۰

بحران ال‌ان‌جی در اروپا

میز نفت - تحقیقات مؤسسه ریستاد انرژی نشان می دهد که در پی حمله روسیه به اوکراین، بحران گاز طبیعی مایع (LNG) برای کشورهای اروپایی که با ناامنی انرژی مواجه هستند، در حال شکل گیری است چرا که تقاضا تا پایان سال جاری میلادی از عرضه بیشتر خواهد بود.
ال‌ان‌جی | میز نفت
ال‌ان‌جی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، تحقیقات مؤسسه ریستاد انرژی نشان می دهد که در پی حمله روسیه به اوکراین، بحران گاز طبیعی مایع (LNG) برای کشورهای اروپایی که با ناامنی انرژی مواجه هستند، در حال شکل گیری است چرا که تقاضا تا پایان سال جاری میلادی از عرضه بیشتر خواهد بود.

اگرچه افزایش تقاضا باعث شده است که پروژه‌های جدید LNG در سراسر جهان در طول بیش از یک دهه گذشته افزایش یابد، اما جدول‌های زمانی ساخت و ساز به این معناست که قبل از سال 2024 کمک‌ این پروژه‌ها به تامین گاز مورد نیاز بعید به نظر می‌رسد.

انتظار می‌رود تقاضای جهانی LNG در سال 2022 به 436 میلیون تن برسد و از عرضه موجود که 410 میلیون تن می‌باشد، پیشی بگیرد.

ممکن است یک طوفان زمستانی کامل برای اروپا در حال شکل گیری باشد چرا که کشورهای این قاره به دنبال محدود کردن جریان گاز روسیه هستند.

عدم تعادل عرضه و تقاضا و قیمت‌های بالا زمینه را برای رشد تعداد پروژه‌های LNG در بیش از یک دهه آینده فراهم می‌کند، اگرچه عرضه گاز در این پروژه‌ها و تسکین مشکلات تنها پس از سال 2024 ممکن خواهد شد.

طرح "ریپاور" اتحادیه اروپا REPowerEU هدف بلندپروازانه ای را برای کاهش 66 درصدی وابستگی به گاز روسیه در سال جاری تعیین کرده است. طرحی که با هدف این اتحادیه برای تکمیل مجدد ذخیره سازی گاز تا 80 درصد ظرفیت تا اول نوامبر در تضاد است.

اروپا با اجتناب از گاز روسیه، کل بازار جهانی LNG را بی‌ثبات کرده است. این بازار سال جدید میلادی را با تعادلی نامطمئن پس از سال پرآشوب 2021 آغاز کرد.

تصمیم برای کاهش شدید وابستگی به گاز و ال‌ان‌جی روسیه از سطوح فعلی بین 30 تا 40 درصد، بازار جهانی LNG را متحول خواهد کرد و منجر به افزایش شدید تقاضای LNG در اروپای متکی بر امنیت انرژی می‌شود که پروژه‌های فعلی و در حال توسعه آن قادر به تامین این تقاضا نخواهند بود.

روسیه سال گذشته 155 میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کرد که بیش از 31 درصد از گاز این منطقه را تامین کرد. جایگزینی بخش قابل توجهی از این گاز، کار بسیار دشواری خواهد بود و پیامدهای گسترده ای برای جمعیت اروپا، اقتصاد و نقش گاز در انتقال انرژی منطقه خواهد داشت.

این همچنین احتمالاً رونقی برای تولیدکنندگان LNG در جاهای دیگر در مقیاس و مدتی ایجاد خواهد کرد که در بیش از یک دهه دیده نشده است.منبع : تسنیم
سه شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۶
کد مطلب: 32982
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *