۰

تحریمی جدید برای نفت روسیه

میز نفت - اتحادیه اروپا با هدف حداکثر فشار بر روسیه برای پایان جنگ در اوکراین، واردات دریایی نفت از روسیه را ممنوع کرد.
اتحادیه اروپا و روسیه | میز نفت
اتحادیه اروپا و روسیه | میز نفت
به‌گزارش میز نفت ، سران اتحادیه اروپا در مورد تحریم بخشی از واردات نفت روسیه به توافق رسیدند و راه برای اجرای ششمین بسته تحریم‌ها علیه این کشور و رئیس‌جمهور آن، ولادیمیر پوتین، به‌خاطر حمله به اوکراین باز شد.

چارلز میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا در آخرین ساعات  روز دوشنبه طی اجلاسی در بروکسل گفت طبق تحریم‌های جدید، خرید نفت خام و محصولات نفتی از روسیه ممنوع می‌شود اما واردات نفت این کشور از طریق خط لوله از این ممنوعیت معاف خواهد بود.

وی گفت:«این تحریم بیش‌از دوسوم واردات نفت از روسیه را شامل می‌شود و بخش عظیمی از منابع مالی این کشور را از بین می‌برد. هدف، اعمال حداکثر فشار بر روسیه برای پایان جنگ است».

مقامات و دیپلمات‌های اتحادیه اروپا هنوز در مورد جزئیات فنی به توافق نرسیده‌اند و این تحریم‌ها باید به تصویب 27 عضو آن برسد.

مجارستان که همچنان نفت روسیه را از طریق خط لوله دریافت خواهد کرد، طی ماه گذشته جلوی اعمال این تحریم‌ها را گرفته بود تا در مورد عدم اختلال در عرضه انرژی خود مطمئن شود. سران اروپا به بوداپست تضمین داده‌اند در صورت اختلال در انتقال نفت روسیه از طریق خط لوله، می‌تواند منابع جایگزینی داشته باشد.

طبق این تحریم‌های جدید، واردات دریایی نفت خام روسیه طی 6 ماه و واردات محصولات نفتی این کشور طی 8 ماه آینده متوقف خواهد شد. انتقال نفت از طریق خط لوله بزرگ دروژبا به اروپای مرکزی تا یافتن راه‌حل فنی برای تامین انرژی مجارستان و سایر کشورهای محصور در خشکی ادامه خواهد داشت.این تصمیم اتحادیه اروپا قیمت نفت را تا 122 دلار در هر بشکه بالا برده‌است.

بیشتر انتقال نفت روسیه از طریق خط لوله به آلمان و لهستان است که اعلام کرده‌اند بدون توجه به تصمیمات اتحادیه اروپا خرید نفت از این کشور را متوقف خواهند کرد. دراین‌صورت 90 درصد از فروش نفت خام روسیه به اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری میلادی متوقف می‌شود.

دوسوم واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا از طریق دریا انجام می‌شود و اعمال این تحریم‌ها 10 میلیارد دلار در سال از درآمد مسکو کم خواهد کرد. این تحریم‌ها روسیه را مجبور می‌کند نفت خام خود را با قیمت پایین‌تر به آسیا بفروشد. نفت روسیه در حال حاضر 34 دلار ارزان‌تر از شاخص نفت برنت فروخته می‌شود.

روسیه در سال گذشته میلادی حدود 720 هزار بشکه در روز نفت خام از طریق خط لوله اصلی خود به پالایشگاه‌های اروپا فروخته بود. 1.57 میلیون بشکه در روز از نفت این کشور هم از طریق دریای بالتیک، دریای سیاه و بنادر قطب شمال منتقل‌شده بود.منبع : تسنیم
 
سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: 33115
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *