۰

اروپا پیشنهاد خود را تغییر داد

میز نفت - اتحادیه اروپا با بازبینی پیشنهاد اولیه، ممنوعیت واردات نفت دریابرد از روسیه را پیشنهاد کرد و محدودیت واردات از طریق یک خط لوله مهم را به تاخیر انداخت تا نظر موافق مجارستان را جلب کند و بسته تحریمها علیه مسکو را به تصویب برساند.
روسیه و اروپا | میز نفت
روسیه و اروپا | میز نفت
به گزارش میز نفت ، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: کمیسیون اروپا پیشنهاد بازبینی شده را روز شنبه به دولتهای اتحادیه اروپا فرستاد. بر اساس پیشنهاد بازبینی شده، صادرات نفت روسیه از طریق خط لوله دروژبا که منبع اصلی واردات نفت از روسیه به مجارستان است، از تحریم در امان می ماند.

به گفته منابع آگاه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا واردات نفت دریابرد از روسیه را در مدت شش ماه و واردات فرآورده‌های نفتی را در مدت هشت ماه متوقف خواهند کرد.

این پیشنهاد فرصت بیشتری به مجارستان می دهد تا راه حل فنی برای تامین نیازهای انرژی خود پیدا کند. همچنین به نگرانی سایر کشورهای محصور در خشکی شامل اسلواکی و جمهوری چک پاسخ می‌دهد.

تحت لایحه بازبینی شده، بلغارستان یک دوره مهلت تا ژوئن یا دسامبر سال ۲۰۲۴ خواهد داشت و کرواسی برای واردات نفت گاز خلاء از روسیه، معافیت خواهد گرفت. کمیسیون اروپا همچنین پیشنهاد کرد صادرات مجدد نفت روسیه که از طریق خط لوله دریافت شده است به سایر اعضای اتحادیه اروپا یا کشورهای دیگر محدود شود.

همچنین به نظر می رسد کمیسیون اروپا دامنه مقرراتی که بر خدمات مربوط به حمل نفت به کشورهای دیگر تاثیر می گذارد را محدود کرده است. این لایحه در حال حاضر فراهم کردن کمک فنی، خدمات واسطه‌گری یا تامین مالی یا کمک مالی در مدت شش ماه پس از تصویب این لایحه را ممنوع می کند. پیشنهاد قبلی شامل هر خدمات دیگری بود که به عنوان اشاره به فراهم کردن بیمه برای حمل نفت تفسیر شده بود.

سفیران اتحادیه اروپا قرار است روز یکشنبه برای بحث درباره بسته بازبینی شده تحریمها دیدار کنند. بعضی از کشورهای عضو خواستار توافق پیش از دیدار روز دوشنبه سران اتحادیه اروپا در بروکسل برای بحث درباره جنگ در اوکراین هستند.

بسته تحریمها نیازمند حمایت همه کشورهای عضو است. چندین کشور پیش از این با متمایز کردن واردات نفت از خط لوله و نفت دریابرد مخالفت کرده و آن را غیرمنصفانه دانسته بودند زیرا به شکل نامتناسبی تامین نفت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

اتحادیه اروپا پیش از این پیشنهاد کرده بود واردات نفت روسیه به کلی تا اوایل سال میلادی آینده متوقف شود و به مجارستان و اسلواکی تا پایان سال ۲۰۲۴ فرصت داده شود تا از تحریمها پیروزی کنند در حالی که جمهوری چک هم تا ژوئن سال ۲۰۲۴ از تحریمها معاف شود. این کشورها وابستگی زیادی به نفت روسیه دارند اما سهم نسبتا اندکی از مجموع واردات نفت از روسیه به اتحادیه اروپا به حساب می آیند.

معافیت واردات نفت روسیه از طریق خط لوله که مجارستان به عنوان شرطی برای حمایت از بسته تحریمهای اتحادیه اروپا خواستار شده بود، تاثیر تحریمها را تعدیل خواهد کرد. روسیه سال گذشته حدود ۷۲۰ هزار بشکه در روز نفت خام به پالایشگاههای اروپایی از طریق این خط لوله ارسال کرده بود. حجم صادرات نفت دریابرد روسیه از بنادر دریای بالتیک، دریای سیاه و آرکتیک ۱.۵۷ میلیون بشکه در روز است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با این حال عمده تحویل نفت از طریق خط لوله به آلمان و لهستان انجام می گیرد که اعلام کرده اند صرفنظر از هر گونه اقدام اتحادیه اروپا، آنها وابستگی خود به عرضه روسیه را قطع خواهند کرد.


منبع : ایسنا
 
يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۷
کد مطلب: 33106
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *