۰

مذاکرات گازی یک شرکت اماراتی با عراق

شرکت دانا گاز که بخشی از کنسرسیوم «پرل» برای توسعه میدان گازی خورمور در منطقه کردستان عراق است، با بغداد و سایر خریداران از جمله ترکیه و خریداران کُرد هم برای عقد یک قرارداد فروش گاز برای فاز دوم این پروژه مذاکره می‌کند.
نفت عراف | میز نفت
نفت عراف | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، شرکت دانا گاز امارات در حین گسترش فعالیت‌های خود در منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق، هنوز هم در حال مذاکره با بغداد و سایر خریداران احتمالی در مورد یک قرارداد فروش گاز برای دومین تاسیسات خود است.

 شرکت دانا گاز که بخشی از کنسرسیوم «پرل» برای توسعه میدان گازی خورمور در منطقه کردستان عراق است، با خریداران دیگر از جمله ترکیه و خریداران کُرد هم برای عقد یک قرارداد فروش گاز برای فاز دوم این پروژه مذاکره می‌کند.

 کنسرسیوم پرل همچنین در حال مذاکره با شرکت توسعه مالی دولتی آمریکا برای دریافت 250 میلیون دلار وام جهت تامین مالی  پروژه توسعه خورمور است که شامل دو فاز 250 میلیون فوت مکعبی می‌شود و ظرفیت تولید این میدان را از 440 میلیون فوت مکعب فعلی به 940 میلیون فوت مکعب می‌رساند. انتظار می‌رود هزینه 250 میلیون فوت مکعب اول برابر با 600 میلیون دلار باشد و تولید در آن از آوریل 2023 آغاز شود.

 دولت فدرال عراق گاز و برق را از ایران وارد می‌کند. بیشتر گاز این کشور همراه با نفت تولید می‌شود که مشمول قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس است. بیشتر این گاز تولید شده همراه با نفت هم سوزانده می‌شود.

 شرکت دانا گاز 35 درصد از سهام کنسرسیوم پرل را در اختیار دارد که بیشتر گاز و مایعات همراه با آن را از میادین خورمور و چمچمال در منطقه کردستان عراق استخراج می‌کند.

 شرکت دانا گاز انتظار دارد دولت منطقه‌ای کردستان که قبلاً به خاطر قیمت پایین نفت در پرداخت‌های خود به شرکت‌های نفت بین‌المللی تاخیر داشته، تا سه ماهه سوم 2021 بدهی‌های خود را تسویه کند.

 تولید دانا گاز در سه ماهه اول سال جاری میلادی از منطقه کردستان 9 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت و به 35300 بشکه در روز معادل‌های نفتی رسید. افزایش تولید از این منطقه باعث شد سود خالص این شرکت در سه ماهه اول 41 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و به 24 میلیون دلار برسد.
منبع : تسنیم
دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 29911
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *