۰
وقتی اوجی تصمیم درست را گرفت

چرا علیخانی مدیرعامل پتروپارس شد؟

میز نفت - ​پس از کش‌وقوس‌های فراوان و تلاش حلقه مریدان برای نشاندن مهره خود در مسند مدیریت پتروپارس، اوجی سرانجام تصمیم خود را گرفت و مدیریت این شرکت را به فرخ علیخانی سپرد.
فرخ علیخانی | میز نفت
فرخ علیخانی | میز نفت
به گزارش میز نفت، پتروپارس هم‌اکنون ابر پروژه‌های بزرگی مانند توسعه میدان آزادگان، فرزاد بی ، بلال و ... را بر عهده دارد و بر همین اساس، نیاز بود تا مدیری باتجربه این شرکت را مدیریت کند.

سال گذشته بود که محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت تصمیم گرفت تا شمس‌الدین موسوی را راهی پتروپارس کند که حواشی وحشتناک موسوی در این شرکت و هماهنگی کامل وی با حلقه مریدان، موجب شد تا نهادهای نظارتی از وزیر بخواهند تا فکری به حال پتروپارس کند.

خجسته مهر که دوست نداشت موسوی را از دست بدهد، به‌ناچار او را برکنار کرد و میثم شکرچیان را در تاریخ 20 مهرماه به‌عنوان سرپرست این شرکت منصوب کرد؛ هنوز مهر این انتصاب خشک نشده بود که در تاریخ 21 مهر حکم سرپرستی برای هرمز قلاوند صادر شد.

قلاوند که مدیر نظارت بر تولید شرکت ملی نفت بود، تمامی کارهای بر زمین مانده حلقه مریدان را اجرایی کرد به این امید که حکم مدیریت برای او امضا شود اما وزیر نفت تصمیم دیگری داشت.

اوجی که حساب ویژه‌ای روی پتروپارس باز کرده، به خجسته مهر این پیام را داد که خودش مدیرعامل پتروپارس را انتخاب می‌کند؛ این پیام برای معاون او اصلاً خوشایند نبود به‌طوری‌که همه گزینه‌های خجسته مهر از سوی اوجی وتو شد.

هفته گذشته اما اوجی تصمیم گرفت فرخ علیخانی را برای پتروپارس معرفی کند؛ موضوعی که خجسته مهر را به‌شدت خشمگین کرد زیرا علیخانی جزو اولین نفراتی بود که خجسته مهر پس از رسیدن به صندلی مدیریت شرکت ملی نفت، از کار برکنار کرد؛ مانند نقیبی که با نظر اوجی و درست برخلاف نظر خجسته مهر، به عضویت هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت منصوب شد.

گرچه انتقاداتی به عملکرد فرخ علیخانی در توسعه فاز 12 پارس جنوبی وارد است، اما به‌هرحال او سابقه مطلوبی در بخش بالادست صنعت نفت دارد درست برخلاف گزینه‌های مدنظر خجسته مهر. به همین دلیل بود که برخلاف مدیرعامل شرکت ملی نفت که باید حکم انتصاب مدیرعامل پتروپارس را صادر کند، علی اکبر پور ابراهیم رئیس هیئت مدیره شرکت نیکو برای علیخانی حکم زد تا ثابت شود خجسته مهر، از انتخاب رئیس خود ناراضی است. 

اما درمجموع، علیخانی را باید انتخاب عاقلانه‌ای نسبت به گزینه‌های مدنظر حلقه مریدان دانست که مانند سایر حوزه‌های انتصابی، ویرانی را هدف گرفته بود.
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۲۹
کد مطلب: 34386
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *