۰

ایران فقط جایگزین است؛ همین

میز نفت - ​محمود خاقانی کارشناس حوزه نفت و انرژی و مدیرکل پیشین امور خزر و آسیای میانه وزارت نفت ایران به مهر می‌گوید: با افزایش تولید نفت امکان فروش بیشتر نفت برای ایران فراهم نیست.
نفتکش | میز نفت
نفتکش | میز نفت
به گزارش میز نفت، خاقانی به مهر گفت: گفته می‌شود کشور ما ظرفیت بیش از سه میلیون ۸۰۰ هزار بشکه در روز را دارد. اما داشتن ظرفیت و توان تولید متفاوت است. یعنی نمی‌توانیم ادعا کنیم ۳ میلیون بشکه تولید و فروش داریم اما می‌توانیم بگوییم که چنین ظرفیتی وجود دارد. از این حیث باید به چند مساله پرداخت یکی آنکه بازار قدرت جذب ما را در این برهه از زمان دارد؟ زیرا کشور ما تنها بازار شرق را دارد که و چین و هند خریداران اصلی نفت ما به شمار می آیند. اما در حال حاضر چین نیاز خود را از عربستان و روسیه تأمین می‌کند.

این کارشناس حوزه نفت در این رابطه اضافه کرد: عربستان به دلیل اینکه به حمایت‌های سیاسی چین نیاز دارد نفت خود را با قیمت رقابتی به این کشور می‌فروشد. روسیه هم به دلیل بهره مندی از فناوری‌های جدید هزینه‌های خود را به شدت کاهش داده است. به همین دلیل هر تخفیفی برای فروش نفت داشته باشد سود کرده است. هند هم نفتی که از روسیه وارد می‌کند را فرآوری کرده و به اروپا صادر می‌کند یعنی اروپاییان همچنان به نفت روسیه وابسته‌اند.


طبق آمار ارائه شده امکان افزایش ظرفیت تولید وجود دارد و به شرایط پیش از تحریم‌ها برسیم. اما آیا می‌توانیم این حجم از تولید را به سایر کشورها صادر کنیم؟ خاقانی در این زمینه توضیح داد: ما می‌توانیم با استفاده از ظرفیت نفتی تولید خود را بالا برده و از آن بهره مند شویم. اما یک پرسش وجود دارد، آیا بازار برای صادرات نفت ما مهیا است؟ زیرا به نظر نمی‌رسد در شرایط فعلی زمینه‌های لازم برای تمایل مشتریان نفت وجود داشته باشد. به همین دلیل ما در بازار به تک محموله‌ای فعالیت داریم، یعنی مشتریان برای تأمین نفت خام قراردادهایی را به صورت بلند مدت و میان مدت با کشورهای تأمین کننده منعقد کرده و در صورتی که با کمبود نفت خام مواجه شوند از ما نفت خریداری می‌کنند.

وی اضافه کرد: به همین دلیل ایران به عنوان کشور دائم نمی‌تواند مورد اقبال قرار گیرد و همواره نقش جایگزینی را به دوش می‌کشد. همچنین باید در نظر داشت که مشتری‌های ایران مشتری‌های ثابتی نیستند همین امر مزید بز علت می‌شود تا با افزایش تولید نفت توفیقی در فروش آن نداشته باشیم.

این کارشناس انرژی تاکید کرد: در دنیا همه کشورها به دنبال هوشمند سازی هستند در صورتی که استدلال مسئولان ما از قطعی شبکه‌های اجتماعی این است که از پلت فرم‌های خارجی استفاده نکنید، همین موضوع مزید بر علت می‌شود تا سایر کشورها برای سرمایه گذاری و خرید نفت دچار تردید شوند.

 
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۳۸
کد مطلب: 33960
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *