۰
صدای زنگ تحول در چشم انداز انرژی اگزون موبیل

موفقیت یعنی تولید نفت و گاز کمتر!

چگونه اقلیت ۰.۰۲ درصدی یک صندوق سرمایه گذاری پوشش ریسک باعث ایجاد انقلابی در میان سهامداران اکسون موبیل شد؛ اقلیت کوچکی که اصرار بر کاهش تولید نفت و گاز دارند؟
اکسون موبیل | میز نفت
اکسون موبیل | میز نفت
به گزارش میز نفت،چندی پیش در جلسه فوق العاده سهامداران شرکت اگزون موبیل «ExxonMobil» تولید کننده نفت ایالات متحده با انتخاب دو عضو هیئت مدیره توسط صندوق سرمایه گذاری پوشش ریسک «شماره یک موتور» که از مسائل آب و هوا پشتیبانی می کند و تلاش برای تغییر سوخت های فسیلی به سبز می کند، بازارها را غافلگیر کرد.

 در گزارش زیر که برگرفته از ترجمه گزارش های منتشر شده در رسانه های بارونز، بلومبرگ و نامبرز و گاردین و سایت ارقام است بر تحول هیئت مدیره  این شرکت بزرگ نفتی از زاویه ای دیگر نگاه شده که  در واقع آغازی بر کنار گذاشتن سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز به روش سنتی در این غول نفتی است.  

تغییر هیات مدیره در حقیقت، تعجب آور و تکان دهنده نبود، زیرا جلسه و رأی گیری از قبل برنامه ریزی شده بود و همه نامزدها را می شناختند. اماهمان طور که در مقدمه به آن اشاره شده، این مرحله نشان دهنده تغییر قابل توجهی در ایده ها و چشم اندازهای یکی از بزرگترین شرکت های نفتی در جهان در مورد آینده انرژی است.

اکنون اعتقاد بر این است که شرکت اگزون موبیل  سریعتر به سمت تغییر هسته اصلی تجارت خود حرکت خواهد کرد. این کار با نبردی در دسامبر گذشته (آذر۹۹) و با آغازسرمایه گذاری توسط صندوق پوشش ریسک موتور شماره یک «Engine No.۱» آغاز شد، هنگامی که او ۴ مدیر را به هیئت مدیره اکسون معرفی کرد.   این صندوق خواستار ساماندهی تجارت اگزون موبیل بر مبنای  جهان بدون کربن بود.

سرمایه گذاران فعال در شرکت پس از رای گیری متعهد به تلاش برای کاهش تولید نفت و فشار بر مدیریت برای تغییر استراتژی خود کردند. صندوق "موتور شماره ۱" توضیح داد که دستیابی به موفقیت برای او  به معنای کاهش تولید نفت و گاز در آینده است.چارلی بنر،   که کارزار صندوق پوشش ریسک موتور شماره ۱ علیه شرکت را اداره می کرد پیشتر در خبری گفته بود: موفقیت به معنای تولید نفت و گاز کمتر در آینده است.

چرا مهم است؟صرف نظر از ادعای مطرح شده و قابلیت تطبیق این  رویه شروع شده اگزون موبیل در  کشور ما ایران و  شرکت های ملی نفت  و گاز ایران، لازم  است  تغیر و تحول این شرکت  بزرگ  بررسی شود تا تغییر رویه ها در نگاه و چشم انداز شرکت های بزرگ به عنوان  فرصت و یا تهدید برای بازار انرژی ما مد نظر قرار گیرد. اما در اکسون موبیل چه رخ داد؟

به رغم فراخوان قبلی برای رای گیری، چرخش بزرگ خیلی قابل تصور نبود زیرا صندوق  سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hedge Fund) موتور شماره یک «Engine No.۱ یک صندوق نوپا است.

این صندوق  فقط ۰.۰۲ درصدسهام این شرکت را در اختیار دارد که ارزش بازار آن چیزی بیش از ۲۴۷ میلیارد دلار است، با این وجود تلاش های صندوق تاکنون حداقل دو عضو هیئت مدیره را برکنار و افراد دیگری را که از او حمایت می کنند، جایگزین کرده است.

سرمایه گذاران بزرگ سازمانی مانند BlackRock، State Street و Vanguard، که بیش از ۲۰ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارند، پشتیبان انتخاب سرمایه گذاران کوچک و فعال مانند Engine شده اند و  قوانین رأی گیری  را به روز کرده اند تا بیشتر بر تنوع اعضای هیئت مدیره، مدیریت سرمایه انسانی و تغییرات آب و هوایی تمرکز کنند.

پیشنهاد سهامداران که شرکت ها را به سمت سازگاری با محیط زیست و یا تمرکز بر استخدام و ارتقا زنان و اقلیت ها سوق می دهد، بندرت رای کافی برای بحث بیشتر کسب می کنند در حالی که این پیروزی باعث هیاهوی تصمیم سهامداران بزرگ اکسون نشد. به نظر می رسد که با توجه به تمرکز سرمایه گذاران خرد  بر مسائل زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیت شرکتی، سرمایه گذاران کلان نیز متوجه شدند که باید از این الگو پیروی کنند. 

هر چند که فشارها محدود به سرمایه گذاران از داخل یا فعالان محیط زیست  از خارج نیستند. به عنوان مثال در کشور کوچک گویان در آمریکای جنوبی،   شهروندان از دولت خود شکایت می کنند تا به عملیات برون مرزی اکسون و دیگر شرکت ها پایان دهند.

شهروندان ادعا کرده اند که چنین پروژه هایی بحران آب و هوا را تشدید می کند و وظیفه قانونی دولت می دانند  تا برای حفاظت از حق آنها و نسل های آینده برای داشتن یک محیط سالم  در مقابل شرکت  اگزون موبیل بایستد. زیرا این شرکت اکنون آن رانقض می کند. این اولین پرونده اقلیم مشروطه در کارائیب است که پروژه های تولید سوخت فسیلی را در زمینه اقلیم و حقوق بشر به چالش می کشد.

بحث و گفتگو با بسیاری از سرمایه گذاران عمده در آرا مربوط به رأی گیری در درجه اول معطوف به استراتژی اگزون برای رسیدن به میزان خالص صفر در انتشارکربن  تا سال ۲۰۵۰ و نه عملکرد مالی شرکت، بر اساس گزارش ها بود!

تحول و درگیری

- مدیریت این شرکت از ابتدا با صندوق سرمایه گذاری موتور مخالفت کرد، این شرکت نفتی، چهار نامزد صندوق را فاقد صلاحیت توصیف کرد و گفت که پیشنهادات آنها سود را به خطر می اندازد و برای مقابله با تأثیر آن بسیار سخت تلاش کرد.

با این حال، هنگامی که اجازه انتصاب دو مدیر جدید از جمله جف اوپن، سرمایه گذار فعال را داد، شرکت در ماه مارس(فروردین)   به یک سرمایه گذار دیگر به نام D.E. Shaw & Co امتیاز داد، اما اکسون به رد نامزدهای صندوق سرمایه گذاری پوشش ریسک موتور شماره یک ادامه داد اما اوایل خرداد ماه امسال بود که بالاخره  دو نفر از شرکت سرمایه گذاری پوشش ریسک انجین شماره یک وارد هیئت مدیره شدند.

به احتمال زیاد با تلاش ها و ابتکارات بیشتر سوخت های زیستی که در آینده انتظار می رود و بازاریابی گسترده تر از انواع انرژی بدون کربن خنثی کربن بحث و سرمایه گذاری بیشتری در رابطه با منابع انرژی تجدیدپذیر وجود دارد  اما بعید است که یک استقبال گسترده از انرژی باد و خورشید وجود داشته باشد
 

صبح جلسه، صندوق سرمایه گذاری انجین  با صدور بیانیه ای به سهامداران هشدار داد که ممکن است اگزون "به طور هماهنگ" سعی کند آنها را ترغیب کند تا رای خود را تغییر دهند.

 جلسه به مدت ۶۰ دقیقه توسط رئیس روابط سرمایه گذار متوقف شد که گفت هنوز صداهایی برمی گردد، اما یکی از سهامداران گفت که در این مکث با آنها تماس گرفته شده است تا آنها را ترغیب کند که توصیه خود را تغییر دهند. این فشارها نشان دهنده مقاومت و تمایل فوری این شرکت برای رد این روند بود.

در همین حال، صندوق سرمایه گذاری پوشش ریسک موتور بیانیه دیگری صادر کرد و گفت سهامداران "نباید فریب آخرین تلاش شرکت برای جلوگیری از تغییر هیئت مدیره را بخورند. " سرمایه گذاران از این رفتار انتقاد کرده و می گویند این مسئله سوالاتی درباره حرمت صندوق های رأی و نظارت بر شرکت ها ایجاد می کند.

پس از ۳ ساعت، جلسه به پایان رسید و خلاصه مقدماتی شمارش آرا اعلام شد. وودز در سخنان پایانی خود گفت: "ما از مدیران جدید گریگوری گوف «Gregory Goff» و کساحتالا «Kesa Hetala » در هیئت مدیره استقبال می کنیم و مشتاقانه منتظر کار با آنها به طور سازنده هستیم "

تغییر سریع به سمت انرژی های تجدیدپذیر در استراتژی شرکت انتظار نمی رود، زیرا سرمایه گذاران فعال به هر حال اکثریت اعضای هیئت مدیره را تشکیل نخواهند داد.

آینده چیست؟

 همانطور که قبلاً ذکر شد، نتایج نهایی رأی گیری هنوز قطعی نشده است، و از این رو از تغییر کاملی که برای هیئت مدیره رخ خواهد داد، به غیر از دو نفر که قبلاً برنده اعلام شده اند، مشخص نیست. اما صرف نظر از آخرین نتیجه، تغییر سریع به سمت انرژی های تجدیدپذیر در استراتژی شرکت انتظار نمی رود، زیرا سرمایه گذاران فعال به هر حال اکثریت اعضای هیئت مدیره را تشکیل نخواهند داد.
 

به احتمال زیاد با تلاش ها و ابتکارات انتظار می رود سوخت های زیستی در آینده با استقبال و سرمایه گذاری بیشتری مواجه شود  به خصوص با بازاریابی گسترده تر از انواع انرژی بدون کربن و سرمایه گذاری بیشتر در رابطه با منابع انرژی تجدیدپذیر؛   اما بعید است که یک استقبال گسترده از انرژی باد و خورشید وجود داشته باشد.

 سهامداران منحصر به فرد اگزون موبیل بر سود سهام تمرکز می کنند و تحلیلگران تعهد هیئت مدیره در مورد سود سهام را از نزدیک تحت نظر دارند.   ولز فارگو معتقد است که بیانیه صریح حمایت از سود سهام در روزها و هفته های آینده اقدامی کاملاً ضروری خواهد بود به خصوص آن که واکنش بازار به این تصمیم ناخوشایند بود و منجر به این شد که  شرکتهای نفت و گاز پرداخت سود سهام خود را کاهش دادند.


منبع : بازار 
يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۶
کد مطلب: 30118
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *