۰

آماری از خریداران چینی نفت ایران

میز نفت - 40 پالایشگاه چینی در ماه اکتبر حدود 1.45 میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کرده‌اند که بیشترین رقم واردات ماهانه تاکنون بوده است.
نفت چین | میز نفت
نفت چین | میز نفت
به گزارش میز نفت ، میزان واردات نفت خام چین به دلیل افزایش تولید نفت ایران به رغم تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا، رکورد جدیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کرد.

بر اساس آمارهای ردیابی کشتی‌ها از ورتکس، چین به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام و همچنین مشتری بزرگ نفت ایران در 10 ماهه نخست سال 2023 به‌طور میانگین 1.05 میلیون بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده است. این میزان 60 درصد بالاتر از اوج واردات چین در قبل از تحریم‌ها در سال 2017 است. میزان تولید نفت ایران به 3.17 میلیون بشکه در روز رسیده است که بیشترین میزان از سال 2018 تاکنون است.

آمارهای ورتکس نشان می‌دهد؛ میزان واردات نفت چین در ماه اکتبر از ایران، به 1.45 میلیون بشکه در روز رسیده که بیشترین واردات ماهانه تاکنون است.

بر اساس اعلام تاجران چینی؛ اکثر 40 پالایشگاه مستقل چینی معروف به «تی پات» نفت خام ایران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پالایش و فرآوری می‌کنند.

این پالایشگاه‌ها تقریبا مبادلات مالی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بدون دلار انجام می‌دهند و سیستم مالی مستقلی دارند و نیازی به مشارکت دادن تکنولوژی غربی‌ها ندارند و اکثر مبادلات مالی این پالایشگاه‌ها با ارزهای چینی پرداخت می‌شود.

اما سؤال اینجاست که چرا این پالایشگاه‌های مستقل از نفت ایران حمایت می‌کنند؟

نفت سبک ایران به عنوان مهم‌ترین محصول صادراتی با تخفیف 13 دلار در هر بشکه نسبت به نفت برنت عرضه می‌شود و چین علاوه بر نفت ایران، نفت خام روسیه به ونزوئلا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم که درگیر تحریم‌های آمریکا است، خریداری می‌کند.منبع : فارس 
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۲۵
کد مطلب: 36308
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *