۰

گاز چه کسانی رایگان است؟

میز نفت - مدیرعامل شرکت گاز استان تهران گفت: افرادی که در سه پله اول مصرف، یعنی مصرف ۲۰۰ متر مکعب تا ۴۰۰ متر مکعب گاز قرار دارند، قبض رایگان دارند.
گاز | میز نفت
گاز | میز نفت
به گزارش میز نفت ، سیدمحمد هدایی‌پور، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران با حضور در برنامه تلویزیونی درباره تمهیدات لازم برای آغاز فصل سال اظهار کرد: با توجه به ناترازی تولید و مصرف گاز در فصول سرد هر سال ما تأسیسات خود را برای حداکثر بار مصرفی آماده کرده‌ایم اما بخش دیگر کار در دست مردم است؛ با توجه به بالا رفتن مصرف در زمستان، زمانی که مصرف گاز مردم از یک اندازه‌ای بالاتر برود ناچار می‌شویم تا محدودیتی برای نیروگاه‌ها و صنایع ایجاد کنیم و این بسیار برای تولید ما ضرر دارد و حتی بر قیمت اجناس تأثیر می‌گذارد.

هدایی‌پور ادامه داد: متأسفانه سرانه مصرف ایران بسیار بالا است و این مسئله به فرهنگ ما بر می‌گردد که تصور می‌کنیم چون این انرژی در کشورمان فراوان است می‌توانیم مصرف بالایی داشته باشیم. تولید گاز و فرآوری آن بسیار دشوار است و برای رسیدن به مصرف کننده شرایط سختی را طی می‌کند. با وجود آنکه گاز در کشور ما فراوان است اما ارزش بسیاری دارد در نتیجه مصرف بی‌رویه آن ضرر دارد. حرف ما آن نیست که مردم کم مصرف کنند بلکه از آن‌ها می‌خواهیم که درست مصرف کنند.

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران گفت: انتظار می‌رود از فردا کاهش دمای محسوس داشته باشیم و در نتیجه مصرف بالا می‌رود؛ متأسفانه در آپارتمان‌ها زمانی که دمای موتورخانه را افزایش می‌دهیم دیگر کسی آن را کاهش نمی‌دهد تا مصرف گاز کم شود. برای راحت‌سازی این کار می‌توان از سیستم‌های هوشمند یا شیرهای ترموستاتیک استفاده کرد. برای مثال اگر افراد از یک اتاق استفاده نمی‌کنند می‌توانند دمای آن اتاق را کاهش دهند.

هدایی‌پور در مورد پوشش شهری تهران گفت: پوشش شهری ما ۱۰۰ درصد و پوشش روستایی ما ۹۹.۵ درصد است؛ اکنون فقط چند روستا در سمت شهرری وجود دارد که در دست اقدام قرار دارند چرا که از مصوبات سفر ریاست جمهوری است. ما برای این کار مجوزهای بسیاری را باید اخذ کنیم و پس از اخذ آن می‌توانیم در کمتر از ۱ سال پروژه را پایانی کنیم. مشکل کنونی ما دریافت مجوزهایی مانند مجوز راهداری است.

وی درباره برنامه‌های شرکت گاز استان تهران برای افراد پرمصرف توضیح داد: ما سال گذشته با مراجعه به منازل برخی از افراد پرمصرف محدودیت‌هایی را برای آن‌ها در نظر گرفتیم. افرادی که در پله‌های ۱۱ و ۱۲ قرار داشته‌اند امسال نیز از ما اخطارهایی را دریافت کرده‌اند و به آن‌ها اطلاع داده شده که سال گذشته مصرف‌هایی خارج از چهارچوب مصرف داشته‌اند. اگر این افراد امسال نیز در مصرف خود تجدید نظر نداشته باشند با محدودیت مواجه خواهند شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران میزان مصرف گاز نسبت به سال گذشته گفت: مصرف با دمای هوا ارتباط دارد؛ سال گذشته متوسط دمای ۱۲ درجه داشتیم و امسال این دما به ۱۶ رسیده است در نتیجه ما حدود ۱۶ درصد کاهش در مصرف گاز خانگی را تجربه کردیم. این ۱۶ درصد صرفه‌جویی همراه با عدم کاهش مصرف کارخانه‌جات بوده است و تا زمانی که مصرف ما کمتر از سال گذشته باشد می‌توانیم مازاد آن را در اختیار صنایع قرار دهیم.

هدایی‌پور درباره قبض‌های گاز رایگان توضیح داد: افرادی که در سه پله اول مصرف، یعنی مصرف ۲۰۰ متر مکعب تا ۴۰۰ متر مکعب گاز قرار دارند، قبض رایگان دارند. در سال گذشته پله‌های مصرفی ما ۷۵ متر مکعبی بود اما امسال بازه آن را افزایش دادیم چرا که باعث کاهش هزینه مصرف مردم می‌شود. خوشبختانه ۴۰ درصد از مصرف کنندگان ما در ۳ پله اول قرار دارند.

وی ادامه داد: اگر افراد از پله سوم تا ششم، قبض گاز ۱۸۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند. چهل درصد دیگر مردم کشور در سه پله دوم قرار دارند. پس از پله ششم، افراد پرمصرف در چهار پله بعدی قرار می‌گیرند که ۱۵ درصد از جامعه را تشکیل می‌دهند. ۲ پله آخر نیز بسیار پرمصرف هستند که ۵ درصد از جامعه هستند.

وی افزود: طی بررسی‌های سال گذشته، در بازه پله ۱۱ و ۱۲ مصرف گاز بعضی افراد به دلیل داشتن کارگاه خانگی بالا است. مواردی داشتیم که به طور خاص شرایط بالا بودن مصرف داشتند. ما پیش از قطع گاز سه دوره به افراد وقت می‌دهیم اما پس از ۳ دوره با اخطار گاز آن‌ها را قطع می‌کنیم اما افرادی که تحت حمایت بهزیستی قرار دارند در ۳ پله اول گاز رایگان دارند.


منبع : مهر 
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب: 36398
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *