۰

وعده جدید برای گازهای مشعل

میز نفت - مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه گازهای مشعل سراسر ایران تا دو سال و نیم آینده تعیین‌تکلیف می‌شوند، گفت: در سال ۱۴۰۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح دانش‌بنیان تعریف کردیم و امیدواریم امسال این رقم به ۳ هزار میلیارد تومان برسد.
گازهای مشعل | میز نفت
گازهای مشعل | میز نفت
به گزارش میز نفت ، علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب در نشست با خبرنگاران در حاشیه سومین روز بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به تولید نزدیک به 75 درصد نفت خام کشور و 16 درصد از گاز طبیعی کل کشور در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: این شرکت در گستره پنج استان کشور فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه بازسازی تأسیسات در دوره‌های گذشته مغفول مانده بود، تصریح کرد: با آغاز به‌کار دولت سیزدهم اقدام‌هایی گسترده‌ با برنامه‌ریزی ویژه برای تأسیسات روزمینی و خطوط لوله جریانی انجام شد و حجم فعالیت‌های بازسازی و نوسازی شرکت به بیش از 3 برابر دولت گذشته رسید.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به اقدام‌های اساسی برای ماشین‌های دوار گفت: 10 توربین در این دوره تعمیر شد و تعمیر هفت توربین را نیز در برنامه داریم که بعضی از آنها به شرکت‌های ایرانی سپرده شده و برخی نیز درون شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب انجام می‌شود.

دانشی از بهبود وضع انبارها و برنامه‌ریزی برای توسعه مخازن در دولت سیزدهم خبر داد و اذعان کرد: در طول یک سال و هفت ماه حضور من در جایگاه مدیرعاملی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نزدیک به 70 مصوبه ویژه از هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران دریافت و بعضی از دستورعمل‌های بازدارنده با حمایت وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برداشته شد و اقدام‌های مطلوب را در مسیر اصلاح انجام دادیم و نتیجه آن امضای قراردادهای بسیار و گام‌های بلندی بود که با توجه به ظرفیت‌های داخلی برداشتیم.

وی توجه به مراکز دانش‌بنیان و علمی را یکی از مسائل محوری وزارت نفت دولت سیزدهم و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برشمرد و تصریح کرد: علمی فکر کردن و علمی عمل کردن شعار و سرلوحه فعالیت ما بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود: در 10 سال گذشته از دولت سیزدهم کل پروژه‌های پژوهشی به 80 میلیارد تومان نمی‌رسید، فقط در سال 1401 بیش از هزار و 500 میلیارد تومان برنامه تعریف کردیم و زیر بار مسئولیت دانش‌بنیان‌ها رفتیم و این موضوع را شتابنده‌تر از همیشه پیگیری می‌کنیم و امیدواریم در پایان سال 1402 این رقم به بیش از 3 هزار میلیارد تومان برسد که این همگرایی با مراکز دانش‌بنیان و علمی نقطه عطفی است.

دانشی با اشاره به ارتباط سازنده شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با پتروشیمی‌ها گفت: پیش از این پتروشیمی‌ها وضع خوراک خوبی نداشتند و سیاست پول استقراضی برای توسعه مخزن و تولید نفتی که نمی‌توانستند بفروشند، نتیجه خوبی نداشت. الحمدالله فروش نفت با اقدام‌های دولت وضع خوبی دارد و بیش از 60 درصد افزایش تولید داشتیم و بر اساس مصوبه شرکت ملی نفت ایران و بر اساس برنامه‌ریزی پول پتروشیمی‌ها صرف مطالعه توسعه مخازنی شد تا خوراک پتروشیمی تأمین شود، زیرا این چرخه خود توسعه پایدار را برای کشور به‌دنبال دارد.‌

وی با اشاره به طرح‌های اجتماعی دولت سیزدهم افزود: پایداری حوزه انرژی به‌طور حتم توجه به حوزه پیرامونی صنعت نفت را که سال‌ها به آن توجه نشده است، می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: در منطقه پیرامونی تأسیسات مختلف 12 هزار و 500 همت بودجه برای این موضوع اختصاص داده شده است و امیدواریم مجموعه‌های وزارت کشور و استانداری‌ها در جای درست هزینه کنند و بحث امنیت برای تولید بهتر از پیش تداوم داشته باشد.

دانشی در پاسخ به پرسشی درباره جمع‌آوری گازهای مشعل در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در صنعت نفت تاکنون 80 درصد گازهای همراه جمع‌آوری شده‌اند، یا پروژه‌ها در حال اجرا هستند، در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز بخشی از گاز تولیدی این شرکت از همین محل تأمین می‌شود.

وی افزود: برای 20 درصد باقیمانده پروژه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس را که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج‌فارس) توسعه آن را در دست دارد و در دولت گذشته کمتر از 10 درصد پیشرفت داشت و یک پروژه نیز با پتروشیمی مارون به‌عنوان متولی جمع‌آوری گازهای مارون و کارون در دست اقدام داریم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب درباره پروژه پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس تصریح کرد: ابتدا که دولت تحویل شد بر اساس آمار طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس 10 درصد پیشرفت داشت، اما در اسفند 1401 پیشرفت به 45 درصد رسید که افزایش 35 درصدی را نشان می‌دهد، زیرا همکاران نفت‌خیز تمام‌قد پای کار آمدند و به‌تازگی در سفر رئیس‌جمهوری به استان خوزستان چند پروژه این مجتمع از جمله پیش‌تراکم 900 و 1000 با ظرفیت مجموع 600 میلیون فوت‌مکعب گاز به‌صورت روزانه به بهره‌برداری رسید و پست برق ایثار که رونمایی شد به پایداری برق تأسیسات جمع‌آوری و دیگر تأسیسات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب کمک کرد.

دانشی با بیان اینکه پروژه مارون نیز با سرعت در حال انجام است، افزود: مقدار گازهای مشعلی که در مارون و پالایشگاه گاز بیدبلند خلج فارس جمع‌آوری می‌شوند در مجموع 830 میلیون فوت‌مکعب گاز در روز است که بنا داریم تا دو سال و نیم آینده پرونده جمع‌آوری گازهای مشعل را به سرانجام برسانیم.

وی از مزایده گازهای مشعل مسجدسلیمان خبر داد و تصریح کرد: 64 میلیون فوت‌مکعب گاز مشعل در شمال مسجدسلیمان به مزایده گذاشتیم که حرکتی رو به جلوست و اقدام‌های مؤثر دیگری نیز در حال اجرا هستند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب درباره 3 هزار میلیارد تومان پروژه‌های دانش‌بنیان این شرکت گفت: واقعیت این است که عقب‌افتادگی مزمن با سوءتدبیر اتفاق افتاده است و راهی نداریم جز توجه ویژه به علم و مراکز دانشی. اینکه می‌گوییم در حال انقلاب هستیم یعنی به سمت مراکز دانشی بودجه را سوق دهیم و به‌طور حتم نتیجه‌بخش خواهد بود.

دانشی افزود: طرح‌های 183 میلیون یورویی برای ساخت توربین صددرصد ایرانی داریم که با اجرایی شدن این موضوع در سه سال آینده کشور در زمینه توربین نفس راحتی می‌کشد.

وی درباره طرح‌های احیای چاه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب توضیح داد و گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده صنعت نفت توجه به چاه‌هایی است که در حال اجرا داریم. 80 درصد نفت ما در سنگ‌های کربناته است که هرچه برنامه‌ریزی را روی این محدوده دانش متمرکز کنیم، اقتصاد توسعه چاه را مدیریت بهینه کرده‌ایم، یعنی عمر چاه‌های موجود را افزایش داده‌ایم، در مناطق نفت‌خیز جنوب 350 هزار بشکه افت تولید داشتیم که با همین روش در حال راهبری هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: با این حال با مراکز دانش‌بنیان برای افزایش 50 هزار بشکه‌ای از محل احیای چاه‌ها برنامه‌ریزی کردیم که انتظار می‌رود با اهتمام مراکز دانشی این مقدار بیشتر شود و آنها بتوانند خود را ثابت کنند.

دانشی با بیان اینکه مراکز علمی صدای ما را شنیده‌اند، گفت: پارسال گفتم در مرز دانش حرکت کنیم و باید نوآورانه، خلاقانه و با برنامه‌ریزی حرکت کنیم، نتیجه‌اش این شد که در نمایشگاه امسال شاهد محصولاتی هستیم که صدایش آن طرف مرزها شنیده شده و شرکت‌های غربی هم متقاضی آنها هستند و این به‌معنای شکست مرز تحریم‌هاست.منبع : تسنیم
شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 35382
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *