۰

امید عراق به توتال

میز نفت - وزیر نفت عراق ضمن ارائه توضیحاتی درباره قرارداد جامع نفتی عراق با توتال، پیش‌بینی کرد که قیمت نفت همچنان بیش از 75 دلار بماند.
توتال | میز نفت
توتال | میز نفت
به گزارش میز نفت ، وزیر نفت عراق ضمن ارائه توضیحاتی درباره قرارداد جامع نفتی عراق با شرکت توتال، پیش‌بینی کرد که قیمت نفت همچنان بیش از 75 دلار بماند.

«احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق، در مصاحبه تلویزیونی گفت که اوپک می‌کوشد که تأثیر مثبت در حفظ ثبات بازار انرژی داشته باشد و پیش‌بینی کرد که قیمت نفت همچنان بالاتر از 75 دلار بماند.

عبدالجبار همچنین درباره قرارداد نفتی با شرکت توتال گفت که هیچ فشار سیاسی برای امضای این قرارداد وجود نداشته و افزود که این قرارداد گاز عراق را به گروگان نمی‌گیرد.

او گفت که این قرارداد باعث رسیدگی و رفع همه مشکلات در صنایع نفتی عراق می‌شود و افزود که در پایان سال 2024 آتش زدن گاز استخراج شده با نفت در میدان‌های نفتی جنوبی تا 90 درصد کاهش خواهد یافت.

وزیر نفت عراق گفت که خروج شرکت اکسان موبیل از عراق در پی سیاست‌گذاری‌های راهبردی داخلی این شرکت بود.

وی  همچنین گفت که بصره در حال حاضر 3 میلیون و 250 هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند.

در ماه سپتامبر گذشته، عراق با شرکت توتال فرانسه برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های گاز همراه، توسعه میادین نفتی و ساخت نیروگاه خورشیدی قراردادهایی امضا کرد.

در این مراسم که با حضور «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق برگزار شد، سه قرارداد میان وزارت نفت عراق و یک قرارداد میان وزارت برق و شرکت توتال فرانسه امضا شد.

بر اساس بیانیه نخست‌وزیری عراق، این توافق با هدف سرمایه‌گذاری بهینه در منابع نفت، گاز و آب عراق و پایدارسازی هر چه بیشتر انرژی برق و افزایش تولید آن صورت گرفته است.

بر اساس این بیانیه، پروژه نخست مربوط به توسعه میدان نفتی ارطاوی و رساندن تولید آن به 210 هزار بشکه، آموزش پرسنل عراقی و اشتغال‌زایی برای شهروندان این کشور است.

پروژه دوم نیز مربوط به ساخت مجموعه گازی با ظرفیت 600 میلیون متر مکعب برای بهره‌برداری از گاز همراه در میادین نفتی و کاهش واردات آن از کشورهای همسایه و تولید روزانه 12000 بشکه گاز فشرده، تولید 3000 تُن گاز مایع LPG برای مصرف داخلی و وارد کردن فناوری نوین و آموزش و ایجاد فرصت شغلی شهروندان عراقی است.

پروژه سوم نیز به استفاده از آب دریا و پروژه چهارم نیز ساخت نیروگاه خورشیدی برای تولید انرژی برق با هزینه کمتر از 45 درصد از نیروگاه‌های فسیلی و تولید 1000 مگاوات است.


 
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب: 31916
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *