۰

کاهش سود سالانه آرامکو

میز نفت - غول نفتی آرامکوی عربستان سعودی در سال میلادی گذشته، ۱۲۱ میلیارد دلار سود داشت که به دلیل کاهش قیمت انرژی، نسبت به رقم سود سال ۲۰۲۲، کمتر بود.
آرامکو | میز نفت
آرامکو | میز نفت
به گزارش میز نفت ، نتایج مالی که توسط آرامکو اعلام شد، دومین سود بالای این شرکت است. با این حال، این نتایج، فاینانس عربستان سعودی را که سرگرم اجرای پروژه توسعه عظیم برای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی است، در مضیقه قرار می‌دهد.

آرامکو در سال ۲۰۲۲، سود ۱۶۱ میلیارد دلاری را گزارش کرده بود که احتمالا بزرگترین سود گزارش شده توسط یک شرکت سهامی عام است.

این شرکت در اظهارنامه خود به بازار سهام تداول اعلام کرد: این کاهش عمدتا منعکس‌کننده تاثیر کاهش قیمت نفت و کاهش حجم فروش و افت حاشیه سود پالایشگاهی و مواد شیمیایی است. با وجود این که سود آرامکو امسال پایین‌تر بود، این شرکت سود نقدی به سهامدارانش را به بیش از ۳۱ میلیارد دلار در سه ماهه چهارم، افزایش داد.

آرامکو درآمد کلی ۴۴۰ میلیارد دلار را برای سال میلادی گذشته، گزارش کرد که در مقایسه با ۵۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲، کاهش نشان داد.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو در بیانیه‌ای گفت: با وجود موانع اقتصادی، تاب‌آوری و چابکی ما به جریان‌های نقدی مطلوب و سطوح بالای سودآوری، کمک کرد.

آرامکو که به طور رسمی با نام «شرکت نفت عربستان سعودی» شناخته می‌شود، تولید خود را ۱۲.۸ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است. با وجود برنامه‌ریزی‌های اولیه برای افزایش تولید، دولت عربستان اخیرا به این شرکت دستور داد برنامه افزایش ظرفیت تولید خود را متوقف کند.

آرامکو، ارزش بازار ۲ تریلیون دلار دارد که این شرکت را در جایگاه چهارمین شرکت ارزشمند برتر جهان پس از اپل، مایکروسافت و انویدیا، قرار داده است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، کنشگران اقلیمی، از این سودها در بحبوحه نگرانی‌های جهانی نسبت به سوزاندن سوخت‌های فسیلی که تغییرات اقلیمی را تشدید می‌کنند، انتقاد کرده‌اند.

در همین حال، امین ناصر اظهار کرد: آرامکو به دنبال فرصت‌های بیشتر برای سرمایه‌گذاری در چین است که تقاضای آن برای نفت، قوی و رو به رشد است. وی همچنین انتظار داشت بازار جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۲۴، در سلامت بماند و تقاضا برای سال ۲۰۲۴ را ۱۰۴ میلیون بشکه تخمین زد که بالاتر از ۱۰۲.۴ میلیون بشکه در سال ۲۰۲۳ است.

آرامکو در پالایشگاه‌های چینی، سرمایه‌گذاری‌هایی انجام داده که شامل قراردادهای عرضه نفت است و سرگرم مذاکره برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر متمرکز به تبدیل مایعات نفتی به مواد شیمیایی است.منبع : ایسنا 
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۱۵
کد مطلب: 37354
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *