۰

شمار زیادی از جاسوسان سیا اکشته یا دستگیر شده‌اند

یک روزنامه آمریکایی گزارش داده‌ در هفته گذشته سیا هشدار داده شمار زیادی از مخبران سیا دستگیر یا کشته شده‌اند.
جاسوسان سیا | میز نفت
جاسوسان سیا | میز نفت
به گزارش میز نفت ، روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکایی هفته گذشته به تمامی دفاتر سیا در سراسر دنیا هشدار داده‌اند که شمار نگران‌کننده‌ای از مخبران به کار گرفته شده دستگیر یا کشته شده‌اند.

منابع مطلع به این روزنامه گفته‌اند در این پیام که به صورت محرمانه ارسال شده تصریح شده مرکز مأموریت‌های ضداطلاعاتی سیا به بررسی ده‌ها مورد طی چند سال اخیر پرداخته که در آنها مخبران کشته یا دستگیر شده‌اند و یا لو رفته‌اند.

نیویورک‌تایمز نوشته با آنکه پیام مذکور مختصر بوده اما در آن به شمار مشخصی از مأموران سیا که توسط دستگاه‌های اطلاعاتی رقیب کشته شده‌اند اشاره شده بود. مقام‌های فعال در زمینه‌های ضداطلاعات معمولاً در پیام‌هایشان به چنین جزئیاتی اشاره نمی‌کنند. 

این رویداد، نشان‌دهنده مشکلاتی است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای استخدام جاسوس در سراسر دنیا با آنها مواجه است. طبق نوشته نیویورک‌تایمز در سال‌های گذشته دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای دشمن با آمریکا نظیر روسیه، چین و ایران موفق به شناسایی جاسوسان سیا شده و در مواردی آنها را به جاسوس‌های دوجانبه تبدیل کرده‌اند.

سیا در سند یادشده ضمن اشاره به اینکه استخدام جاسوس کاری پرمخاطره است به برشمردن عواملی پرداخته که باعث لطمه به اعتبار سیا در سال‌های اخیر شده است. روش‌های ضعیف جاسوسی، اعتماد بیش از اندازه به منابع، دست‌کم گرفتن سازمان‌های جاسوسی خارجی و استخدام سریع مخبران بدون توجه کافی به مخاطرات ضد اطلاعاتی برخی از مشکلاتی هستند که به آنها اشاره شده است.

اینکه شمار زیادی از مخبران سیا در سال‌های اخیر لو رفته‌اند نیز نشان‌دهنده مهارت فزاینده سایر کشورها در بکارگیری ابزارهای ابتکاری نیز اسکن‌های بیومتریک، ابزارهای تشخیص چهره، هوش مصنوعی و تجهیزات هک برای رصد مأموران سیا است.

مقام‌های سابق اطلاعاتی در گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز مدعی شده‌اند از دست دادن مخبران مشکل جدیدی نیست. با وجود این، نیویورک‌تایمز نوشته محتوای سند جدید نشان می‌دهد که این موضوع اضطراری‌تر از آن چیزی است که عموم مردم به آن باور دارند.

نیویورک‌تایمز شهریورماه سال جاری هم گزارش داده بود عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای تشکیل شبکه مخبران در ایران در نتیجه «عملیات ضداطلاعاتی بسیار کارآمد» از سوی تهران ناکام مانده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است: «مقام‌های آمریکایی می‌گویند پیام مکتوب ارسال‌شده از سوی یک افسر سیا که مسئولیت تشکیل شبکه‌های جاسوسی در ایران را به عهده داشت در سراسر بخش‌های مقر مرکزی این سازمان اطلاعاتی در لانگلی طنین‌انداز شد: شبکه مخبران آمریکا تا حد زیادی مغلوب عملیات‌های ضد اطلاعاتی بسیار کارآمد تهران شده بود و تهران، مانع تلاش‌ها برای بازسازی این شبکه شده است.»

  نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده رژیم اسرائیل با فراهم کردن «اطلاعات موثق» درباره فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران  به آمریکا برای پر کردن این شکاف کمک کرده است.

به نوشته روزنامه آمریکایی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل سوابق طولانی همکاری با یکدیگر دارند و این همکاری‌ها به خصوص در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا به شدت افزایش یافت.

با وجود این، نیویورک‌تایمز مدعی شده این وضعیت بعد از روی کار آمدن «جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا که خواستار احیای توافق هسته‌ای برجام بود تغییر کرد تا جایی که در بهار سال جاری، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی حتی تبادل اطلاعاتی با آمریکا را به دلیل «عدم اعتماد به دولت بایدن» متوقف کرد. 

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، چالش پیش کنونی روی تل‌آویو و واشنگتن، در حالی که «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای دیدار با «جو بایدن» به واشنگتن سفر کرده بازسازی اعتماد، آن هم با وجود پیگیری اهداف متناقض در قبال ایران است.
منبع : فارس 
چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۳
کد مطلب: 31202
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *