۰

آخرین جزئیات تولید و مصرف گاز

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: مصرف گاز در بخش خانگی از روزانه 570 میلیون متر مکعب به 615 میلیون متر مکعب افزایش یافته است. همچنین نسبت به سال گذشته 3 میلیارد مترمکعب گاز بیشتری به نیروگاه‌ها ارسال کرده‌ایم.
تولید گاز | میز نفت
تولید گاز | میز نفت
به گزارش میز نفت ، محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با اشاره به میزان تولید و مصرف گاز در کشور گفت: در حال حاضر مجموع تولید گاز غنی در کشور 930 میلیون متر مکعب در روز است. از این مقدار 830 میلیون مترمکعب آن گاز متان بوده و به شبکه خطوط لوله گاز طبیعی تزریق می‌شود.

وی اظهار داشت: به طور متوسط روزانه 615  میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌شود. بین 90 الی 100 میلیون مترمکعب گاز نیز روزانه در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود و مابقی گاز در صنایع عمده مثل شرکت‌های سیمان، فولاد و پتروشیمی‌ها به مصرف می‌رسد.

جولایی گفت: ما سال گذشته از ابتدای سال تا بازه زمانی فعلی، 53 میلیارد متر مکعب گاز تحویل نیروگاه‌ها داده بودیم، ولی امسال از ابتدای سال تاکنون 56 میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل داده شده است. یعنی نسبت به سال گذشته 3 میلیارد مترمکعب گاز بیشتری به نیروگاه‌ها ارسال کرده‌ایم.

*مصرف گاز در بخش خانگی از روزانه 570 به 615 میلیون متر مکعب افزایش  یافته است

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز اظهار داشت: در صنایع عمده میزان مصرف گاز نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. در بخش خانگی نیز مصرف گاز در فصل زمستان سال گذشته به طور متوسط 570 میلیون مترمکعب در روز بوده که امسال به 615 مترمکعب در روز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: از اول آذرماه تا به الان نسبت به مدت مشابه سال گذشته به صورت تجمعی حدودا 530 میلیون مترمکعب گاز بیشتری به نیروگاه‌ها تحویل دادیم. تولید گاز امسال نسبت به سال گذشته هم حدودا 60 میلیون مترمکعب در روز افزایش داشته است.

جولایی افزود: تأمین سوخت نیروگاه‌ها تماما به عهده وزارت نفت است، نیاز کل نیروگاه‌های کشور به سوخت، حدودا 190 میلیون مترمکعب در روز می‌باشد که در حال حاضر بین 90 الی 100 میلیون مترمکعب آن توسط شرکت ملی گاز تأمین می‌شود و مابقی آن را نیز شرکت پالایش و پخش تأمین می‌کند. یعنی حدود 35 میلیون لیتر مازوت و مابقی سوخت مورد نیاز نیز گازوئیل تأمین می‌شود.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز اظهار داشت: البته بنده تأکید کنم که ما الان در پیک مصرف برق نیستیم، در نتیجه لازم نیست صد درصد ظرفیت نیروگاهی ما فعال باشد و نیازی به تأمین روزانه 190 میلیون مترمکعب سوخت برای نیروگاه‌ها نیست. در تابستان در پیک مصرف حدود 58 هزار مگاوات روزانه برق تولید می‌شود، ولی الان نیاز برق کشور روزانه حدود 40 هزار مگاوات است.

*چرا با وجود تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها مصرف گاز افزایش یافته است؟

وی ادامه داد: مصرف گاز مورد نیاز مربوط به بخش‌ عمومی و آموزشی مانند مساجد، دانشگاه‌ها و مدارس خیلی  جزئی است. یعنی شاید معادل تنها 3 درصد از کل مصرف گاز بخش خانگی و تجاری باشد. در نتیجه این موضوع عامل تاثیرگذاری در کاهش یا افزایش مصرف گاز در کشور نیست. ضمن اینکه مدارس و دانشگاه‌ها هم اکنون باز هستند و کادر اداری این مراکز برای گرمایش از گاز استفاده می‌کنند.

جولایی گفت: یکی از دلایل افزایش مصرف گاز مربوط به اجرای پروژه‌های گازرسانی جدید است. دلیل دیگر ناظر به بحث کروناست که مصرف آب گرم مردم برای شست و شو بالا رفته است و همچنین مردم برای تهویه هوا پنجره‌ها را باز می‌گذارند.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز افزود: توجه داشته باشید که بحث افزایش مصرف گاز در بخش خانگی به ناگهان پیش نیامده است، بلکه در سال‌های گذشته نیز ما در نقطه سر به سر قرار داشتیم و حالا امسال با افزایش مصرف گاز ناشی از پروژه‌های جدید گازرسانی و تحت تأثیر شیوع کرونا با کمبود گاز مواجه شده و مجبور شدیم بخشی از سوخت نیروگاه‌ها را با مازوت و گازوئیل تأمین کنیم. این موضوع را ناظر به این قضیه گفتم که مردم فکر نکنند بحث کمبود گاز به ناگهانی در سال جاری رخ داده است.منبع : فارس 
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب: 29211
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *