۰

اوپک پلاس بر سر دوراهی قرار گرفت

میز نفت - اوپک پلاس به دنبال مداخله کشورهای مصرف کننده برای آزادسازی ذخایر و پایین بردن قیمتها و شیوع واریانت جدید ویروس کرونا، در حال سبک و سنگین کردن گزینه‌های موجود برای تنظیم سیاست تولید و تعیین روند بازارهای نفت در سال ۲۰۲۲ است.
اوپک | میز نفت
اوپک | میز نفت
به گزارش میز نفت ، توقف افزایش تولید برنامه ریزی شده در نشست هفته جاری، این گروه تولیدکننده نفت را عامل شر و تورم جهانی فراگیر نشان خواهد داد؛ تورمی که روند احیای اقتصاد شکننده را به مخاطره انداخته است. با این حال بعضی از اعضای اوپک پلاس خواستار واکنش جدی به آزادسازی ۷۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک کشورهای مصرف کننده هستند که معادل حدود دو روز تولید اوپک پلاس است.

چنین استراتژی ممکن است روابط پرتنش با آمریکا را وخیم‌تر کند؛ به خصوص پس از این که جهش قیمت نفت به بالای ۸۰ دلار عامل صعود تورم آمریکا به بالاترین رکورد ۳۱ سال گذشته و قیمت بالای چهار دلار هر گالن بنزین در بعضی از نقاط نیویورک خوانده شد. با این حال نادیده گرفتن آزادسازی ذخایر نفت استراتژیک هم ریسکهایی را به همراه دارد. اوپک و متحدانش از ژوییه هر ماه مجموعا ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدشان اضافه کرده اند و همزمان روند رشد تولید نفت شیل آمریکا را زیر نظر دارند. بسیاری از پیش بینی کنندگان و استراتژیستها اکنون هشدار می دهند ادامه افزایش تولید، بازار را در ژانویه دچار اشباع عرضه می کند به خصوص اگر زمستان نیمکره شمالی قرنطینه‌های کرونایی بیشتری را به همراه داشته باشد.

نگرانیها نسبت به قرنطینه‌های جدید به دلیل نگرانی نسبت به شیوع واریانت جدید اُمیکرون باعث ریزش سنگین قیمتهای نفت در ۲۶ نوامبر شد. قیمتهای نفت روز سه شنبه یک روز پیش از نشست وزیران اوپک به دلیل ادامه نگرانیهای مذکور سقوط کرد و نفت برنت از رکورد ۸۶ دلار در اکتبر، به مرز ۷۰ دلار رسید.

تاماس وارگاس، تحلیلگر شرکت کارگزاری PVM Associates اظهار کرد: برداشت از ذخایر نفت استراتژیک مطمئنا به شوکهای بیشتری منجر می شود زیرا شکافهایی که بین اوپک پلاس و کشورهای مصرف کننده بزرگ وجود دارد آشکارتر خواهد شد.

نگرانیهای رو به رشدی وجود دارد که استراتژی اوپک پلاس باعث کمبود عرضه در بازار شد و نفت برنت اواخر اکتبر به بالای ۸۶ دلار در هر بشکه صعود کرد. این افزایش قیمت بهانه دست دولت بایدن داد تا آزادسازی نفت از ذخایر نفت استراتژیک را توجیه کند. بایدن گفت: شهروندان آمریکایی با قیمتهای بالای بنزین روبرو هستند زیرا کشورهای تولیدکننده نفت و شرکتهای بزرگ، عرضه نفت را به سرعت کافی افزایش نداده اند.

اما معامله گران از حجم نفتی که به بازار عرضه شده و عدم جزییات مربوط به زمان دقیق عرضه آن تحت تاثیر قرار نگرفتند. عمده این نفت نهایتا باید به محل ذخایر برگردانده شوند و در نتیجه این آزادسازی به جای این که فروش باشد، سواپ محسوب می شود و به همین دلیل واکنش بازار را ملایم کرد.

طبق پیش بینی اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس، تقاضای جهانی برای نفت ۱.۶ میلیون بشکه در روز از سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ رشد منفی خواهد داشت که به دلیل عوامل فصلی، تاثیر قیمتهای بالاتر و شیوع کووید ۱۹ در بعضی از کشورهاست.چنین پیش بینی بسیاری از اعضای اوپک پلاس را نسبت به تجدید افت قیمتها نگران کرده که در چند ماه گذشته به سختی تقویت شده بود و اقتصادهای آنها را درست زمانی که رو به بهبودی هستند، بی‌ثبات می کند.

منابع آگاه به پلاتس اعلام کردند اگرچه همه گزینه‌ها مطرح هستند، وزیران و نمایندگان اوپک پلاس درباره چگونگی واکنش به این وضعیت اختلاف نظر دارند.

در این بین، نمایندگان کنگره آمریکا خواستار احیای قانون نوپک شده اند که اوپک را در معرض شکایتهای ضد انحصارطلبی برای دستکاری بازار قرار می دهد. این پیشنهاد حمایت گسترده ای را جلب کرده زیرا خاطرات تحریمهای نفتی دهه ۱۹۷۰ اوپک فراموش نشده است با این حال روسای جمهور آمریکا تا به این تاریخ مانع تصویب این قانون شده اند تا روابط دو جانبه با کشورهای عضو اوپک را به خطر نیاندازند. با این حال، بایدن تاکنون هیچ اشتیاق برای بهبود رابطه با عربستان سعودی نشان نداده است.

عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس ممکن است نگران چشم انداز توافق آمریکا با ایران باشند که به لغو تحریمها و بازگشت حداکثر ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت به بازار منجر می شود.

اما در خصوص چین، این کشور در برداشت از ذخایر استراتژیک محتاط بوده و تحلیلگران پیش بینی می کنند چین در مزایده دولتی بعدی ممکن است حداکثر ۱۵ میلیون بشکه نفت عرضه کند. چین که با بدترین بحران انرژی چند دهه اخیر و آسیب دیدن شدید صنعت تولید و سهمیه بندی دیزل روبرو شده است، امنیت عرضه و ثبات قیمت را اولویت اصلی قرار داده است. کشورهای اوپک پلاس نمی خواهند روابط نزدیک با بزرگترین واردکننده نفت جهان را به خطر بیاندازند.

به گفته منابع آگاه از مذاکرات، این ملاحظات ژئوپلیتیکی بر رایزنی‌های اوپک پلاس تاثیر گذاشته است.یک منبع آگاه در اوپک پلاس گفت: به نظر نمی رسد محاسبات همیشه عوامل بنیادین بازار را دنبال کنند.

اگر دولت بایدن همچنان به استفاده از ذخایر استراتژیک اصرار کند، کمبود فعلی عرضه در بازار ممکن است موقتی باشد و قیمتها به سرعت ملایم شوند. آمریکا و متحدانش به جای این که صبر کنند، رویکرد تهاجمی را علیه اوپک پلاس در پیش گرفته و باعث شده اند از توانایی خود برای مدیریت عرضه جهانی نفت بر اساس شرایط آن فاصله بگیرد.

مذاکرات تولیدکنندگان اوپک پلاس با نشست اول دسامبر ۱۳ عضو اوپک آغاز می شود. پس از آن نشست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس برگزار می شود. دیدار کمیته نظارتی وزیران اوپک پلاس دوم دسامبر و پیش از نشست وزیران اوپک پلاس برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش پلاتس، تصمیمی که این تولیدکنندگان می گیرند بر روند بازار نفت در سال پیش رو تاثیر می گذارد.

پیش بینی کارشناسان اوپک پلاس از افزایش ذخایر نفت جهان

در گزارش داخلی که برای دیدار کمیته فنی اوپک پلاس تهیه شده و توسط انرژی ایتلیجنس مشاهده شده است، پیش بینی شده که ذخایر نفت جهانی رشد سریعتر از برآورد قبلی خواهند داشت. طبق یافته های این گزارش، عرضه جهانی نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ به میزان حداکثر سه میلیون بشکه در روز از تقاضا فراتر می رود. این گزارش شرایط بازار نفت را پیش از ریزش قیمتها در معاملات روز جمعه که در واکنش به شیوع واریانت جدید اُمیکرون اتفاق افتاد، تحلیل کرده بود.

تحت سناریوی پایه در ارزیابی اوپک پلاس، عرضه نفت در کل سال ۲۰۲۲ به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز از تقاضا فراتر خواهد رفت. این ارزیابی افزایش تولید ماهانه اوپک پلاس به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز تا سپتامبر سال ۲۰۲۲ و آزادسازی ۷۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک کشورهای مصرف کننده شامل ۵۰ میلیون بشکه ذخایر آمریکا در سه ماهه نخست سال میلادی آینده را در نظر گرفته است.

طبق برآورد اوپک پلاس، در حالی که میزان نفت برداشت شده از ذخایر نفت جهان در سال میلادی جاری ۴۴۲ میلیون بشکه برآورد شده است، سال میلادی آینده میزان ذخایر ۶۳۹ میلیون بشکه رشد خواهد کرد.

پیش بینی مازاد عرضه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ دلیل دیگری برای این است که اوپک پلاس افزایش تولید ماهانه خود را در دیدار روز پنج شنبه متوقف کند. کمیته فنی مشترک دیدار خود را از روز دوشنبه به چهارشنبه موکول کرد تا کارشناسان این گروه فرصت بیشتری برای مطالعه تاثیر بالقوه واریانت اُمیکرون بر تقاضا داشته باشندمنبع : ایسنا 
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۶
کد مطلب: 31877
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *