۰

«گنبد شمالی»؛ نبض اقتصاد میزبان جام جهانی

میز نفت - اواخر دهه نود میلادی، قطر به فکر سرمایه‌گذاری در میادین گازی‌اش افتاد، اما مجبور بود بخش زیادی از این سرمایه را ‌قرض بگیرد. اوج گرفتن قیمت نفت در اوایل قرن بیست و یکم، این مشکل را حل کرد و حالا بزرگترین منبع درآمد قطر،‌ پولی است که از صادرات گاز و تولید گاز مایع طبیعی به دست می‌آورد. قطری‌ها، نام این منطقه را «گنبد شمالی» گذاشته‌اند؛ جایی که نبض اقتصاد این کشور در آن‌جا می‌زند. میکرو مستندهای خبرگزاری ایسنا از جام جهانی فوتبال را مشاهده کنید.
برای دانلود اینجا کلیک کنید.

 بر اساس آمارهای داده شده، قطر ۲۲۰ میلیارد دلار برای برگزاری جام جهانی هزینه کرده است. به گفته TradingPedia، این کشور برای جبران هزینه‌های مسابقات جام جهانی باید حدود ۳ میلیارد بشکه نفت خام بفروشد که استفاده از آن باعث انتشار ۹۲۸ میلیون تن دی‌اکسید‌کربن در جو می‌شود.

قطر در طول ۱۲ سال گذشته، حدود ۲۲۰ میلیارد دلار برای سازماندهی این مسابقات هزینه کرده است. این مبلغ شامل هزینه‌های ساخت ورزشگاه، مترو، فرودگاه، شهر جدید و بندر می‌شود. از آن جا که استادیوم‌های قطر پاسخگوی نیازهای جام جهانی ۲۰۲۲ نبودند، به همین دلیل هفت ورزشگاه جدید در قطر ساخته شد که امکانات ویژه‌ای دارند.

بخشی از هزینه‌ها برای ساخت فرودگاه و زیرساخت‌های حمل و نقل صرف شده است. مترو دوحه در سال ۲۰۱۹ بهره برداری شد و مبلغی حدود ۳۶ میلیارد دلار برای آن هزینه شده است. قطری‌هابرای ساخت فرودگاه بین‌المللی دوحه هم ۱۶ میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.

احتراق ۳ میلیارد بشکه نفت خام منجر به انتشار ۹۲۸ میلیون تن دی اکسید کربن می‌شود. طبق تحلیلی که TradingPedia بر اساس میانگین قیمت نقدی نفت خام میدان نفتی دوخان قطر از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ معادل ۷۵.۱۶ دلار در هر بشکه منتشر کرده است، ۳ میلیارد بشکه  نفت خام برای جبران هزینه‌های صرف شده برای  برگزاری جام جهانی مورد نیاز است.

این جام جهانی گران قیمت‌ترین جام جهانی تمام ادوار است. برزیل در جام جهانی ۲۰۱۴ هزینه‌ای برابر با ۱۵ میلیارد دلار خرج کرده بود. در جام جهانی ۲۰۰۶، ۴.۳ میلیارد دلار هزینه شده بود، در جام جهانی آفریقای جنوبی ۳.۶ میلیون دلار، در جام جهانی ۲۰۰۲، هفت میلیارد دلار و در جام جهانی ۱۹۹۴، نیم میلیارد دلار هزینه شده بود.
سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۴۹
کد مطلب: 34318
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *