۰

تکاپوی عربستان برای نفوذ به بازار شرق آسیا

در سایه بحران اقتصادی عربستان ناشی از کاهش درآمدهای نفتی، عربستان برای جذب بیشتر مشتری ، قیمت نفت خود را برای مشتریان آسیایی کاهش داده و به دنبال به دست آوردن سهام بازار در شرق آسیا است.
نفت عربستان | میز نفت
نفت عربستان | میز نفت
به گزارش میز نفت ، روزنامه هندی «بیزینس استاندارد» اعلام کرد که عربستان سعودی در تلاش است تا یکی بزرگترین بازارهای خود در شرق آسیا را احیا کند ، زیرا اخیراً به دنبال شیوع کرونا و پیامدهای ناشی از آن بزرگترین بازار خود در آسیا را از دست داده است.

بر اساس گزارش این روزنامه هندی که مقامات سعودی در تلاش هستند تا از نظر قیمت با سایر تولیدکنندگان رقابت کنند تا سهم بازار خود را در این بازارها به دست آورند.

در این گزارش آمده است که عربستان سعودی قیمت نفت برای فروش به آسیا در ماه آینده را بیش از دو برابر میزان مورد انتظار کاهش داده که این موضوع نشان می‌دهد بزرگترین صادرکننده نفت خام در جهان می‌خواهد خریداران را ترغیب به خرید بیشتر کند.

آرامکو سعودی، تولید کننده دولتی، قیمت تمام نفت خود را برای بزرگترین بازار خود در آسیا کاهش می‌دهد. سه ماه پیاپی افزایش قیمت فروش رسمی این شرکت باعث شده که پالایشگاه‌ها احساس ناراحتی کنند.

اما با افزایش 40 درصدی نفت خام برنت در سال جاری، اوپک پلاس تقاضای کافی را می‌بیند تا بتواند تولید خود را افزایش دهد. عربستان سعودی که تمام نفت خود را با قراردادهای بلندمدت به پالایشگاه‌ها می‌فروشد، در صورتی که قیمت‌های ماهانه را بسیار بالا تعیین کند، مشتریان را از خود دور می‌کند.

« جیوانی استونوو» تحلیگر بازارهای کالایی در بانک سوئیسی اعلام کرد: به دلیل قیمت بالای فروش مستقیم به عربستان در ماه‌های گذشته، معامله گران به جای استفاده از قراردادهای بلندمدت به بازارهای داخلی روی آورده‌اند. بدین ترتیب آرامکو اکنون می‌خواهد خریداران بیشتری از عربستان نفت خریداری کنند.

بر اساس بیانیه آرامکو قیمت نفت خام عرب سبک را 1.30 دلار در هر بشکه کاهش داد و به 1.70 دلار برتر از معیار منطقه‌ای رساند. بر اساس نظرسنجی انجام شده از 6 تاجر و پالایشگاه در آسیا در هفته گذشته پیش بینی می‌شد که آرامکو قیمت فروش نفت درجه یک را در حدود 60 سنت در هر بشکه کاهش دهد. پالایشگاه‌های آسیایی، بزرگترین مشتریان آرامکو، از مقیاس این کاهش تعجب کردند. به گفته خریداران، این کاهش نشان می‌دهد که سعودی‌ها سعی می‌کنند از نظر قیمت با سایر تولیدکنندگان رقابت کنند و سهم بازار را از رقبا بگیرند.

این پالایشگاه‌ها با مشکل مواجه شده‌اند؛چراکه نوسانات تقاضا، سود حاصل از تبدیل نفت خام به سوخت‌هایی مانند بنزین و گازوئیل را تحت تاثیر قرار داده است.

عربستان بیش از 60 درصد صادرات نفت خام خود را به آسیا می‌فرستد که چین، کره جنوبی، ژاپن و هند بزرگترین خریداران آن هستند. آرامکو قیمت‌ها در ایالات متحده و شمال غربی اروپا را برای ماه اکتبر بدون تغییر نگه می‌دارد. برای خریداران در دریای مدیترانه قیمت انواع مختلف را به ازای هر سنت 10 سنت کاهش می‌دهد.

استونوو گفت آرامکو به دنبال افزایش فروش در ایالات متحده نیست زیرا این کشور به ذخایر استراتژیک متکی است زیرا پالایشگاه های ساحل خلیج آمریکا پس از ویرانی طوفان «ایدا» منطقه را تعطیل کردند.

اوپک‌پلاس در نشست هفته گذشته خود، روند افزایش عرضه نفت را تمدید کرد. این موضوع در کنار نگرانی‌ها مبنی بر تقاضای نفت به‌ویژه در آسیا، باعث شد تا عربستان قیمت نفت خود را برای مشتریان آسیایی کاهش دهد.

در عین حال، عرضه جهانی نفت به علت تصمیم اوپک پلاس برای افزایش روزانه 400 هزار بشکه در ماه در بازه زمانی آگوست تا دسامبر نیز افزایش یافته است.

شرکت آرامکوی عربستان برای نخستین بار در 4 ماه گذشته، قیمت رسمی فروش نفت خام عرب لایت برای تحویل به آسیا در ماه اکتبر را 1.70 دلار در هر بشکه بالاتر از متوسط نفت خام عمان و دبی که قیمت پایه منطقه خاورمیانه است، اعلام کرد.
منبع : تسنیم
چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 30866
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *