۰

ادعای عجیب عربستان

۵۰ درصد از تولید انرژی عربستان تا ۲۰۳۰ انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد بود، بنابراین این کشور طبق گفته وزیر نفت عربستان یک کشور تولیدکننده انرژی خواهد بود نه تولیدکننده نفت.
نفت عربستان | میز نفت
نفت عربستان | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان اعلام کرد کشورش دیگر یک تولید کننده نفت نیست ولی آیا منظور او واقعاً همین است؟

 وزیر انرژی عربستان گفت:« عربستان دیگر یک کشور تولید کننده نفت نیست بلکه یک کشور تولید کننده انرژی است».

 عربستان آرزوهای سبز زیادی دارد که شامل تولید گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر و هیدروژن می‌شود.

 عبدالعزیز بن سلمان گفت:« دنیا باید این واقعیت را قبول کند. ما قرار است در این فعالیت‌ها برترین باشیم».

 عربستان مطمئناً از این انتقال به سمت انرژی‌های پاک سود خواهد برد. در حالیکه شرکت‌های اکسون، چورون و شل مشغول مذاکره با فعالان محیط زیست در شرکت‌ها و دادگاه‌ها هستند، شرکت های ملی نفت مخصوصاً در کشورهای عضو اوپک بسیار مشتاقند از افزایش قیمت نفت در نتیجه این مذاکرات سود ببرند.

 ولی این کار مانع ادامه آرزوهای سبز عربستان نمی‌شود. عربستان هزینه فعالیتهای سبز خود را از فروش نفت به دست می‌آورد. این کشور قصد دارد تا 2030، 50 درصد از تولید انرژی خود را به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص دهد  تا وابستگی آن به نفت کاهش یابد. انرژی‌های تجدیدپذیر در 2017 فقط 0.02 درصد از کل سهم تولید انرژی عربستان را تشکیل می‌دادند.

 ولی این بدان معنا نیست که عربستان قرار است تولید نفت خود را پایین بیاورد و تأمین هزینه پروژه‌های جدید نفت و گاز خود را متوقف کند. فعالیت‌های نفتی حداقل تا 2050 ادامه خواهد داشت. عربستان عقیده دارد نفت برای چندین دهه آینده همچنان منبع اصلی انرژی خواهد بود.

 درآمد نفتی عربستان که تامین‌کننده هزینه فعالیت‌های سبز آن است طی یک سال و نیم گذشته کاهش یافته و شرکت آرامکو مجبور شده فروش اوراق بهادار خود را برای پرداخت سود هنگفت به دولت متوقف کند.منبع : تسنیم 
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 30125
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *