۰

ایران از سهمش در میدان آرش نمی‌گذرد

میز نفت - وزیر نفت با اشاره به مذاکرات وزارت امور خارجه درباره موضوع توسعه میدان آرش گفت: انتظار داریم مباحث مربوط به این میدان را هم از طریق مذاکره با طرف کویتی حل و فصل کنیم؛ جمهوری اسلامی ایران از سهمش در میدان آرش نمی‌گذرد.
جواد اوجی | میز نفت
جواد اوجی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه بازدید از هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند ایران‌پلاست سبب شده است تا در جریان تازه‌ترین دستاوردهای صنعت پلاستیک طی یکسال اخیر  قرار بگیریم.

وی افزود: ایران پلاست تنها برگزاری یک نمایشگاه نیست، بلکه بحث ارائه توانمندی‌ها، تجهیزات و ادواتی که در این حوزه اتفاق می‌افتد، است. این رویداد فرصتی مطلوب برای تولیدکنندگان است در جریان توانمندی یکدیگر در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و... قرار گیرند.

وزیر نفت با اشاره به دیپلماسی وزارت نفت در دولت سیزدهم گفت: جدای از ورود به موضوع پالایشگاه‌های فراسرزمینی، کار روی پتروشیمی‌های فراسرزمینی را هم با همت متخصصان و سازندگان توانمند در کشور آغاز کرده‌ایم.

اوجی در زمینه همکاری‌های وزارت نفت با روسیه، تصریح کرد: اکنون ما قرارداد توسعه هفت میدان بزرگ نفتی را با شرکت‌های بزرگ و توانمند روس داریم که فازهای نخست بعضی از این میدان‌ها هم به تولید رسیده است؛ تفاهم‌نامه‌هایی هم در بخش بالادست و پایین‌دست با شرکت‌هایی از جمله گازپروم روسیه داریم که امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها به‌زودی به قرارداد تبدیل شود.

وی درباره تازه‌ترین اقدام‌های وزارت نفت برای توسعه میدان آرش، گفت: همان‌طور که پیش از این نیز گفته‌ایم و وزارت امورخارجه هم پیش از این اعلام کرده است؛ جمهوری اسلامی ایران از سهمی که در میدان آرش دارد نخواهد گذشت.

وزیر نفت ادامه داد: با مذاکراتی که از سوی وزارت امور خارجه انجام شده، مانند دیگر میدان‌های مشترک که با همسایگان از مسیر مذاکره توسعه می‌دهیم، انتظار داریم مباحث مربوط به این میدان را هم از طریق مذاکره با طرف کویتی حل و فصل کنیم.

اوجی درباره تازه‌ترین اقدام‌ها درباره پتروشیمی میانکاله، یادآور شد: هر طرحی که در کشور مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت کرده باشد، عملیاتی می‌شود.

وی درباره صادرات میعانات گازی نیز تصریح کرد: فروش میعانات گازی یکی از دغدغه‌های این دولت در آغاز کار خود بود؛ متأسفانه در دولت قبل نزدیک به 78 میلیون بشکه میعانات گازی روی آب داشتیم. پیشنهادهایی هم در این ارتباط داده بودند که مکاتبات وزیر پیشین نفت به رئیس‌جمهوری پیشین و ابراهیم رئیسی، رئیس‌ دولت سیزدهم  مبنی بر خرید 12 کشتی برای ذخیره میعانات گازی موجود است.

وزیر نفت ادامه داد: با آغاز به‌کار دولت سیزدهم و تلاش جهادی در وزارت نفت بازارهای مطلوبی را در این بخش پیدا کردیم، هم مصارف میعانات گازی در کشور افزایش یافت و هم بازارهای بسیار مطلوبی در بخش صادرات پیدا کردیم.

اوجی، تولید میعانات گازی ایران را نزدیک به 700 تا 750 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: ما در بحث میعانات گازی جدای از اینکه هیچ بشکه‌ای روی آب نداریم، تعهدها و مصارفی هم که در این بخش داریم بیش از تولیدمان است.

وی درباره برنامه دولت در زمینه تکمیل زنجیره ارزش تصریح کرد: در دو دهه گذشته توجهی از سوی دولت‌ها به‌خصوص در بخش زنجیره ارزش به‌ویژه در بخش پتروشیمی انجام نشده بود و بیشتر سرمایه‌گذاری روی تولید مواد پایه یا صنایع مادر پتروشیمی انجام شده بود، اما در این دولت خوشبختانه طرح‌های زیادی را شناسایی کرده و مطالعات آن را انجام داده‌اند و عملیات اجرایی بعضی از این طرح‌ها نیز بیشتر از سوی بخش خصوصی آغاز شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه بنا داریم تا پایان دولت سیزدهم تا جایی که امکان دارد وارد زنجیره ارزش شویم زیرا ورود به بخش زنجیره ارزش تحریم‌ناپذیر است، گفت: ورود در این بخش‌ها ارزآوری خوب، اشتغالزایی، جلوگیری از خام فروشی و تحقق اقتصاد مقاومتی را به همراه دارد.

اوجی با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها بیش از 212 شرکت خارجی در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند، افزود: دیگر آرام آرام تحریم‌ها برای صنعت نفت وگاز ایران بی‌معنی و بی‌اثر می‌شود. ما به همت 10 هزار متخصصی که در صنعت نفت داریم توانسته‌ایم به دستاوردهای خوبی در این بخش دست یابیم. در بحث صادرات هم هرجایی که اراده کنیم، صادرات را انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به رشد خوب تولید نیز گفت: رشد گروه اقتصادی نفت وگاز براساس اطلاعات بانک مرکزی، در  1400 و 1401 بیش از 10 درصد بوده است که حاکی از بالاترین رشد اقتصادی نسبت به دیگر گروه‌های اقتصادی بوده، علت هم مشخص است زیرا تولید نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی افزایش یافته است.منبع : تسنیم
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب: 36000
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *