۰
۱

مازوت بجای پول گاز ایران | عکس

میز نفت - وزیر برق عراق می‌گوید این کشور در ازای دریافت گاز ایران برای استفاده در نیروگاه‌های برق خود، مازوت به این کشور تحویل می‌دهد.
ایران و عراق | میز نفت
ایران و عراق | میز نفت
به گزارش میز نفت ، زیاد علی فاضل، وزیر برق عراق، در اظهارات روز یکشنبه ۲۰ اسفند خود دقیقا مشخص نکرد دقیقا منظورش از «نفت سیاه» چیست، اما این اصطلاح معمولا برای مازوت، به عنوان آلاینده‌ترین سوخت فسیلی، به کار می‌رود.

علی فاضل در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق، در ادامه به بحران کسری گاز ایران و محدودیت ایران در صادرات گاز در فصول سرد اشاره کرده و گفته است برای حل این مشکل، با ترکمنستان برای واردات روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز توافق کرده‌ایم.

عراق گاز دریافتی از ایران را صرف سوخت نیروگاه‌های برقی می‌کند و حدود شش هزار مگاوات از ظرفیت تولید برق عراق (معادل یک سوم کل ظرفیت) وابسته به گاز وارداتی از ایران است.

مازوت بجای پول گاز ایران - میز نفت

او گفت در صورت توافق با ایران، تحویل گاز ترکمنستان می‌تواند از تابستان ۱۴۰۳ اجرایی شود.ایران طبق قرارداد، موظف به تحویل روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به عراق است، اما در سال‌های گذشته نیمی از این میزان گاز را تحویل عراق داده است.

مقامات ایران می‌گویند عراق ۹ تا ۱۱ میلیارد دلار از بابت خرید گاز و برق جمهوری اسلامی بدهکار است؛ اما آقای فاضل در واکنش به این اظهارات اعلام کرد عراق هیچ بدهی به ایران ندارد.او در ادامه تصریح کرد پول گاز و برق وارداتی ایران طبق توافق، به حساب ایران در بانک تجارت عراق واریز شده، اما به خاطر تحریم‌های آمریکا فرآینده پرداخت تکمیل نشده است.

زیاد علی فاضل با اشاره به افت چشمگیر صادرات گاز ایران به عراق طی دو ماه گذشته، گفته است بغداد همچنین با قطر مذاکراتی برای دریافت گاز آغاز کرده است.عراق حدود ۱۰ روز پیش اعلام کرد ایران به خاطر سرما و کسری هنگفت داخلی گاز، تحول گاز و برق به این کشور را به صفر رسانده است.منبع : بازار 
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: 37359
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
ما باید بپذیریم که عراق بعد از سقوط صدام دست آمریکا است
فرقی نمی کند که کدام حزب سیاسی قدرت را در دست می گیرد و اگر آمریکایی ها اجازه ندهند هیچ پولی از طرف عراق به ایران پرداخت نخواهد شد