۰

گاز در جشنواره فجر + عکس

میز نفت - درحالی‌که کسری شدید گاز، شرایط سختی را به اقتصاد کشور تحمیل کرده است، بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر خراسان رضوی با حمایت شرکت گاز و شعار محوری گرمای گاز برای همه آغاز شد. این نام‌گذاری، به‌خوبی نشان می‌دهد وضعیت گاز در کشور مطلوب نیست.
به گزارش میز نفت،  حسن افتخاری، مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی، در نشست خبری بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر مشهد و رونمایی از پوستر این جشنواره، با شعار «گرمای گاز برای همه» که امروز ۱۵ بهمن ماه، در تالار اجتماعات شرکت گاز خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه ما دارنده دومین ذخایر گازی دنیا هستیم، اظهار کرد: کشور ما در مجموع ذخایر نفت و گاز در دنیا اول هستیم، اما میزان مصرف به شکلی است که این همه ذخایر پاسخگوی مصرف ما نیست. بنابراین نیاز به طرحی نو و فکری اساسی داریم.وی بیان کرد: برای تأمین نیاز، یکی از راه‌های توسعه‌ی پالایشگاه‌ها است و برای توسعه یک فاز پالایشگاهی پارس جنوبی حدود ۵ میلیارد دلار هزینه لازم است، حتی با تأمین این اعتبار باید دانست دیگر گازی وجود ندارد، زیرا با وجود داشتن ذخایر گازی دنیا، باز هم منابع گاز مفید محدود است.

افتخاری به راهکارهای دیگری در این زمینه پرداخت و گفت: افزایش راندمان تجهیزات موجود نیز راهکاری مغفول مانده است که در دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته است. برای انجام این کار که معادل یک فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی در مصرف گاز به همراه خواهد داشت، طرح تعویض بخاری‌های با راندمان پایین در دستور کار قرار گرفت که برای آن حدود ۴ میلیون بخاری باید تعویض شود. هزینه این کار، یک چهارم هزینه توسعه یک فاز از پارس جنوبی است. بنابراین این طرح تعویض بخری‌های فرسوده با بخاری‌های تولید داخل و تولید استان از خراسان رضوی آغاز خواهد شد.
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: 37068
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *