۰

گزارش بانک جهانی از هدررفت گاز

میز نفت - بانک جهانی با اشاره به ناامید کننده بودن کنترل هدر رفت گاز در جهان طی ۱۰ سال گذشته، میزان پرت گاز در ایران طی سال ۲۰۲۱ را ۱۷.۴ میلیارد مترمکعب برآورد کرد.
بانک جهانی | میز نفت
بانک جهانی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، بانک جهانی در گزارشی با اشاره به وضعیت هدررفت گاز طبیعی در میادین نفت و گاز جهان تاکید کرده که با وجود  پیشرفت‌های اولیه در کاهش هدرروی گاز در میادین نفت و گاز جهان، طی یک دهه گذشته پیشرفت محسوسی در این زمینه حاصل نشده است.

کاهش ناامیدکننده هدررفت گاز طبیعی در میادین نفت و گاز جهان در 10 سال گذشته در شرایطی است که در این مدت توجه بین‌المللی به‌ضرورت کنترل گازهای گلخانه‌ای بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش در 10 سال گذشته سالانه 144 میلیارد مترمکعب گاز هدررفته و این عدد تقریبا ثابت بوده است. این در حالی است که تولید جهانی نفت طی این سال‌ها اندکی افزایش‌یافته و به طور متوسط 80 میلیون بشکه در روز بوده است.

هدرروی سالانه 144 میلیارد مترمکعب گاز در جهان

با 144 میلیارد مترمکعب گازی که سالانه هدر می‌رود می‌توان 1800 تراوات ساعت برق تولید کرد که معادل دو سوم کل برق تولیدی در اتحادیه اروپاست؛ بنابراین با جلوگیری از هدررفت این گازها می‌توان تا حد زیادی انرژی مورد نیاز جهان را تأمین کرد.

کنترل هدرروی گاز همچنین از جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا حائز اهمیت است. گازهای پرت شده یکی از منابع مهم انتشار متان در هوا هستند و متان نسبت به دی‌اکسیدکربن تأثیر بیشتری در آلودگی محیط زیست دارد هر چند ماندگاری کمتری در جو دارد. بنابراین کاهش انتشار متان سریع‌ترین و مؤثرترین راه برای کاهش سرعت تغییرات آب‌وهوایی در جهان است.

در 10 سال گذشته برخی کشورها از پرت گاز در میادین نفت و گاز خود کاسته‌اند اما این کاهش با افزایش پرت گاز در برخی کشورهای دیگر جبران شده است.

ایران مقام اول افزایش پرت گاز در جهان طی 10 سال گذشته

برآوردهای بانک جهانی نشان می‌دهد ایران طی سال‌های 2012 تا 2021 مقام اول افزایش پرت گاز از میادین نفت و گاز خود را در میان کشورهای جهان داشته است.

بر اساس برآورد بانک جهانی طی این سال‌ها 6.3 میلیارد مترمکعب به هدررفت گاز طبیعی در میادین نفت و گاز ایران افزوده شده است. میزان پرت گاز در میادین نفت و گاز ایران در سال 2012 بالغ بر 11.1 میلیارد مترمکعب بوده که این رقم با افزایش 6.3 میلیارد مترمکعبی به 17.4 میلیارد مترمکعب در سال 2021 رسیده است که نشان می دهد در این مدت هدرروی گاز در ایران رشدی 57 درصدی را تجربه کرده است.

ایران در 10 سال اخیر توانسته ظرفیت تولید گاز خود را افزایش دهد بنابراین بخشی از این رشد پرت گاز به دلیل توسعه میادین گازی از جمله پارس جنوبی است. تا آنجا که تولید گاز خام از این میدان از 280 میلیون متر مکعب در روز در سال 1392 به 700 میلیون متر مکعب رسید و 2.5 برابر شد.بنابراین بخشی از هدرروی گاز در ایران به دلیل برداشت بیشتر گاز بوده است.

با این حال با الزامات زیست محیطی در همان طرح های افزایش تولید، باید فلر گاز به صفر می رسید. این در شرایطی است که همچنان سوزاندن گاز به عنوان نمادین ترین شکل مناطق نفتی و گازی کشور مطرح است.

در دولت یازدهم و دوازدهم قرار بود تا تکلیف گازهای همره نفت و جمع آوری آنها به عنوان خوراک پالایشگاه ها و پتروشیمی ها مشخص شود. اما به دلیل غفلت آن دولت در عمل تغییر محسوسی در جمع آوری آنها اتفاق نیافتاد.

بعد از ایران، عراق با افزایش 5.1 میلیارد مترمکعبی، روسیه با 3 میلیارد مترمکعب، مکزیک با 2.2 میلیارد مترمکعب و آرژانتین با 0.6 میلیارد مترمکعب به ترتیب بیشترین میزان افزایش پرت گاز را داشته‌اند.

نیجریه موفق‌ترین کشور در کنترل و کاهش هدررفت گاز از میادین نفت و گاز خود طی 10 سال گذشته بوده است به‌طوری‌که توانسته است 3 میلیارد مترمکعب از پرت سالانه گاز در میادین خود بکاهد. قزاقستان 2.5 میلیارد مترمکعب، اندونزی 1.9 میلیارد مترمکعب، آنگولا 1.4 میلیارد مترمکعب، ازبکستان 1.4 میلیارد مترمکعب، ترکمنستان 1.2 میلیارد مترمکعب، آمریکا، برزیل و کلمبیا هر کدام 0.7 میلیارد مترمکعب از پرت گاز در قلمرو خود کاسته‌اند.

بر اساس این گزارش 10 کشور، عامل 75 درصد کل پرت گاز در جهان هستند. این کشورها همچنین سهم 50 درصدی از کل تولید جهانی نفت دارند. 7 کشور از جمله ایران طی 10 سال گذشته موقعیت خود در میان کشورهای بزرگ هدر دهنده گاز را حفظ کرده‌اند.

روسیه، عراق و ایران سه کشور بزرگ هدر دهنده گاز در جهان

روسیه بزرگ‌ترین هدر دهنده گاز در سال 2021 بوده است. میزان پرت گاز در این کشور طی این سال 25 میلیارد مترمکعب بوده است. عراق با پرت 17.6 میلیارد مترمکعب گاز در رتبه دوم قرار داشته است.

بانک جهانی میزان پرت گاز در میادین نفت و گاز ایران طی سال گذشته را 17.4 میلیارد مترمکعب برآورد کرده است. ایران سومین کشور بزرگ هدر دهنده گاز طبیعی در میادین نفت و گاز خود شناخته شده است.

آمریکا با هدررفت 8.8 میلیارد مترمکعب گاز، پس از ایران در رتبه چهارم قرار گرفته است. ونزوئلا با 8.3 میلیارد مترمکعب، الجزایر با 8.1 میلیارد مترمکعب، نیجریه با 6.8 میلیارد مترمکعب، مکزیک با 6.7 میلیارد مترمکعب، لیبی با 6.1 میلیارد مترمکعب و چین با 2.4 میلیارد مترمکعب در رتبه‌های پنجم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

بانک جهانی در سال 2015 برنامه‌ای با عنوان ابتکار برای پرت صفر گاز به اجرا گذاشت. 34 کشور این برنامه را تأیید کردند که بر اساس آن متعهد شده‌اند تا سال 2030 پرت معمول گاز از میادین نفت و گاز خود را به صفر برسانند. کشورهای روسیه، عراق و مکزیک که جزو بزرگ‌ترین هدردهندگان گاز در جهان هستند نیز جزو این کشورها هستند و با وجود تعهد خود، پرت گاز را افزایش داده‌اند. ایران این برنامه را امضا نکرده است.

منبع : تسنیم
جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب: 33529
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *