۰

بحران گاز ایران، امنیتی می شود!

میز نفت - فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی: همه قوا باید بدانند ناترازی ها در حوزه انرژی تهدیدی هستند که در صورت عدم مدیریت به یک بحران امنیتی تبدیل خواهند شد. ناترازی گاز، تعطیلی کارخانه‌ها را در تابستان و زمستان به‌دنبال دارد. تعطیلی کارخانجات، بیکاری کارکنان، نبود تولید، نبود صادرات و ارزآوری را به‌دنبال دارد و در عمل زنجیره‌ای از موضوع‌های امنیتی، سیاسی و اجتماعی خود را نشان می‌دهد.
بحران گاز ایران، امنیتی می شود!
به گزارش میز نفت،  زمستان سختی که مسئولین از مدت ها قبل برای اروپا پیش بینی می کردند، برای ایران از راه رسید. گاز مناطق شمالی با افت فشار مواجه شده و گازرسانی به واحدهای تولیدی هم با محدودیت مواجه شده است. آنگونه که مسئولین صنعتی اعلام می کنند، واحدهای سیمانی برای ادامه تولید ناچار به استفاده از مازوت شده اند.

در واحدهای فولادی هم شرایط چنگی به دل نمی زند. آنگونه که سیف الله امیری مدیر کل امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت به بازار می گوید: نیاز واحدهای فولادی حدود ۴۰ میلیون مترمکعب در روز است اما شرکت گاز تنها ۱۵ میلیون مترمکعب از این مقدار را تامین می کند.

اما سیمان و فولاد تنها بخش های متضرر از نبود مدیریت در شرکت ملی گاز نیستند. آنگونه که روز گذشته مهدی ابهری دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی به بازار گفته بود، گازی که در اختیار واحدهای پتروشیمی قرار می گیرد، حدود ۹ درصد کمتر از نیاز واقعی آنهاست.

او هشدار داده بود که این محدودیت در گاز رسانی منجر به کاهش حدود ۹ تا ۱۰ درصدی محصولات پتروشیمی خواهد شد. این محدودیت ها در شرایطی برای بخش مولد اقتصاد اعمال شده که ایران خود دارنده دومین ذخایر گازی دنیاست.

بحران امنیتی گاز - میز نفت
يکشنبه ۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۵۳
کد مطلب: 34139
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *