اوایل مارس که بازار تصمیم اخیر اوپک پلاس را مورد لحاظ قرار داد، در بازه محدودی ماند. این آژانس خاطرنشان کرد رشد عرضه نفت از سوی کشورهای غیراوپک پلاس، همچنان به طور قابل توجهی فراتر از رشد تقاضا برای نفت خواهد بود.منبع : ایسنا 
شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب: 37394
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *