۰

هشدار عجیب قطر به اروپا

میز نفت - وزیر انرژی قطر هشدار داد هرچند زمستان گرم پارسال سبب جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ‌تر در ماه‌های پیشین شد، با این حال وضع بدتر به‌دلیل کمبود نفت و گاز در اروپا در راه است.
به گزارش میز نفت، سعد الکعبی طی یک نشست خبری در دوحه «زمستان گرم» و «رشد کند اقتصاد» در سال 2022 را تنها عامل نجات اروپا در سال گذشته میلادی خواند و گفت: اگر اقتصاد در سال ۲۰۲۴ به‌دلیل زمستان عادی پارسال رشد کند را رقم بزند، فکر می‌کنم بدترین وضع هنوز در راه است.

وی با هشدار به کشورهای اروپایی افزود: اگر اروپایی‌ها متوجه این موضوع نشوند، اگر برنامه درستی نداشته باشند، اگر از شرکت‌های نفت و گاز شیطان بسازند و نخواهند سر صحبت با تولیدکنندگان بنشینند، با مشکل روبرو می‌شوند زیرا واقعیت خودش را تحمیل خواهد کرد.

پس از آغاز تنش‌های روسیه اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ و وضع تحریم‌ها علیه مسکو، اروپایی‌ها به‌دلیل افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی از بروز کمبود نفت و گاز نگران بودند، با این حال زمستان معتدل پارسال در کنار تدابیر اتحادیه اروپا برای جانشین کردن واردات گاز روسیه از سوی کشورهای دیگر از جمله قطر سبب شد بحران در حوزه انرژی اتفاق نیفتد.

وزیر انرژی قطر که افزون بر دارا بودن سمت وزارت انرژی، مدیرعاملی شرکت قطر انرژی را هم به‌عهده دارد، پیش‌تر تصریح کرده بود که اروپا برای تأمین ذخیره گازی سال آینده میلادی خود باز هم با مشکل روبرو خواهد شد. این در شرایطی است که بعضی از کشورهای اروپایی از هم‌اکنون در فکر تأمین ذخایر گازی برای زمستان آینده هستند. آلمان در ماه ژانویه از افتتاح دو پایانه گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) خود خبر داده بود، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان روز دوشنبه (یکم خردادماه) به‌منظور مذاکره برای واردات ال‌ان‌جی وارد دوحه شد.
شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۴۳
کد مطلب: 35416
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *