۰
تصمیم تاریخی آلمان

گاز، ملی می شود!

میز نفت - آلمان در اقدامی تاریخی برای نجات بزرگترین واردکننده گاز این کشور و جلوگیری از فروپاشی بخش نیرو، شرکت یونی‌پر را ملی خواهد کرد.
شرکت یونی پر | میز نفت
شرکت یونی پر | میز نفت
به گزارش میز نفت، رویترز نوشت:

در راستای این توافق که انتظار می‌رود تا پایان امسال تکمیل شود، آلمان ۷۸ درصد از سهام متعلق به شرکت فورتوم که عمده سهامش متعلق به دولت فنلاند است را به مبلغ حدود ۴۸۰ میلیون یورو خریداری خواهد کرد.

شرکت یونی‌پر در بیانیه‌ای اعلام کرد دولت آلمان توافق کرد برای ملی کردن یونی‌پر، سهام شرکت فورتوم در این واردکننده گاز را خریداری کند. این توافق شامل افزایش سرمایه هشت میلیارد یورو (۷.۹۴ میلیارد دلار) برای قیمت ۱.۷۰ یورو به ازای هر سهام بجز حقوق پذیره نویسی سهامداران است.

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد پس از تکمیل افزایش سرمایه که به صورت انحصاری توسط دولت آلمان امضا شده است و خرید سهام، دولت حدود ۹۹ درصد از شرکت یونی‌پر را تحت مالکیت خواهد داشت.

این بسته، ساختار مالکیت واضحی ایجاد می کند که بقای شرکت یونی‌پر و بدین ترتیب، عرضه انرژی برای شرکتها، نیروگاه‌ها و مصرف کنندگان را تضمین می کند.

روسیه، عرضه گاز طبیعی را کاهش داده و ماه گذشته فعالیت خط لوله گازی نورد استریم ۱ را متوقف کرد. این اقدام، شرکت یونی‌پر که بزرگترین واردکننده گاز آلمان است را تحت فشار شدید مالی قرار داد و فعال شدن بسته نجات مالی که برلین در ژوییه با آن موافقت کرده بود را به دنبال داشت.

 شرکت فورتوم اعلام کرد چهار میلیارد یورو وام شرکت مادر را پس خواهد داد و چهار میلیارد یورو ضمانت مادر که اوایل امسال به یونی‌پر داده بود را آزاد کرد.


منبع: ایسنا
جمعه ۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۲۶
کد مطلب: 33919
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *