۰
حمید حسینی تشریح کرد:

مهم ترین دلیل کاهش صادرات فرآورده | عکس

میز نفت - میزان صادرات فرآورده‌های نفتی مانند تفتا در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است؛ مهم‌ترین دلیل این اتفاق، مصرف بالای بنزین بوده است زیرا وزارت نفت برای تأمین بنزین موردنیاز، مجبور به استفاده از این فرآورده‌ها در بنزین است تا میزان تولید را افزایش دهد.
نفتا | میز نفت
نفتا | میز نفت
به گزارش میز نفت،  حمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی در گفتگو با بازار از کاهش ۸.۷ درصدی صادرات فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد و گفت: در ۱۱ ماهه سال گذشته چیزی حدود ۵۴ میلیون تن فرآورده های نفتی و میعانات گازی صادر شده بود این در حالی است که مقدار صادرات ما در امسال حدود ۴۵ میلیون تن بوده است.

او با بیان اینکه ارزش صادرات فرآورده های نفتی، پتروشیمی و میعانات گازی حدود ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است، افزود: سال گذشته مقدار صادرات ما در این حوزه از حدود ۲۷ میلیارد دلار در سال گذشته به حدود ۱۹ میلیارد دلار رسیده است.

عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی درباره چرایی کاهش صادرات گفت: مصرف مواد اولیه تولید سوخت امسال بیشتر شده و واحدهای پتروشیمی محصولات بیشتری را به شرکت پخش و پالایش فروختند. در کنار این با مساله افت قیمت های جهانی محصولات فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بازارهای جهانی مواجه بودیم. این دو عامل در کنار هم باعث نزولی شدن صادرات شده است.

*صادرات قیر و گاز مایع صعودی شد
او همچنین از افزایش صادرات قیر و گاز مایع خبر داد و گفت: گاز مایع امسال بازار خوبی پیدا کرده و قیمت هر تن آن از حدود ۵۷۰ دلار به بیش از ۶۰۰ دلار رسیده است. ضمن اینکه به دلیل تولید حداکثری گاز، وضعیت تولیدات گاز مایع هم خوب بوده است.

حسینی با اشاره به سهیه مناسب در نظر گرفته شده برای قیر تهاتری، ادامه داد: امسال ظرفیت مناسبی برای صادرات قیر داشتیم. ضمن اینکه قیمت ها وضعیت مناسب داشت. در سال گذشته عرضه زیاد قیر از سوی روسیه و عراق باعث برهم ریختن بازار شده بود اما امسال چنین وضعیتی را نداشتیم.
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: 37363
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *