۰

سقف قیمت نفت روسیه شگست

میز نفت - قیمت گرید نفتی صادراتی اورال روسیه دو تا سه دلار بالاتر از سقف قیمتی صعود کرد که کشورهای گروه هفت برای محدود کردن درآمدهای نفتی روسیه، اعمال کرده‌اند.
نفت روسیه | میز نفت
نفت روسیه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، اگر قیمت نفت اورال از مرز ۶۰ دلار که سقف قیمت تعیین شده از سوی گروه هفت برای فروش نفت روسیه است، عبور کند، مسکو می‌تواند مدعی پیروزی شود، زیرا نشان می‌دهد که این کشور می‌تواند بدون کمک شرکت های غربی، بشکه‌های نفت خود را به خریداران در سراسر جهان برساند. سقف قیمت به مشتریانی که نفت روسیه را در این سقف قیمت یا پایین‌تر از آن خریداری کرده اند، اجازه می‌دهد از خدمات بیمه و کشتی‌های غربی استفاده کنند.

اما از زمان آغاز تحریم‌ها در سال گذشته، ناوگانی از نفتکش‌ها ظاهر شده‌اند که نفت روسیه را حمل کرده و محدودیت سقف قیمت را دور زده‌اند.

طبق داده‌های آرگوس مدیا، قیمت نفت اورال در بندر نووراسییسک واقع دریای سیاه پس از این که سه شنبه هفته جاری به ۵۹ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه صعود کرد، روز پنج شنبه در ۶۳ دلار و ۲۲ سنت در هر بشکه ایستاد. ارزیابی این آژانس تعیین قیمت، برای تعیین محدودیت‌های آتی، حائز اهمیت است.

مقامات آمریکایی می‌گویند سقف قیمت، اهرمی برای خریداران است و در عین حال، عدم شوک عرضه نفت را تضمین می‌کند. اما اگر قیمت نفت اورال از ۶۰ دلار عبور کند، نشان می‌دهد که توانایی روسیه برای رساندن نفت خود به مشتریانش افزایش پیدا کرده است.

قیمت گریدهای نفتی مشابه اورال در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است، زیرا این همان نوع نفتی است که گروه اوپک پلاس، عرضه اش را به بازار با هدف تقویت قیمت‌ها، محدود کرده است. جریان صادرات نفت روسیه، سیگنال‌هایی از کاهش را نشان می‌دهد که با وعده این کشور برای کاهش صادراتش همخوانی دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، صادرات نفت اورال از بندر پریمورسک در دریای بالتیک هم افزایش پیدا کرد و پس از این که روز سه شنبه به ۵۹ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه رسید، روز پنج شنبه تا مرز ۶۲ دلار و ۲۲ سنت صعود کرد.

اختلاف قیمت نفت اورال نسبت به نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، در بنادر هند که یکی از مشتریان اصلی این گرید نفتی است، به حدود ۷.۵ دلار در هر بشکه رسیده است. اگر قیمت نفت برنت کاهش پیدا کند، قیمت نفت اورال هم ممکن است به پایین سقف قیمت تعیین شده برسد.
منبع : ایسنا 
شنبه ۲۴ تير ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۰
کد مطلب: 35700
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *