۰

آمار آژانس بین‌المللی انرژی از تولید نفت ایران

میز نفت - آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تولید روزانه نفت ایران در پنجمین ماه سال جاری میلادی ۸۰ هزار بشکه افزایش یافته و به ۲ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه رسیده است.
نفت ایران | میز نفت
نفت ایران | میز نفت
به گزارش میز نفت ، آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود از بازار نفت جهان، کل تولید نفت اوپک در پنجمین ماه سال میلادی جاری را 28 میلیون و 500 هزار بشکه در روز اعلام کرده که این رقم نسبت به ماه قبل از آن 380 هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

مجموع تولید نفت 13 عضو اوپک در ماه آوریل 2023 بالغ بر 28 میلیون و 880 هزار بشکه در روز اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش ایران بیشترین میزان افزایش تولید نفت را در میان اعضای اوپک در این ماه تجربه کرده است. تولید نفت آنگولا در این ماه 50 هزار بشکه در روز، گابن 10 هزار بشکه در روز، نیجریه 20 هزار بشکه در روز، لیبی 20 هزار بشکه در روز و ونزوئلا 20 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. سایر اعضا یا با کاهش تولید مواجه شده‌اند و یا تولیدشان تغییری نداشته است.

تولید روزانه نفت خام ایران در می 2023 نسبت به ماه قبل از آن 80 هزار بشکه افزایش یافته و به 2 میلیون و 870 هزار بشکه در روز رسیده است. ایران در ماه آوریل 2 میلیون و 790 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود. در ماه پیش نیز تولید نفت ایران بیش از 60 هزار بشکه افزایش یافته بود.

ایران طی ماه‌های اخیر با افزایش متوالی تولید نفت خود توانسته است با کنار زدن کویت جایگاه چهارمی خود در اوپک از نظر میزان تولید نفت را تثبیت کند. کویت در ماه می 2 میلیون و 570 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است و پس از ایران به عنوان پنجمین تولیدکننده بزرگ اوپک شناخته شده است.

عربستان با تولید 9 میلیون و 980 هزار بشکه در روز نفت بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک در ماه می‌بوده و عراق با 4 میلیون و 90 هزار بشکه در روز در رتبه دوم و امارات با 3 میلیون و 200 هزار بشکه در روز در رتبه سوم قرار گرفته‌اند. تولید نفت عربستان در ماه می 500 هزار بشکه در روز کاهش داشته است.منبع : تسنیم
يکشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: 35670
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *