۰

کاهش 210 هزار بشکه ای نفت اوپک

میز نفت - طبق گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت، تولید نفت خام ۱۳ عضو این گروه در ماه اکتبر ۲۱۰ هزار بشکه در روز نسبت‌به ماه قبل از آن کاهش یافته و به ۲۹.۴۹ میلیون بشکه در روز رسیده است.
اوپک | میز نفت
اوپک | میز نفت
به‌گزارش میز نفت ، تولید نفت خام اوپک 210 هزار بشکه در روز در ماه اکتبر نسبت‌به ماه قبل از آن کاهش یافت. اوپک و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس در سپتامبر برای کاهش تولید خود به توافق رسیده بودند.

طبق گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت، تولید نفت خام 13 عضو این گروه از جمله ایران، ونزوئلا و لیبی که از قرارداد اوپک پلاس معاف شده‌اند، در ماه اکتبر به‌طور متوسط برابر با 29.49 میلیون بشکه در روز بوده‌است.

تولید نفت عربستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک 149 هزار بشکه در روز پایین آمده و به 10.838 میلیون بشکه در روز رسیده‌است. اوپک پلاس در اوایل سپتامبر تصمیم گرفت هدف 100 هزار بشکه در روز افزایش تولید را کنار بگذارد.

عربستان بیشترین کاهش تولید را در میان سایر اعضای اوپک داشت و پایین‌تر از هدف 11.004 میلیون بشکه‌ای که در اجلاس اوپک پلاس در مورد آن توافق‌شده بود تولید کرد. عربستان میزان تولید خود در اکتبر را بالاتر از منابع اوپک و 10.957 میلیون بشکه در روز اعلام کرده‌است، یعنی 84 هزار بشکه کمتر از ماه سپتامبر.

تولید در آنگولا پس‌از عربستان بیشترین کاهش را داشته‌است، اما دلیل این کاهش تصمیم اوپک پلاس نبوده، این کشور ماه‌هاست با رسیدن به سهمیه تولید خود مشکل دارد. تولید نفت آنگولا 78 هزار بشکه در روز کاهش‌یافته و به 1.067 میلیون بشکه در ماه اکتبر رسیده‌است. هدف تولید این کشور بسیار بالاتر و برابر با 1.525 میلیون بشکه در روز است.

تولید اوپک در ماه‌های آینده کاهش بیشتری خواهد داشت چون ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید 2 میلیون‌بشکه‌ای برای ماه نوامبر به توافق رسیده‌است. البته انتظار می‌رود کاهش واقعی تولید این گروه نصف این مقدار و برابر با 1.1 میلیون بشکه در روز باشد. این رقم هنوز هم بیشترین کاهش تولید اوپک از آوریل 2020 است، یعنی زمانی‌که تقاضا برای نفت در بحبوحه بحران کرونا سقوط کرده بود.


منبع : تسنیم
 
سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب: 34320
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *